eskideki sobalar şimdiki kaloriferler

eski defterler
Eskiden Sobalar Mı Kalorifer Mi Yerden Isıtma Mı daha iyi sıcaklık veriyordu sorusu küçük tartışma konusu olarak pek çok kişinin karşısına çıkmaktadır. Şimdi soğuk kış aylarının ısınmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Eski zamanlarda insanların ısınma için çok fazla seçenekleri bulunmamaktadır. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte yaygın şekilde kalorifer, merkezi sistem ve yerden ısıtma sistemleri yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Isınma olarak çok eski bir yöntem olan soba artısı ile eksi ile şimdilerde bile hala kullanılmaktadır. Kovayı indirip boşaltmak ve yeniden doldurmak, gece yakılan sobanın sabaha karşı sönmesi neticesinde sabah evin soğuk olması, ısınmak için belli bir miktar odun ve kömür satın alma ihtiyacı gibi pek çok eksileri bulunsa da sobanın üzerinde kestane ve mantar közlemek, sıcak aile sohbetleri yapmak gibi pek çok artısı bulunmaktadır.
Sobanın yükünü tarihe gömen kaloriferler daha konforlu ve evin bütün odalarının aynı derece yanmasına olanak sağlamaktadır. Kalorifer tam konforlu sıcaklığı verebilmesi için kombinin 90 derece ısınmaya ihtiyaç duyarken büyük rahatlık sağlayan yerden ısıtma yüksek ısı verebilmek için maksimum 55 derece çalışmaktadır. Hal böyle ikan enerji tasarrufu konusunda en ideal olan yerden ısıtma sistemleri olmaktadır.

Eski Zamanlarda İnsanlar Nasıl Isınırlardı?

Eski zamanlarda insanlar nasıl ısınırlardı sorusu ciddi merak uyandıran soru tipleri arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda insanların hala bugüne kadar kömür ve odunla ısındıklarını söylemek mümkündür. Eski zamanlarda şömineler ve sobalar yaygın olarak kullanmaktaydı. İlk olarak 13. yüzyılda keşfedilen şömine sistemi Avrupa ülkelerinin rahat şekilde yaşaması imkan sağladığı görülmektedir.

Geçmişten günümüze ısınma araçları ile kışın soğuk bastırdığı da sıcak bir ortam sağlamak amacıyla hala kullanılmaktadır. Kimi semtlerde soba yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı şekilde şömine ve yerden ısıtmanın da yaygın şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Şimdilerde evde sıklıkla tercih edilen kalorifer ve yerden ısıtma sistemlerinin pek çok artısını maddeler halinde görmek mümkündür.

• Yüksek enerji tasarrufu ile sobalara nazaran daha iyi bir performansla çalıştığı görülmektedir.
• Temizlik konusunda pek çok artısı bulunmaktadır. Sobanın yaymış olduğu iş ve dumanı tamamıyla ortadan kaldırmaktadır.
• Kolay ve rahat bir kullanım imkanı sunup soba gibi tek bir odayı değil bütün odaların aynı şekilde ısınmasına olanak sağlamaktadır.
• Sürekli olarak kömür ve odun alma masrafından kurtararak maddi kazanç imkanı sağlamaktadır.

Alttan Isıtma Mı Kalorifer Mi?

Alttan ısıtma mı kalorifer mi sorusuna cevap olarak kişiye göre değişen temel isteklerin var olabileceği ihtimali ile birlikte genel olarak yerden ısıtma sistemlerinin daha az enerji ve güç tasarrufu ile kalorifer ile aynı sıcaklığı yaydığı görülmektedir.
Hangi sistem daha iyi ısınma sağlar diye bir soru sorulacak olursa yerden ısıtmanın bariz bir şekilde enerji tasarrufu yaptığını görmek mümkündür.

Bu enerji tasarrufuna geçmek isteyen bir kişinin yerden ısıtma sistemi eski eve yapılır mı sorusunu aklına getirerek kendine cevap aramaktadır. Yerden ısıtma sistemi eski ev dahil olmak üzere her ev modeline kolay şekilde yaptırılmaktadır.
Eskiden sobalar mı kalorifer mi yerden ısıtma mı daha sık tercih edilirdi sorusu akıllara bir kez olsun gelmektedir. Bu soruya cevap olarak eskiden soba ve şöminenin daha yaygın şekilde kullanıldığı görülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte kaloriferlerin yerden ısıtma sistemlerini ve diğer pek çok ısınma yöntemlerini geliştiği görülmektedir. Bu şekilde soba ve şöminelerin kullanımı ciddi boyutta azalmaktadır.


hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun