'koronadan ölüm açıklanan rakamlardan üç kat fazla'

eski defterler
Vatandaş olarak öğrenmek istediğimiz rakamlardır.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut Covid-19 pandemisinde gelinen noktayı https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/ttb-genel-sekreteri-coronadan-olum-aciklanan-rakamlardan-uc-kat-daha-fazla-6379339/ 'ye değerlendirdi. Sağlık Bakanı'nın yoğun bakımlarla ilgili verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını, aktaran Bulut, ölüm rakamlarının açıklanandan üç kat fazla olduğunu ileri sürdü. Bulut, "Ölüm rakamlarının en az üç katı olduğunu biz defin rakamlarından biliyoruz. Türkiye'de başkaca bir afet ve salgın yok. Bu ölümlerin çoğu Covid'e bağlı" dedi.
zamanlata
Mantıklı olabilir. Çünkü devlet günlük ölen her insanı test etmediği sürece bu tür Varsayımlar mümkündür. Otopsi yapmadığı sürece gerçek sayı bilinmez. Çünkü kırsal kesimde vefat edip evinden direk mezara giden insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu sayılar hastane kayıtlarına düşenler olduğu için gerçek sayı bilinemez. Yinede sayı ne olursa olsun insan insandır. Maske mesafe temizlik kurallara uyalım.
kiwi
Olabilir, zaten fox ana haber'de bir ara haber olmuştu. Tek tek tespit etmek yerine günlük istatistiksel olarak vaka/ölüm oranı yazılıyormuş. Ne kadar doğrudur bilinmez ama tek tek her veri hastanelerden ve mezarlıklardan alınmalı.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun