eteğindeki taşı dökmek böbrek taşı dökmeye benzemez

eski defterler
Eteğindeki Taşı Dökersen Rahatlamak Mı Korku Mu Sizi Sarar dediğimizde farklı bir duygu içerisine girebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, günlük hayatta en sık kullanılan deyimlerden birisi eteğindeki taşı dökmektir.

Kişinin tüm bildiklerini anlatması ve içinden geçenleri söylemesi olarak tanımlanabilmektedir. Genellikle ikili ilişkilerde tartışma sırasında, taraflar eteklerindeki taşı dökerek karşı tarafı suçlama eğilimi içine girerler.

Sizler tartışma esnasında eteğinizdeki taşı dökenlerden misiniz? İçinde bulunduğunuz durumda tüm bildiklerinizi anlatmak, sizi rahatlatabileceği gibi aynı zaman da korkutabilir. Peki, eteğindeki taşı dökersen rahatlamak mı korku sizi sarar?

Eteğindeki Taşları Dökmek Ne Anlama Gelir?

Eteğindeki taşları dökmek ne anlama gelir ve hangi durumlarda bu davranış psikolojisi içine girildiği ile ilgili merak edilenler için doğru yerdesiniz. Eteğindeki taşları dökmek deyiminin sözlük anlamı, tüm bilinenleri anlatmaktır.

Eşiniz, arkadaşınız, sevgiliniz, anneniz veya kardeşiniz ile gergin bir tartışma ortamı sırasında pek çok konuda konuşabilirsiniz. Geçmişle ilgili konuşmak, eski konuları tekrar gün yüzüne çıkarmak veya karşınızdaki kişi ile ilgili detayları söylemek de eteğindeki taşı dökmek olarak açıklanabilmektedir.

Olumsuz bir deyim türü olan eteğindeki taşları dökmek, özellikle nefret ve kin gibi duyguların karşı tarafında aktarılmasında kullanılmaktadır.

Eteğinizdeki Taşları Dökünce Ne Hissedersiniz?

Eteğinizdeki taşları dökünce ne hissedersiniz dediğimizde muhtemelen gözünüzün önüne pek çok an gelmiştir. Tartışmalar sırasında, karşınızdaki kişiye olan tüm olumsuz duygularınızı, düşüncelerinizi ve onun hakkında tüm bildiklerinizi anlatmış olabilirsiniz.

Bu durum sizi tedirgin edebilir ve aynı zamanda korku sarabilir. Çünkü sevdiğiniz kişi ile aranızdaki ilişkinin kopma noktasına gelmesi, sizin eteğinizdeki taşları dökmenizden dolayı meydana gelebilir.

Eteğindeki taşı dökersen rahatlamak mı korku mu sizi sarar dediğimizde pek çok kişini rahatlamak dediğini duyar gibiyiz. İnsanlar içindeki duyguları ve düşünceleri tam anlamı ile karşı tarafa anlattığında rahatlama hissedebilir.

Ancak sonrasında bağın tamamen kopma noktasına gelmesi, karşı tarafın da sizinle ilgili tüm bildiklerini anlatmaya başlaması, işin daha kötü bir yere gitmesine neden olabilir.

Eteğindeki Taşları Dökmek ve Sözün Altında Kalmamak

Eteğindeki taşları dökmek ve sözün altında kalmamak farklı deyimler olsa da aynı amaç için kullanılmaktadır. Olumsuz durumlarda kullanılan her iki deyimde tek fark ise, eteğindeki taşları döktüğünde tüm bildiklerinin anlatılmış olmasıdır.

Popüler bir deyim olan eteğindeki taşı dökmek, kişilerin gerçek niyetinin de tam anlamı ile anlaşılmasını sağlar. Düzeysiz bir tartışma sırasında karşınızdaki kişinin aslında sizin hakkınızda neler bildiğini ve ne düşündüğü eteğindeki taşları döktüğünde anlayabilirsiniz.

Kavga sırasında sözün altında kalmamak ise, bu durumdan daha farklıdır. Sadece size söylenen cümlelere karşılık vermeniz ve belli bir düzeyde bunu yapmanız sözün altında kalmamak olarak açıklanabilir. Ancak eteğindeki taşları dökmek, ilişkilerin artık son noktasında devreye girmektedir.

Eteğindeki Taşları Dökmek Doğru Bir Davranış Mı?

Eteğindeki taşları dökmek doğru bir davranış mı yoksa olmaması gereken bir davranış mı olduğu tartışılmaktadır. Eteğindeki taşları dökmek, herhangi bir tartışmayı olumlu bir noktaya götürmemektedir. Bu yönü ile düzeyli bir tartışma durumu sırasında kullanılmamaktadır.
Huzursuzluğun artmasına ve kavga veya tartışmanın büyümesine neden olmaktadır. Bunun için eteğindeki taşları dökmek, kimileri için korku duygusunu tetiklerken kimileri için rahatlatıcı bir eylemdir. Bilinmeyenlerin anlatılması, sırların söylenmesi eteğindeki taşların dökülmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Eğer karşınızdaki kişi ile olan ilişkinizi gözden çıkartmak için eteğinizdeki taşları dökme kararı aldıysanız, bu durum sizi rahatlatacaktır. Ancak karşınızdaki kişiyi kaybetmek istemiyorsanız, tartışmaları belli bir düzeyde tutmanızda yarar olacaktır.


hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun