coğrafya kader

eski defterler
Coğrafya Kader Midir sorusu genellikle akıllara gelen soru tiplerinden biridir. İnsan ömründe akla bir kez daha olsun gelen bu soru tipinin cevabı insanın yaşadıkları ile doğru orantılı olacak şekilde cevap verilebilmektedir. Kimi kişi kader olduğunu düşünse de kimi kişi kader olmadığını düşünmektedir. Bu sorunun cevabını şu şekilde vererek konuya açıklık getirmek daha doğrudur.

Coğrafya kaderdir çünkü insan kendini doğduğu ve yaşamını devam ettirdiği aynı şekilde iktisadi durumunu ve refahını belirleyen durumlar ile bulunduğu alanın durumuna göre konumlamaktadır. Yaşanılan her bir olayın coğrafya ile bir ilgisi bulunmaktadır. İnsan ilişkileri başta olmak üzere eğitim durumu, kariyer, aşk hayatı gibi pek çok faktörlerin olumlu yada olumsuz seyretmesi yaşanılan alan ile ilişkilendirilebilmektedir.

Örnek olarak verilecek olursa kariyer konusunda iş alımı yüksek bir şehirde yaşamak daha doğru ve düzgün bir işte çalışmaya yardımcı olmaktadır. İnsan ilişkilerinin daha samimi olduğu şehirlerde de durum aynı şekilde seyretmektedir. Fakat burada küçük bir nüans vardır ki insan kaderini iradesi ile yönlendirebildiğinden yaşadığı coğrafya olumsuz etkiler taşısa bile kendi doğruları ile istediği yaşama kavuşabilmektedir.

Coğrafya Neden Kaderdir?

Coğrafya neden kaderdir sorusunu herkesin aklına getiren İbni Haldun yaşamış olduğu dönem ile bu sözü ilişkilendirdiği için sözü kısmen doğru kabul edilmektedir. Fakat eski dönemde yaşamış bu ünlü tarihçinin sözü şimdi gelişen dünyada anlamını yitirdiğini savunan pek çok kişi bulunmaktadır.

Örnek olarak konuya açıklık getirilecek olursa aynı coğrafyada yaşayan iki farklı özelliklere sahip kişinin farklı eğitim durumları ve farklı yaşam koşullarına sahip olduğu görülmektedir. Gelişen sürekli olarak yenilenen dünyada bu sözün pek bir ehemmiyetinin kalmadığı örneklerde açıkça görülmektedir.

İbn-i Haldun'a atfedilen bu değerli yargının eski zamanlardan bu güne kadar geldiği ve hala tartışmalara konu olduğunu görmek mümkündür.

Coğrafya kader midir konusuna ilişkin daha düz bir açıklık getirecek olursa, coğrafyanın kader olmadığı hakkında bir kanıt gösterilecek ise eski dönemlerden bu zamana kadar yapılan göçlerin ahvaline bakılması yeterli düzeyde bir kanıt oluşturmaktadır. Göçlerden sonra ülkelerin büyük çapta kalkınması bu kanıtı desteklemektedir. Coğrafyanın değişken bir unsur olduğunu fakat kaderin coğrafya ile birlikte tek başına değişmez olduğunu vurgulayan bu kanıt aynı coğrafyada milyonlarca farklı kaderin yaşandığını hatırlatmaktadır.

Coğrafya Neden Kader Değildir?

Coğrafya neden kader değildir sorusu doğal olarak coğrafya bir kaderdir ne demek sorusunu da gündeme getirmektedir. Coğrafyanın insanın üzerinde belli bir düzeyde etkisinin olduğunu yaşamı için gerekli olan yapı taşlarını kişinin kendisi oluşturduğunu fark ettikten sonra bu soruya basitçe kişi kendi cevap bulmaktadır.

Coğrafya insanların üzerinde etkisi olan bir durumdur. Güzel bir coğrafyada yaşamak ile orta halli bir coğrafyada yaşamak arasında ciddi farklar olsa da yine de kaderin bu konuya alakalı apayrı yerde olduğunu söylemek gerekmektedir. İnsan kaderini değiştirmek için tüm gücü içinde barındırmaktadır. Almış olduğu kararlar ve önüne koyduğu hedeflerde nerede yaşamış olursa olsun emellerine gerek zor gerek ise kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Coğrafya Kader Midir Münazara

Coğrafya kader midir münazara edilecek konular arasında yer almaktadır. Üzerinde çok düşünülen ve pek çok yazara konu olan bu değerli yargının insanları ikiye ayırdığını görmek mümkündür.

Konuyla ilişkili olarak Coğrafya kaderdir sözü hangi kitapta geçer sorusu akıllara takılan sorular arasında yer almaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından ilk kez kaleme alınan bu söz Yaşadığım Gibi adlı eserinde kayda geçtiği görülmektedir.


hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun