'sözlük yazarı olmalıyım'

eski defterler
Sözlük Yazarı Nasıl Olunur?

İnternet çağı ile sözlük yazarı olma kavramı değişti. Sözlük yazarı nasıl olunur sorusunun yanıtı, tamamen günümüz güncel koşulları üzerinden verilecek.

Sözlük yazarı nasıl olur?

Aslında tamamen kişinin yazarlık konusunda kurallara göre hareket etmesi ve kendisini geliştirip, güncel tutması ile yazarlık yokuşunu hızla tamamlaması mümkün. Bunun için sunulan çok sayıda online sözlük var. En dikkat çeken, en çok tık alan sözlük üzerinden yazar olmak ile diğer sözlükler de yer almak hemen hemen aynı aşamaları kapsar. Sadece başvurunun çok fazla olduğu sözlüklerde moderatörlerin çok daha geç dönüş yapması söz konusu olabiliyor. Siz sözlük yazarı olmak için yeteneğinizin olduğuna inanıyorsanız, başvurunuzu yapın ve gerisini zaman bırakın. Süreç herkes için farklı olabilir.

Sözlük Yazarı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sözlük yazarı olmak istiyorum diyen kişinin yapması gereken, belirlemiş olduğunuz sözlük için yazar başvurusu kapsamında aşamaları tamamlaması. Her sözlük için aşamalar hemen hemen benzerdir. Bunun için siz de fikrinizi söylemek, orijinal açıklamalar yapmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri online şekilde gerçekleşiyor. Herhangi bir şekilde zamanınızı almayacak bu işlem için sözlük yazarı olmak adına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Sözlük yazarı başvurusu: Başvuru işlemleri için istenen bilgiler olacak. Mutlaka doğru bilgiler ile kişisel detayları vererek başvuru işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamalısınız. Herhangi bir sorun yaşanmaması açısından net şekilde bilgilerinizi paylaşmanız yeterlidir. Online sözlüklerde kişisel bilgilerin tamamen sizin izin verdiğiniz kadarı ile paylaşılıyor olması aslında sorun yaşamanızın önüne geçiyor. Bunu göz önünde bulundurarak kolay bir şeklide başvurunuzun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı bir şeklide başvurunun tamamlanmasından sonra dönüş yapılacaktır. Sonrasındaki aşamalar hakkında size bilgi verilecektir. İlk adımınızın sözlük yazarı başvurusu ile olacağını bilmelisiniz. Başvuru işlemleri konusunda tamamen doğal olarak, kişisel ve doğru bilgiler ile başvurunuzun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süre içinde başvurunun tamamlanması, diğer aşamalara geçmeniz ve artık sizin de paylaşım yapabiliyor olmanız söz konusu.

Sözlük Yazarı Listesine Girmek

Sözlük yazarı olmak için belirlenmiş olan liste var. Başvurunuzun sonrasında onaylama sürecinin ardından diğer yazar başvurusu yapanlar ile aynı sıralamaya gireceksiniz. Sizin sonrasında vermiş olduğunuz cevaplar, site içinde ne kadar online kalmış olduğunuz gibi kriterler üzerinden sitede kaçıncı sırada olduğunuz değişecektir. Bunu kontrol ederek ve bu süreçte en iyi şeklide hareket ederek, listede ilk sıralara yükselme şansınız olabilir. Sözlükler için ne kadar eski olduğu, ne kadar çok yazar olduğu gibi hususlar direkt olarak sizin de ne kadar zaman içinde ilk sıralara yükselecek olduğunuz hususunu etkiler. Yolun başında olan bir online sözlük için çok daha hızlı bir şekilde yazarlık konusunda ilerlemeniz söz konusu olabilir. Tamamen başvurunuz sonrasında yazılanlar ile belirlenecek olan aşamalar tamamlanarak, sizin de yazarlar arasında yükselmeniz sağlanır.

Sözlük yazarı listesinde üst sıralama yükselmenin yolu nedir?

Belli bir yöntemi yok; ancak kişinin aktif olduğu sürenin fazla olması, yaptığı açıklama ve girişler için mantıklı hareket etmesi moderatörlerin gözünden kaçmayacaktır. Buna göre sıralama tamamlanacaktır. Sıralamanın zaman zaman yükselmesi, zaman zaman düşmesi hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olduğundan, aslında bu hususta endişe etmeye gerek yok. Direkt olarak iyi bir sıralamadan giriş yapmak, en üst sıralara yükselmek mümkün olmadığından, emek vererek sözlük yazarları arasında ki sıralamanızı yavaş yavaş belirleyeceksiniz.

Sözlük Yazarlarından 'Sözlük Yazarı Olmak' İçin Öneriler

Sözlük yazarı olmak için yapmanız gerekenler konusunda, sözlük yazarlarından öneriler geliyor. Siz de yazar olmak istiyorum dediğiniz anda, bu alana emek vermiş olan ve tecrübeli olan kişilerin önerilerine göre hareket edebilirsiniz. Hem hızlı bir şekilde yükselmek hem de sözlükler hakkında bilgi almak açısından avantajlı olacaktır. Önerilere göre hareket eden ve yazar olma yolunda ilerleyen bir kişinin çok daha hızlı yol alacağı konusunda garanti veriliyor.

İşte sözlük yazarlarından tavsiyeler…

• Yeni Sözlükleri Tercih Edin: Önemli olan kendinizi geliştirmek ve bir konu hakkında konuşuyor, yazabilir, farklı fikirleri sunabiliyor olduğunuzu göstermek. Bunun için ne kadar hızlı bir şekilde sözlük yazarlığı konusunda adımınızı attığınız önemlidir. Yeni açılan sayfalar için çok daha hızlı bir şekilde yazar olma fırsatını elde edeceksiniz. Kontrollerin daha hızlı olması, yazarlık başvurularının çok daha hızlı onaylanması sebebi ile önerilen mutlaka sözlüklere hemen başvurunun gerçekleşmesi. Zaman kaybetmeden siz de yeni; ancak dikkat çekecek platformlarda yerinizi alabilirsiniz.

• Mantıklı Olun: Her zaman paylaşım yapmış olmak için yapılan paylaşımlar göze batar. Sizin her zaman biraz daha mantıklı hareket etmeniz önerilir. Sözlük yazarı olan kişinin mümkün olduğunca açıklamalarında mantıklı olması istenir. Açıklamalar için belirlenen anlatımın da mantık çerçevesinde olması gerekiyor. Zaman zaman esprilerin döndüğü platformlar için mantıklı ve başarılı bir yazar olduğu kanıtlanan kişilerin bu yola başvurması daha sempatik gözüküyor. Bu sebeple mantıklı hareket eden yazarlar arasında olmak önemli.

• Özgün Olun: Kendi farkınızı yaratmanız her şeyden önemli. Elbette kendi farkınızı yaratabileceğiniz başlıklar açmak, kendi farkınızı yaratabileceğiniz cevaplar ile yer almak önemlidir. Bunun için de özgün olmak her zaman ilk kriteriniz olsun. Yazarların paylaşımlarının farklı alanlarda görülmesi, farklı başlıklar altında benzer yanıtların olması aslında sizin de özgünlükten uzaklaştırır. Dikkat çekmek ön plana çıkmak isteyen bir yazar için de mutlaka özgün olmak önemli olacaktır.

• Genel Başlıklar: Popüler olan başlıklara yazmak yerine aslında biraz daha genel olan başlıkları tercih edin. Genel başlıklar altına yazılan başarılı yazılar ile daha popüler olmanız mümkün. Sizin ilk etapta kendinizi göstermeniz açısından mutlaka genel başlıklar sizin kurtarıcınız olacak. Bunu unutmadan başlıkları da ona göre belirleyerek yer almanız önemlidir.

• Aktif Olun: Ne kadar aktif olduğunuz da ilk etapta dikkat çekenler arasında. Yazarın kendisini göstermesi açısından aslında aktif olması önemlidir. Site yöneticileri tarafından da dikkat çekecek olan bu durum, sizin emek veriyor olduğunuzun da bir göstergesi. Bu sebeple aktif olmaya özen gösterin. Mantıklı yanıtlarınızı genel başlıklar altına yazın.
Verilen tüyolar ile sözlük yazarı olmak sizin için biraz daha kolay olacak. Hem kurallara göre hareket ederek hem de aldığınız bilgiler ile yazar olmak konusunda kapıların sizin için çok daha hızlı açılması sağlanır.

Popüler Sözlükler

Yazar olmak isteyen kişiler için popüler sözlük önerileri veriliyor. Artık geride kalan popüler örnekler arasında inci sözlük ve ekşi sözlük var. Yazar sayısı fazla olan, artık hemen hemen her konuyu da işlemiş olan bu sözlükler herkes tarafından biliniyor. Eski popülerliğini de yitirme yolunda olan bu sözlükler dışında, bu sözlüklere rakip olarak ortaya çıkan sözlükleri de tercih edebilirsiniz.

Eski Defterler sözlük yazarlarının yeni ilgi odağı…

Sözlük yazarlarının son dönemdeki uğrak yeri olarak gösterilir. Eski Defterler ile pek çok yazar, geçmişten günümüze kadar hala etkisi süren, olayların hala gündeme geldiğinde şaşkınlıklar yarattığı konular üzerinden yazıyor. İlginizi geçebilecek olan bu platform üzerinden de yazarlık başvurusu yapabilirsiniz. Seçim sizin.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

oyseon
Sözlük yazarı olmanın bir yüksek okulu yoktur sözlük yazarlarının hepsi alaylıdır. Yani kendilerini yetiştirirler, düşe kalka öğrenirler. İyi yada kötü sözlük yazarı ayrımını diğer üyeler yapar entrylere verilen artı ve eksi oylar ile.
mepola
Bence yeni başlayan birinin sözlük yazarı olabilmesi için en azından 4-5 ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Nasıl üniversiteden yeni mezun olan bir mühendis bir iş hayatında 5 yıl kadar pişmeden ben mühendisim diye ortada gezmemeli ise aynısı sözlük sitesi ciddiyeti için burada da gerekli. Tecrübe herşeydir.
acikelli
Sözlük yazarı olmak bir ayrıcalık. Hele ki birinci nesil yazar olmanın tadı bambaşka. Bu sitede olmaktan mutluyum kendimi kurucu üyelerden biri gibi hissediyorum eski defterler sözlük sitesinde.
lahza
İnternetin gelişmesi ile kayıtlar dijitalleşmeye başlamıştır. Sözlük yazarı olmak da bu gelişim ile birlikte popüler hale gelmiştir.
Peki, sözlük yazarı nasıl olurum sorusunun yanıtı ne? Sözlük yazarı olmak zor mu? Sorularınızın yanıtı hemen veriliyor. Aslında sözlük yazarı olmak sizin için hiç de zor değil. Hemen başvurunuzu yaparak, sürecin tamamlanması bekleyerek yazar olabilirsiniz. Yazar olmanızı destekleyecek olan sözlük, Eski Defterlerdir. Hem popüler bir sözlük hem de kuralları ile yazarlarını sıkmayan bir platform olmayı başarmıştır. Yapacağı denetlemeleri yazar olmak isteyen kişiye bu hakkı tanıyarak sonrasında yapar. Bu sayede yazarların da hevesi kırılmadan, platformda yer alması ve deneyim kazanması da desteklenmiş olur.
Eski Defterler Sözlük Yazarı Olmak
Farklı sözlükler arasından talebiniz Eski Defterler sözlük yazarı olmak mı? Çok daha kaliteli bir platform olduğundan, son dönemin en çok talep alan sözlüğüdür. Sözlük kurallarının ortak belirlenmesi, kimsenin özgürlüğünün kısıtlanmamış olması bu durumun en önemli göstergeleri arasında. Yazar olarak sözlükte yerinizi almak için yapmanız gereken başvurunuzu yapmak.
Sözlük yazarı ol!
Başvuru işleminizi yapmanız için Eski Defterler resmi internet sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Ardından yazar olmak için oluşturulan üye ol butonunu kullanın. Üyelik işleminin tamamlanması için istenen bilgilerin eksiksiz girilmesi aranan özellikler arasında. Herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olarak, bilgilerinizin saklı tutulacağından emin olarak siz de başvurunuzu yapabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanarak, avantajlı şekilde yazar olarak sözlükte yerinizi alabilirsiniz.
• 18 yaşından büyük olmak
• Sözlük yazarı başvurusu yapmak
• Başvurunun olumlu sonuçlanması
• İstenen bilgilerin verilmesi
• Sözlük yazarı sözleşmesinin onaylanması
Gibi aşamaların tamamlanması ile siz de yazar olabilirsiniz. Eski Defterler sözlük yazarı almak konusunda diğer sözlüklere göre daha özgür davranır. Kısıtlama olmadan, tamamen kurallara göre hareket eden bir yazar için Eski Defterler'de yazmak zor olmaz. Bunun için başvuru sürecinin de mümkün olduğunca kısa tutulmasına özen gösterilir. Tamamen karşılıklı memnuniyet sağlanması açısından, zaman kaybetmeden kişinin paylaşımları ile sitede yer alması sağlanır. Bunun bilerek siz de hemen Eski Defterler sözlük yazarlığı konusunda şansınızı deneyebilirsiniz. Başvurunuzu ücretsiz şekilde yapabilirsiniz.
Eski Defterler Sözlük Yazarları
Sözlük yazarları hemen başvuru sonrasında yazı paylaşabilir. Dijital sözlüklerin en önemli avantajı, yazarların aynı zamanda paylaşımlarına görseller ile destek olmaları. Görsel paylaşımlar yapmak da son derece kolay olacak. Yazıları yazabilir, görseller ile destekleyebilirsiniz. Farklı konularda başlık oluşturmak, pek çok yorum almak sözlükte aktif olmanız ile sağlanır. Bunun dışında siz de yorum yaparak, merak ettiğiniz konular için yorumunuzu sunabilirsiniz. Farklı bakış açısı geliştirmek açısından benzersiz bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Dilediğiniz zaman giriş yaparak siz de yazar olabilirsiniz.
• Farklı meslek gruplarından yazarlar
• Deneyimli online sözlük yazarları
• Gündemi takip eden yazarlar
• Mesleki deneyimlerini paylaşan yazarlar
Gibi geniş bir yelpazede sözlük yazarı skalası oluşturulmuştur. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, yazar olarak dilediğiniz gibi yerinizi alabilirsiniz. Aktif paylaşımlar ile yorumlar alarak gündemdeki olaylarda gerçekleri öğrenebilirsiniz.
Eski Defterler Güncel Konular
Güncel konular için yapılan paylaşımlar çok sayıda kişi tarafından takip edilir. Yazarlar içinden de çok yorum alır. Bu sayede olaya dair doğruların anlaşılması çok daha kolay olur. Özgür bir platform olan Eski Defterler için siz de güncel konularda paylaşımınızı yapabilirsiniz. Birbirinden farklı yorumlar ile Eski Defterler güncel konular ile merak ettiklerinizi yanıtını alabilirsiniz. Geçmişe yönelik paylaşımlar da yapılabilir.

hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun