aöf

danisman
Açık Öğretim Fakülteleri yani AÖF'ler, ilk bakışta sanki normal eğitimin yani örgün eğitimin önünü kapatan bir tehlike gibi gözükse de, çeşitli sebeplerden dolayı üniversite okuma imkanı olamayanlar için aslında tam anlamıyla yeni bir hayata adım atmak için en güzel kapıdır. Daha önce de şimdide de olduğu gibi, genel anlamda bizlerin AÖF'lere karşı ön yargılarımız hiç bitmedi, bitmeyecek gibi de duruyor. Bunu çok net bir şekilde günümüzde, iş başvuruları yapılırken çoğunlukla hatta hemen hemen herkes, aranan kriterler arasında örgün ilgili bölüm mezunlarının başvuru yapma hakkının verilmesi sadece, diğer açıktan mezun kardeşlerimizin etiketlenmesine ve dışlanmasına neden oluyor. Arkadaşlar, İşe alımlarda ''liyakatın'' çok önemli olması gerekir. Düşünsenize insanları işe almada onları görmeden sivilerine (CV) göre değerlendirip ön yargıyla hareket etmiş oluyoruz, hem işe alınan hem de alınmayan için. Eminim ki birçoğumuz, gerçekten hakkıyla bir yerlere gelebilmeyi başarabilmiştir. Ama bir o kadar da eminim ki torpille yerleşenlerin sayısı da hiç az değildir. Düşünsenize sivilerini kontrol ettiğimiz kişilerin birçoğunun torpille girilen bilgiler olup olmadığını nerden biliyorsunuz? Diyelim ki tamam, böylelerini de aldınız işe. Peki, AÖF mezunlarını daha görüp değerlendirmeden, direk elleyip etiketlemek, sizce adaletli bir davranış mıdır? Nerden biliyorsunuz ki bu insanların, örgün öğretimden mezun olmuş birçok kişiden daha başarılı olmadıklarını... Bu mezunların çoğu başta da söylediğim gibi, gerçekten imkanı olmadığı için AÖF'de okumak zorunda kalıyor. Düşünsenize eve ekmek götürmek için alın teriyle çalışıp didinen o kadar insanın, ayrıca onu bekleyen başka insanlarını varlığını... Eminim ki AÖF mezunlarının çoğunun hatta hemen hemen hepsinin çok başarılı olduklarını biliyorum. Çünkü bu insanlar gerçekten bir yerlere gelmek için, imkanları olmadığı halde bu kadara yokluğa rağmen bir de hala okumak için yazılıyorlarsa AÖF'lere eğer, şahsen şapkamı çıkarıp önlerinde eğiliyorum. Sonsuz saygılarımı sunuyorum, bu düşüncedeki insanlara. Gerçi şimdiki koşullarımızı göz önünde bulundurduğumuzda, örgün öğretim üniversitelerden mezunlarımızın bile durumları bu kadar muamma iken bu güzelim ülkede, doğuştan etiketlenmiş AÖF öğrencilerin halini zaten düşünemiyorum bu durumda ne yazık ki:(((... Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun