eski defterler duy sesimi

eski defterler
Engel Tanımayanlar

Engel tanımayanlar övgüye, hayranlığa, takdire lâyık insanlardır. Çünkü onlar zorluklara rağmen pes etmez, umutsuzluğa kapılmaz. Tam aksine engeller onları daha da hırslandırır, azmini ve yaşama sevincini artırır. Onlar karşılaştığı güçlükleri bir tecrübe olarak görür. Bardağa hep dolu tarafından baktıkları için motivasyonlarını hiç kaybetmezler.

Yürüme engelli olduğu halde profesyonel yüzücü olan veya başka spor dallarında madalya kazanan insanlar buna örnektir. Yâhut işitme ve konuşma engelli olmasına rağmen hayatına normal bir şekilde devam eden, mesleğini eline almış, evlenip çocuk sahibi olmuş insanlar da hepimiz için büyük bir ibrettir.

Bir de maddi engellere aldırış etmeyenler vardır. Evinde ders çalışacak bir masa bile olmayan, okuluyla evinin arasında kilometrelerce mesafe bulunduğu için her gün –karda kışta dahî- o yolu yürüyen köylü çocukları buna bir misaldir.

Geçim sıkıntısı içinde yaşarken çocuklarına bakabilmek için gece-gündüz çalışanlar, sokaktan kâğıt toplayarak bile olsa emek vererek para kazananlar bunlardandır.

Mânevî engellere direnmek de en az fiziksel engellerle baş edebilmek kadar önemlidir. İnsan kendisi hakkında söylenen tüm kötü sözlere kulağını tıkamadıkça ilerleyemez.

Asıl mesele kim ne derse desin bildiği doğrulardan vazgeçmemektir. Bir kimse herkesin sözüyle yolunu değiştirecek olursa kaybolup gider ve hedeflediği yere ulaşamaz.

Toplumda tek başına güçlü bir birey olabilmek engel tanımamakla mümkündür. Bu, internet âlemi için de geçerlidir. Doğruları açıkça yayınlayan, hiçbir şeyden çekinmeyen, sağlam bir duruşa sahip olan internet siteleri daima yükselir. İşte Eski Defterler de engel tanımayan bir sözlük sitesidir.

Engelleri Kaldırdık, Kalemin Yolu Açık!

Eski Defterler yazmanın önündeki tüm engelleri bertaraf etmiş; kalemlerin önünü açmış bir sözlük sitesidir. Burada kaleminiz nereye istiyorsa oraya gidebilir, her konuda yazabilir. Çünkü Eski Defterler'de kategori ve konu sınırlaması diye bir şey yoktur.

İster 100 yıl önce olmuş bir olaydan; ister gelecek planlarınızdan, dilerseniz de bugün başınıza gelen bir hâdiseden bahsedersiniz. Tamamen size kalmıştır. Bilgi ve eğlence yolu döşenmiştir. Artık burada diğerleriyle tatlı bir yarışa girmek sizin görevinizdir. Merak etmeyin, hız limiti de yoktur! Eski Defterler'de radara takılmak diye bir şey olmaz. (!) Herkes günde ne kadar istiyorsa o kadar yazar. Kimseye 'gereksiz başlık açıyorsun', 'sen her başlığa entry yazmak zorunda mısın?', 'sus da motorun soğusun' (!) veya 'flood yapma report ederim' gibi şeyler söylenmez.

Ayrıca Eski Defterler yönetim ekibi kimsenin başlıklarından veya entrylerinden herhangi birini kafasına göre silmez, değiştirmez. Kimsenin üyeliğini de yasaklamaz. Kısaca, yazarlığın en özgür hâli Eski Defterler'de yaşanır!

Dokunduğun Her Tuş, Başka Hayatlara Dokunsun!

Engellerle karşılaşanlara umut olan Eski Defterler; herkesin bu engellerle mücadelesine yardım etmeyi amaçlar. Bu yüzden Eski Defterler'de her telden çalınır. Her konuyla ilgili doğru, güvenilir, güncel ve detaylı bilgilere yer verilir.

Tabii ki mizah, eğlence, espri ve sohbet de unutulmaz. En büyük engellerden biri olan can sıkıntısı, stres, üzüntü burada kolayca yok edilir!

Siz de yazdıklarınızla engellilere destek olmak için Eski Defterler'i şereflendirebilirsiniz! 'Engelli' kavramı bedensel engelli olarak anlaşılmamalıdır. Tam aksine; bedensel engeli bulunan insanların bizden farkı yoktur. Onları ötekileştirmek, ayrımcılık yapmak en kötü engeldir.

Eski Defterler'de yazacaklarınız doğru bilginin önündeki engelleri kaldıracaktır. Belki karar vermekte zorlanan insanlara kılavuzluk edecek; geçmişe takılıp kalan insanlara 'yaşaması gereken bir hayatı' olduğunu hatırlatarak onları bu durumdan kurtaracaktır.

Kendini boşlukta hissedenlere yalnız olmadığını hatırlatacak, özetle kimin ne sıkıntısı varsa çare olacaktır. Tüm bunların gerçekleşmesi; Eski Defterler'de kaleminizi konuşturmanıza bağlıdır.

Siz yoksanız bir parçamız eksik demektir. Oysa parçalar olmadan; bütün diye bir kavramın vücuda gelmesi mümkün değildir.

Hadi öyleyse Eski Defterler ile tüm engelleri engelleyelim gitsin!

bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun