sözlük denilince aklınıza ilk gelenler

eski defterler
Sözlük Denilince Aklınıza İlk Gelen Nedir ve sözlük kullanmanın neler kazandıracağı hakkında tüm merak edilenler için doğru yerdesiniz. Günlük yaşantı içerisinde sözlük kullanmak, kimsenin aklına gelmemektedir. Ancak konuşma dilinde bile pek çok kelimeyi yanlış anlamında kullanıyor veya yanlış telaffuz ediyor olabiliriz.

Sözlük denildiğinde akla ilk olarak, kelimelerin anlamının yer aldığı bir kaynak gelmektedir. Dünya üzerinde konuşulan her dilin hemen hemen bir sözlüğü vardır. Türkçe sözlük de yine diğer diller gibi oldukça kapsamlı bir kelime kapasitesine sahiptir.

Türkçe sözlük içerisinde geçmişten gelen ve günümüzde farklı anlamları bulunan pek çok eski kelimeyi de görebilirsiniz. Teknoloji çağına geçiş yaptığımız yıllar içerisinde ise, değişen alışkanlık ve davranışlar ile hayatımıza giren yeni kelimeler de düzenli olarak sözlüklere ilave edilmektedir.

Peki, sözlük denilince aklınıza ilk gelen nedir ve sözlüğün en geniş tanımı için yazımıza devam edebilirsiniz.

Sözlüğün Sözlük Anlamı Nedir?

Sözlüğün sözlük anlamı nedir sorusu karışık gibi geliyor olsa da açıklanmaya değer konulardan biridir. Sözlüğün sözlü anlamı kısaca şu şekilde açıklanmaktadır:
Kelimelerin, deyimlerin anlamalarının alfabetik sıralama ile yer aldığı kaynak sözlük olarak açıklanmaktadır. Türkçe sözlük içerisinde kelimelerin yine Türkçe anlamlarını bulabilmek mümkündür.

Farklı dillere çevrilmiş olan veya kelimelerin diğer dillerdeki karşılığının yer aldığı çeviri sözlükler de sıklıkla kullanılmaktadır. Sözlük denilince genelde farklı dillere çevrilen sözlükler gelmektedir.
Özellikle yabancı dil öğrenmek isteyen pek çok kişinin, öğrenmek istediği dil ile kendi ana dilindeki karşılıkları barındıran sözlükleri kullandığını görebilirsiniz. Türkçe ve İngilizce sözlüğü ve popüler sözlük çeşitlerinden biridir. Bununla birlikte dilimizdeki bazı kelimelerin gerçek ve kapsayıcı açıklamalarını öğrenmek isteyen kişiler Türkçe sözlük de kullanabilmektedir.

Sözlük Neden Kullanılır?

Sözlük neden kullanılır sorusu çok kapsamlı bir şekilde yanıtlanabilir. Kişiler kendi dilleri ile ilgili sözlükleri genellikle konuşma ve yazma yetilerini geliştirmek amacı ile tercih etmektedirler. Özellikle konuşma yeteneğinin geliştirilmesinde, sözlük kullanımı çok fayda sağlamaktadır.
Daha akıcı ve daha anlaşılır bir şekilde duygu ve düşünceleri ifade etmek amaçlı olarak sözlük kullanımı tavsiye edilmektedir. Çevirmenler, öğrenciler, öğretmenler ve yazı işi ile ilgilenen pek çok kişinin günlük yaşantı içerisinde de sık sık sözlüğe başvurdukları dikkat çekmektedir.
Edebiyat ile ilgilenen kişiler de yine daha etkileyici bir anlatım tekniği geliştirmek için, kelimelerin anlamlarını bilmek ve daha fazla kelime öğrenmek için sözlükleri kullanmaktadırlar.

Kaç Çeşit Sözlük Vardır?

Kaç çeşit sözlük vardır ve en popüler sözlük türleri pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Sözlük denilince aklınıza ilk gelen nedir denildiğinde hiç kuşkusuz, yabancı dil eğitimi için kullanılan sözlük türleri gelmektedir. Ancak Türkçe dilinde de dil gelişimi için pek çok farklı sözlük türü yer almaktadır.

En çok tercih edilen ve en popüler sözlük türlerinin arasında alfabetik sözlükler ilk sırada yer almaktadır. Bunlar dışında, çok dilli sözlükler ve tek dilli sözlükler de yine dil gelişimi ve öğrenimi için çokça tercih edilmektedir. Tüm sözlüklerin ortak bir noktası vardır.

Dillerin kelime dağarcığını ve kapasitesini öğrenmek için sözlüklerine bakmak yeterlidir. Bir sözlüğün çok kapsamlı olması o dilin de bir o kadar zengin bir dil olduğunun en önemli kanıtlarından biridir. Bazı sözlüklerde sadece kelimelerin anlamları yer almamaktadır.
Kelimelerin cümle içerisinde farklı şekillerde nasıl kullanılacağı, deyimlerin açıklamaları, eklerin kullanımı gibi tüm detaylar da dillerde yer alan özelliklerden biridir. Sözcüklerin kökenleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için mutlaka sözlüklere başvurulmalıdır.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun