eski defterler açılınca

eski defterler
Eski Defterler Açılınca Susar Mısınız ya da siz de karşınızdakine eşlik eden taraf içinde olup eskilere gündeme taşımaya devam ediyor olabilirsiniz. Özellikle eski defterleri açmak ikili ilişkilerde daha sık görülen durumlardan biridir.

Sevgiliniz veya eşiniz ile en küçük bir tartışmada bile sürekli olarak, konuların eski olaylara yani geçmişte yaşadıklarınıza getirildiğini fark edebilirsiniz. Bu durum, ilk dönemlerde pek dikkatinizi çekmiyor olsa da süreklilik hissettiğinizde daha büyük bir sorun yaşadığınızı fark etmeniz gerekmektedir.

Özellikle ikili ve duygusal ilişkilerde karşı tarafı suçlamak için geçmişten bahsetmek çok sık yaşanılan durumlardandır. İçinde bulunulan durumdan kişi kendini kurtarmak istediği zaman, örnek vermek ve kıyaslama yapmak için sizin eski dönemlerde yaptığınız hataları söyleyebilir.
Bu durum, içinde bulunduğunuz sorunu çözüme götürmez. Aksine, sizi derinden yaralayan hatalarınızın yüzünüze vurulması ve tekrar tekrar hatırlatılması, özgüveninizi kıracak ve siz manipüle edecek hareketlerdendir.

Geçmişte Takılı Kalmak

Geçmişte takılı kalmak, insan psikolojisini olumsuz etkilemektedir. İnsanoğlu her zaman geleceğe yönelik planlarını yaparken, bazen geçmişte takılı kalarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Özellikle kişiler, geçmişlerinde mutlu oldukları olaylar kadar mutsuz oldukları veya utanç duyacakları anları daha sık hatırlamaktadırlar.

Aile bireyleri, sevgiliniz, eşiniz, arkadaşlarınız veya yakınlarınız tarafından sürekli iletişim halinde olabilirsiniz. Ancak ikili ilişkilerinizde hangi pozisyonda olursanız olun, karşınızdaki kişi sürekli olarak geçmişteki hatalarınız ile sizleri yaralamaya çalışabilir.

Aynı yerde takılı kalmak istememek sadece sizin elinizde olan durum değildir. Karşınızdaki kişi veya kişiler sizin geçmişinizde takılı kaldığı için sürekli olarak eski defterlerden bahsedebilir. Bu noktada sizin davranışınız çok daha önemlidir. Peki, siz eski defterler açılınca susar mısınız yoksa tam aksine konuyu değiştirip tartışmayı farklı bir boyuta mı taşırsınız?

Aynı Konulara Takılı Kalmak Nasıl Aşılır?

Aynı konulara takılı kalmak nasıl aşılır ve eski defterleri tamamen kapatmak için yapabileceğiniz davranış durumlarını sizler için derledik. Eski defterleri açmak, herkes için kötü duygu durumlarını akıllara getirir. Geçmişte söylenen sözler, yapılan davranışlar her zaman gelecekte de önümüze çıkabilir.

Kırgınlık yaşadığınız bir arkadaşınız ile sorunlarınızı hallettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak belli bir zaman sonra, tekrar eski defterler açılabilir ve aynı konular yeniden gündeme gelebilir. Aşılamayan konuların üzerini örtmek ve aslında kişinin affettiğini sanması eski konuların tekrar gündeme gelmesine neden olabilir.

Affettiğinizi sanmak, ileride hem karşınızdakini hem de sizi daha derinden üzecek ve yaralayacaktır. Eski defterleri açmamak için mutlaka sorunun tamamen çözüme kavuştuğundan emin olmalısınız.

İlişkinizi sürdüğünüz kişiye karşı herhangi bir olumsuz duygu barındırıyor olmanız, ileride tekrar aynı konuları konuşabileceğiniz anlamına da gelmektedir. Bunun için iletişimi kopartmak istemediğiniz ancak affetmeye çalıştığınız kişilere karşı hissettiğiniz duyguların adını tam olarak koymanızda yarar olacaktır.

Eski Defterleri Açmak Neyi Değiştirir?

Eski defterleri açmak neyi değiştirir ve ne kadar doğru bir davranış olduğu tartışılır. İnsanın hem karşısındakine hem de kendine iyi davranması ve şefkatle yaklaşabilmesi için mutlaka geçmişi geride bırakması gerekmektedir.

Gelecekte geçmiş ile bağlantılı bir davranışın yapılması durumunda kıyas yapmak, her türdeki ilişkiye zarar verecektir. Gerçekten kendinizi iyi hissettiğiniz ve sizi gerçekten seven ve değer veren insanların eski defterleri sürekli açmayacağından emin olabilirsiniz.
Geçmişte her iki tarafı da inciten durumlar, anılar ve hareketlerin geleceğe taşınmasının kimse için bir getirisi olmayacağını söylemek gerekmektedir. Eski defterler açılınca susmak veya konuyu devam ettirmek yerine, mutlaka durum değerlendirmesi yapmak daha mantıklı olacaktır.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun