küçük şeylerle mutlu olmak

unfollow
herkesin başaramadığı fakat herkeste olması gereken önemli bir nitelik. çocuklar bu konuda oldukça iyidir fakat insan büyüdükçe daha fazlasını arzulamaya ve bir türlü tatmin olmamaya başlar. bir şeye sahip olsa başka bir şeye sahip olmadığı için hayıflanır, kazansa daha çok kazanmadığı için üzülür. küçük şeylerden mutlu olmayı bilmeyen insanların büyük mutlulukları hak ettiği nasıl söylenebilir? insan en basit görünen şeylerle bile mutlu olmasını bilirse hayat ona güzel olur. nefes almak bile başlı başına bir mutluluk sebebidir. sabah güneşi, gece yıldızları görebilmek, yağmurun, kuşların sesini duyabilmek, hayal kurabilmek, koku alabilmek ve hatta acıyı hissedebilmek bile bir nimettir. bazı insanlar bir yerinin kanadığını hissetmez, acı duyusu yoktur, bir yeri kesilse acı duymaz, ellerini buzun içinde saatlerce bekletebilir mesela. (tabii bu durumda ellerinin mahvolacağına şüphe yoktur.) bir düşünsek; acı duymamak ne kadar kötü bir şeydir. unutmak da güzeldir mesela, hiçbir şeyi unutmadığımızı düşünelim; bunun ne kadar korkunç olacağı izaha muhtaç değildir. mutlu olmak için çok zengin olmayı bekleyenler daha çok beklerler. çünkü ne kadar kazanırlarsa kazansınlar bu onlara yetmeyecek, gözleri hep daha fazlasında olacaktır. sağlık, sevdiklerinin yanında olması ve inançlı olmak en büyük mutluluk sebepleridir.
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun