'sözlük yazarı olmalıyım'

0 /
eski defterler
Sözlük Yazarı Nasıl Olunur?

İnternet çağı ile sözlük yazarı olma kavramı değişti. Sözlük yazarı nasıl olunur sorusunun yanıtı, tamamen günümüz güncel koşulları üzerinden verilecek.

Sözlük yazarı nasıl olur?

Aslında tamamen kişinin yazarlık konusunda kurallara göre hareket etmesi ve kendisini geliştirip, güncel tutması ile yazarlık yokuşunu hızla tamamlaması mümkün. Bunun için sunulan çok sayıda online sözlük var. En dikkat çeken, en çok tık alan sözlük üzerinden yazar olmak ile diğer sözlükler de yer almak hemen hemen aynı aşamaları kapsar. Sadece başvurunun çok fazla olduğu sözlüklerde moderatörlerin çok daha geç dönüş yapması söz konusu olabiliyor. Siz sözlük yazarı olmak için yeteneğinizin olduğuna inanıyorsanız, başvurunuzu yapın ve gerisini zaman bırakın. Süreç herkes için farklı olabilir.

Sözlük Yazarı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sözlük yazarı olmak istiyorum diyen kişinin yapması gereken, belirlemiş olduğunuz sözlük için yazar başvurusu kapsamında aşamaları tamamlaması. Her sözlük için aşamalar hemen hemen benzerdir. Bunun için siz de fikrinizi söylemek, orijinal açıklamalar yapmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri online şekilde gerçekleşiyor. Herhangi bir şekilde zamanınızı almayacak bu işlem için sözlük yazarı olmak adına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Sözlük yazarı başvurusu: Başvuru işlemleri için istenen bilgiler olacak. Mutlaka doğru bilgiler ile kişisel detayları vererek başvuru işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamalısınız. Herhangi bir sorun yaşanmaması açısından net şekilde bilgilerinizi paylaşmanız yeterlidir. Online sözlüklerde kişisel bilgilerin tamamen sizin izin verdiğiniz kadarı ile paylaşılıyor olması aslında sorun yaşamanızın önüne geçiyor. Bunu göz önünde bulundurarak kolay bir şeklide başvurunuzun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı bir şeklide başvurunun tamamlanmasından sonra dönüş yapılacaktır. Sonrasındaki aşamalar hakkında size bilgi verilecektir. İlk adımınızın sözlük yazarı başvurusu ile olacağını bilmelisiniz. Başvuru işlemleri konusunda tamamen doğal olarak, kişisel ve doğru bilgiler ile başvurunuzun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süre içinde başvurunun tamamlanması, diğer aşamalara geçmeniz ve artık sizin de paylaşım yapabiliyor olmanız söz konusu.

Sözlük Yazarı Listesine Girmek

Sözlük yazarı olmak için belirlenmiş olan liste var. Başvurunuzun sonrasında onaylama sürecinin ardından diğer yazar başvurusu yapanlar ile aynı sıralamaya gireceksiniz. Sizin sonrasında vermiş olduğunuz cevaplar, site içinde ne kadar online kalmış olduğunuz gibi kriterler üzerinden sitede kaçıncı sırada olduğunuz değişecektir. Bunu kontrol ederek ve bu süreçte en iyi şeklide hareket ederek, listede ilk sıralara yükselme şansınız olabilir. Sözlükler için ne kadar eski olduğu, ne kadar çok yazar olduğu gibi hususlar direkt olarak sizin de ne kadar zaman içinde ilk sıralara yükselecek olduğunuz hususunu etkiler. Yolun başında olan bir online sözlük için çok daha hızlı bir şekilde yazarlık konusunda ilerlemeniz söz konusu olabilir. Tamamen başvurunuz sonrasında yazılanlar ile belirlenecek olan aşamalar tamamlanarak, sizin de yazarlar arasında yükselmeniz sağlanır.

Sözlük yazarı listesinde üst sıralama yükselmenin yolu nedir?

Belli bir yöntemi yok; ancak kişinin aktif olduğu sürenin fazla olması, yaptığı açıklama ve girişler için mantıklı hareket etmesi moderatörlerin gözünden kaçmayacaktır. Buna göre sıralama tamamlanacaktır. Sıralamanın zaman zaman yükselmesi, zaman zaman düşmesi hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olduğundan, aslında bu hususta endişe etmeye gerek yok. Direkt olarak iyi bir sıralamadan giriş yapmak, en üst sıralara yükselmek mümkün olmadığından, emek vererek sözlük yazarları arasında ki sıralamanızı yavaş yavaş belirleyeceksiniz.

Sözlük Yazarlarından 'Sözlük Yazarı Olmak' İçin Öneriler

Sözlük yazarı olmak için yapmanız gerekenler konusunda, sözlük yazarlarından öneriler geliyor. Siz de yazar olmak istiyorum dediğiniz anda, bu alana emek vermiş olan ve tecrübeli olan kişilerin önerilerine göre hareket edebilirsiniz. Hem hızlı bir şekilde yükselmek hem de sözlükler hakkında bilgi almak açısından avantajlı olacaktır. Önerilere göre hareket eden ve yazar olma yolunda ilerleyen bir kişinin çok daha hızlı yol alacağı konusunda garanti veriliyor.

İşte sözlük yazarlarından tavsiyeler…

• Yeni Sözlükleri Tercih Edin: Önemli olan kendinizi geliştirmek ve bir konu hakkında konuşuyor, yazabilir, farklı fikirleri sunabiliyor olduğunuzu göstermek. Bunun için ne kadar hızlı bir şekilde sözlük yazarlığı konusunda adımınızı attığınız önemlidir. Yeni açılan sayfalar için çok daha hızlı bir şekilde yazar olma fırsatını elde edeceksiniz. Kontrollerin daha hızlı olması, yazarlık başvurularının çok daha hızlı onaylanması sebebi ile önerilen mutlaka sözlüklere hemen başvurunun gerçekleşmesi. Zaman kaybetmeden siz de yeni; ancak dikkat çekecek platformlarda yerinizi alabilirsiniz.

• Mantıklı Olun: Her zaman paylaşım yapmış olmak için yapılan paylaşımlar göze batar. Sizin her zaman biraz daha mantıklı hareket etmeniz önerilir. Sözlük yazarı olan kişinin mümkün olduğunca açıklamalarında mantıklı olması istenir. Açıklamalar için belirlenen anlatımın da mantık çerçevesinde olması gerekiyor. Zaman zaman esprilerin döndüğü platformlar için mantıklı ve başarılı bir yazar olduğu kanıtlanan kişilerin bu yola başvurması daha sempatik gözüküyor. Bu sebeple mantıklı hareket eden yazarlar arasında olmak önemli.

• Özgün Olun: Kendi farkınızı yaratmanız her şeyden önemli. Elbette kendi farkınızı yaratabileceğiniz başlıklar açmak, kendi farkınızı yaratabileceğiniz cevaplar ile yer almak önemlidir. Bunun için de özgün olmak her zaman ilk kriteriniz olsun. Yazarların paylaşımlarının farklı alanlarda görülmesi, farklı başlıklar altında benzer yanıtların olması aslında sizin de özgünlükten uzaklaştırır. Dikkat çekmek ön plana çıkmak isteyen bir yazar için de mutlaka özgün olmak önemli olacaktır.

• Genel Başlıklar: Popüler olan başlıklara yazmak yerine aslında biraz daha genel olan başlıkları tercih edin. Genel başlıklar altına yazılan başarılı yazılar ile daha popüler olmanız mümkün. Sizin ilk etapta kendinizi göstermeniz açısından mutlaka genel başlıklar sizin kurtarıcınız olacak. Bunu unutmadan başlıkları da ona göre belirleyerek yer almanız önemlidir.

• Aktif Olun: Ne kadar aktif olduğunuz da ilk etapta dikkat çekenler arasında. Yazarın kendisini göstermesi açısından aslında aktif olması önemlidir. Site yöneticileri tarafından da dikkat çekecek olan bu durum, sizin emek veriyor olduğunuzun da bir göstergesi. Bu sebeple aktif olmaya özen gösterin. Mantıklı yanıtlarınızı genel başlıklar altına yazın.
Verilen tüyolar ile sözlük yazarı olmak sizin için biraz daha kolay olacak. Hem kurallara göre hareket ederek hem de aldığınız bilgiler ile yazar olmak konusunda kapıların sizin için çok daha hızlı açılması sağlanır.

Popüler Sözlükler

Yazar olmak isteyen kişiler için popüler sözlük önerileri veriliyor. Artık geride kalan popüler örnekler arasında inci sözlük ve ekşi sözlük var. Yazar sayısı fazla olan, artık hemen hemen her konuyu da işlemiş olan bu sözlükler herkes tarafından biliniyor. Eski popülerliğini de yitirme yolunda olan bu sözlükler dışında, bu sözlüklere rakip olarak ortaya çıkan sözlükleri de tercih edebilirsiniz.

Eski Defterler sözlük yazarlarının yeni ilgi odağı…

Sözlük yazarlarının son dönemdeki uğrak yeri olarak gösterilir. Eski Defterler ile pek çok yazar, geçmişten günümüze kadar hala etkisi süren, olayların hala gündeme geldiğinde şaşkınlıklar yarattığı konular üzerinden yazıyor. İlginizi geçebilecek olan bu platform üzerinden de yazarlık başvurusu yapabilirsiniz. Seçim sizin.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

oyseon
Sözlük yazarı olmanın bir yüksek okulu yoktur sözlük yazarlarının hepsi alaylıdır. Yani kendilerini yetiştirirler, düşe kalka öğrenirler. İyi yada kötü sözlük yazarı ayrımını diğer üyeler yapar entrylere verilen artı ve eksi oylar ile.
mepola
Bence yeni başlayan birinin sözlük yazarı olabilmesi için en azından 4-5 ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Nasıl üniversiteden yeni mezun olan bir mühendis bir iş hayatında 5 yıl kadar pişmeden ben mühendisim diye ortada gezmemeli ise aynısı sözlük sitesi ciddiyeti için burada da gerekli. Tecrübe herşeydir.
acikelli
Sözlük yazarı olmak bir ayrıcalık. Hele ki birinci nesil yazar olmanın tadı bambaşka. Bu sitede olmaktan mutluyum kendimi kurucu üyelerden biri gibi hissediyorum eski defterler sözlük sitesinde.
lahza
İnternetin gelişmesi ile kayıtlar dijitalleşmeye başlamıştır. Sözlük yazarı olmak da bu gelişim ile birlikte popüler hale gelmiştir.
Peki, sözlük yazarı nasıl olurum sorusunun yanıtı ne? Sözlük yazarı olmak zor mu? Sorularınızın yanıtı hemen veriliyor. Aslında sözlük yazarı olmak sizin için hiç de zor değil. Hemen başvurunuzu yaparak, sürecin tamamlanması bekleyerek yazar olabilirsiniz. Yazar olmanızı destekleyecek olan sözlük, Eski Defterlerdir. Hem popüler bir sözlük hem de kuralları ile yazarlarını sıkmayan bir platform olmayı başarmıştır. Yapacağı denetlemeleri yazar olmak isteyen kişiye bu hakkı tanıyarak sonrasında yapar. Bu sayede yazarların da hevesi kırılmadan, platformda yer alması ve deneyim kazanması da desteklenmiş olur.
Eski Defterler Sözlük Yazarı Olmak
Farklı sözlükler arasından talebiniz Eski Defterler sözlük yazarı olmak mı? Çok daha kaliteli bir platform olduğundan, son dönemin en çok talep alan sözlüğüdür. Sözlük kurallarının ortak belirlenmesi, kimsenin özgürlüğünün kısıtlanmamış olması bu durumun en önemli göstergeleri arasında. Yazar olarak sözlükte yerinizi almak için yapmanız gereken başvurunuzu yapmak.
Sözlük yazarı ol!
Başvuru işleminizi yapmanız için Eski Defterler resmi internet sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Ardından yazar olmak için oluşturulan üye ol butonunu kullanın. Üyelik işleminin tamamlanması için istenen bilgilerin eksiksiz girilmesi aranan özellikler arasında. Herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olarak, bilgilerinizin saklı tutulacağından emin olarak siz de başvurunuzu yapabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanarak, avantajlı şekilde yazar olarak sözlükte yerinizi alabilirsiniz.
• 18 yaşından büyük olmak
• Sözlük yazarı başvurusu yapmak
• Başvurunun olumlu sonuçlanması
• İstenen bilgilerin verilmesi
• Sözlük yazarı sözleşmesinin onaylanması
Gibi aşamaların tamamlanması ile siz de yazar olabilirsiniz. Eski Defterler sözlük yazarı almak konusunda diğer sözlüklere göre daha özgür davranır. Kısıtlama olmadan, tamamen kurallara göre hareket eden bir yazar için Eski Defterler'de yazmak zor olmaz. Bunun için başvuru sürecinin de mümkün olduğunca kısa tutulmasına özen gösterilir. Tamamen karşılıklı memnuniyet sağlanması açısından, zaman kaybetmeden kişinin paylaşımları ile sitede yer alması sağlanır. Bunun bilerek siz de hemen Eski Defterler sözlük yazarlığı konusunda şansınızı deneyebilirsiniz. Başvurunuzu ücretsiz şekilde yapabilirsiniz.
Eski Defterler Sözlük Yazarları
Sözlük yazarları hemen başvuru sonrasında yazı paylaşabilir. Dijital sözlüklerin en önemli avantajı, yazarların aynı zamanda paylaşımlarına görseller ile destek olmaları. Görsel paylaşımlar yapmak da son derece kolay olacak. Yazıları yazabilir, görseller ile destekleyebilirsiniz. Farklı konularda başlık oluşturmak, pek çok yorum almak sözlükte aktif olmanız ile sağlanır. Bunun dışında siz de yorum yaparak, merak ettiğiniz konular için yorumunuzu sunabilirsiniz. Farklı bakış açısı geliştirmek açısından benzersiz bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Dilediğiniz zaman giriş yaparak siz de yazar olabilirsiniz.
• Farklı meslek gruplarından yazarlar
• Deneyimli online sözlük yazarları
• Gündemi takip eden yazarlar
• Mesleki deneyimlerini paylaşan yazarlar
Gibi geniş bir yelpazede sözlük yazarı skalası oluşturulmuştur. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, yazar olarak dilediğiniz gibi yerinizi alabilirsiniz. Aktif paylaşımlar ile yorumlar alarak gündemdeki olaylarda gerçekleri öğrenebilirsiniz.
Eski Defterler Güncel Konular
Güncel konular için yapılan paylaşımlar çok sayıda kişi tarafından takip edilir. Yazarlar içinden de çok yorum alır. Bu sayede olaya dair doğruların anlaşılması çok daha kolay olur. Özgür bir platform olan Eski Defterler için siz de güncel konularda paylaşımınızı yapabilirsiniz. Birbirinden farklı yorumlar ile Eski Defterler güncel konular ile merak ettiklerinizi yanıtını alabilirsiniz. Geçmişe yönelik paylaşımlar da yapılabilir.
ozlemay
Açıklayıcı bir anlatım olmuş. Bende merak ediyordum ilgimi çekiyordu sözlük yazarlığı bu yazı ile daha iyi anladım . Emek olmadan bir sonuca varamıyoruz çok yol katetmem gerekiyor. Teşekkürler
eski defterler
Sözlük Yazarı Nasıl Olunur?

Sözlük yazarı nasıl olunur? sorusunu sanki bir yemek tarifi veriyormuş gibi yanıtlayacağımız zannedilmemelidir. Aslında sözlük yazarı olmak hem zor, hem de çok kolay bir şeydir.

Tabii ki herkes sözlüklere nasıl üye olunacağını bilir. Kimse klavyedeki tuşlara basıp bir şeyler yazmaktan da âciz değildir. Hatta artık çoğumuzun en çok yaptığı şeylerden biri budur. Ama eğer konu, Eski Defterler'de nasıl sözlük yazarı olunacağı ise; işte orada işler değişir.

Eski Defterler Sözlük Yazarı Nasıl Olur?

Evet; Eski Defterler öyle mülâkat ile yazar kabul eden, üye olanların başvurularını uzun süre bekletip bekletip daha sonra kafasına göre reddeden bir platform değildir. Tam aksine Eski Defterler yönetiminin amacı; bu seviyeli ve özgür platformda daha fazla kişinin yer almasıdır.

Eski Defterler yazarlık okulu diye bir şey yoktur ama; Eski Defterler yazarlarının da belli kriterleri vardır:

• Her şeyden önce Eski Defterler yazarı dürüsttür. Sözlüğü kişisel bir Facebook hesabı gibi kullanmaz. Oraya bir şey yazmadan önce düşünür. Bilir ki onları başkaları da okuyacaktır. Eski Defterler yazarı kimseye yanlış bilgi vermemek ya da ortamı germemek gibi konularda hassastır.
• Ama bu kesinlikle 'Eski Defterler yazarı bir robottur' anlamı taşımaz. Bilakis Eski Defterler'de yazanlar yeri gelince espri de yapar. Ancak mizah onları doğruluktan alıkoymaz. Şaka uğruna başkalarını küçük düşürmez veya olmayan şeyleri varmış gibi gösterme çabasına girmezler.
• Eski Defterler yazarının bu sözlükte var olma amacı hem geçmişin unutulmasını engellemek, hem bugünü anlamlandırmak hem de sonraki nesillere iyi bir miras bırakabilmektir.

Eski Defterler'de Sözlük Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Sözlük kavramını bambaşka bir boyuta taşıyan Eski Defterler; yazarları dinine, ırkına, kişisel tercihlerine göre ayırmaz. Eski Defterler'de herkes eşittir. Kimsenin kimse üzerinde baskı kurması, herhangi bir yöneticinin keyfine göre başlık veya entry silmesi ya da üye yasaklaması gibi şeyler Eski Defterler'de asla söz konusu değildir.

Eski Defterler bünyesinde sözlük yazarı olmak gayet basittir. Yapılması gereken, sitede üyelik oluşturmak ve kuralları da göz önünde bulundurarak yazmaya başlamaktır.

Yazarın başlık veya entrylerini video, resim gibi medya öğeleriyle süslemesi; sözlükteki başka yazarlara ya da başlıklara 'bkz', 'gbkz' gibi ifadeler yardımıyla atıfta bulunması, spoiler veya link eklemesi, paylaşılan içeriğin kalitesini artırır.

Eski Defterler Sözlük Yazarları Nelere Dikkat Etmelidir?

Söylediğimiz gibi Eski Defterler yazarların belirli kalıplara sokulduğu, birilerinin istediği gibi yazmaya zorlandığı bir yer değildir. Burada yazarlar nasıl içinden geliyorsa öyle yazmanın; hem bilgi alışverişinde bulunmanın, hem yeni arkadaşlıklar edinmenin hem de eğlenmenin tadını çıkartmaktadır.

Fakat bütün bunlar saygı, şeffaflık, doğruluk, hoşgörü, yıkıcı değil yapıcı olma anlayışı üzerine kuruludur.

Bunun için yeni bir sözlük yazarı Eski Defterler'e üye olduğunda şunları yaparsa iyi olur:

• 'Uyarılar' bölümü okunmalı ve orada yer alan hususlara dikkat edilmelidir.
• KVKK/Sözleşme metni incelenmeli; burada bildirilen hükümlere aykırı davranılmamalıdır.
• 'Duyurular' kısmı düzenli olarak takip edilmelidir. Böylece Eski Defterler ile ilgili yeniliklerden hemen haberdar olmak mümkün hâle gelecektir.
• Başka üyeler tarafından özel mesajla rahatsız edilen ya da herhangi bir üyenin uygunsuz bir başlığını/entry'sini görenler durumu moderasyon ekibinde yer alan kişilerden birine bildirmelidir.
• Sözlükte tartışma çıkmasına yol açacak şeyler yazmaktan kaçınılmalıdır.
• Entry beğenme ve favorilere ekleme gibi işlevlerden yararlanılmalıdır. Tabii ki bu zorunlu değildir. Eğer hoşunuza giden başlıklar ya da entry'ler olursa onları beğenmeniz, favori eklemeniz onu yazan kişi için bir motivasyon kaynağı olacaktır. Üyeleri böyle desteklemek ve daha çok yazmalarına teşvik etmek gerekir.
• Eski Defterler'in konseptine uygun düşmeyen, buraya yakışmayacağına inandığınız içerikleri 'Entry Şikâyet' butonuyla yönetim ekibine iletmeniz lâzımdır.
• Başlıklara yorum yaparak katkıda bulunulmalıdır. Konuyla ilgili bildiğimiz bir şeyler varsa bunları paylaşmaktan çekinmememiz gerekir. Fakat entry sayısını artırmak için gereksiz şeyler yazmamalı, davetiye hakkı elde etmek için sözlüğü faydasız başlıklarla meşgul etmemelidir.


Neden Eski Defterler'de Sözlük Yazarı Olunmalı?


Eski Defterler gibi, 'sözlük' unvanına sahip olan birçok site mevcuttur. Hatta bazılarının tasarımı dahi Eski Defterler ile aynı olabilir. Halbuki Eski Defterler'i onlardan farklı kılan bazı nitelikler vardır:

• Eski Defterler sabit, sınırlı bir alana odaklanmamıştır. –Deyim yerindeyse- burada her telden çalınabilir. Tek şart; yazdıklarınızın sözlük huzurunu bozacak, insanları kışkırtacak veya rencide edecek türden olmamasıdır.
• Eski Defterler'e üye olmak birilerinin inisiyatifine bağlı değildir. İsteyen herkes buraya üye olarak kalemini konuşturabilir.
• Yukarıdaki kurallara riayet edildiği sürece kimsenin Eski Defterler'deki üyeliği asla sonlandırılmayacaktır. Eski Defterler yönetimi, diğer pek çok sözlük yönetiminden farklıdır. Kendini dev aynasında görmez, üyelere tepeden bakmaz.
• Eski Defterler bir chat sitesi değildir. Burada herkes bilgilerini paylaşır; muhtelif konularda fikirlerini dile getirir. Ama bu, hiçbir zaman ahlâkî zafiyetlere kapı aralayan sohbetlere dönüşmez.
• Diğer sözlüklerde 'atış serbest' mantığı hâkimken Eski Defterler küfür, argo ve benzeri türdeki kaba ifadelerin, terör söylemlerinin, milli ve dinî değerlerle bağdaşmayan yazıların önüne set çekmiştir.
• Eski Defterler, kendi hâline terk edilmiş başıboş bir sözlük değildir. Yöneticiler daima aktiftir ve üyelerin şikâyet, soru ve talepleriyle yakından ilgilenmektedir. Oysa diğer sözlüklerin yöneticileriyle bırakın iletişim kurmayı, onların adını-soyadını öğrenmek bile zordur.

Eski Defterler'de Sözlük Yazarı Olmanın Dezavantajları!

Muhtemelen yazının bu başlığı sizi şaşırtmıştır. Böylesine kaliteli bir platformda sözlük yazarı rütbesiyle yer almanın ne gibi bir zararı olabilir?

Tabii ki bunu yazmaktaki amacımız ironi yapmak ve aslında Eski Defterler sözlük yazarlığının ne kadar eğlenceli olduğunu başka bir perspektiften ele almaktır:

• Eski Defterler sözlük yazarlığının zararları içinde öne çıkan ilk şey, 'sözlük bağımlılığı' hastalığıdır. Bu sözlüğe katılanların %81'i buraya bağımlı olduğunu bildirmekte ve buraya girmedikleri zaman kendilerini kötü hissetmektedirler. (!)
• Eski Defterler'de yaza yaza bir müddet sonra burası rüyalarınıza girebilir. Uykunuzda 'sözlük, sözlük' diye sayıklama riskiniz mevcuttur. (!)
• Eski Defterler'de çok yazmak bilek ağrısına yol açar. (!)

Eski Defterler SözlükYazarlarına Çağrı!

Yukarıda sizi güldürmek için yazılan fakat son derece soğuk ve kötü olan bu esprileri bir tarafa bırakırsak; şimdi tam bir ciddiyetle, hem Eski Defterler'in sonradan bu aileye dâhil olacak müstakbel sözlük yazarlarına, hem de bu platforma girme fırsatı bulmuş şanslı sözlük yazarlarına bir çift sözümüz olacaktır:

Eski Defterler'in potansiyel yazarları bu platformda yer almak için daha fazla beklememelidir. Özgürce yazmak, içinizdekileri dökmek, bildiklerinizi birileriyle paylaşıp güzelliklere vesile olmak; on parmağınızdaki on marifeti göstermek istiyorsanız işte size bu imkân altın tepside sunulmuştur.

Eski Defterler'de var olan yazarlar ise bu sözlüğün kıymetini bilmeli; buradan maksimum şekilde yararlanmaya çalışmalıdır. Örneğin başlıkları takip etmek ya da boş zamanlarda önceki başlıklara göz gezdirmek iyi bir tercih olacaktır.

Eski Defterler sözlük yazarı olmak bir ayrıcalıktır. Eski Defterler sözlük yazarlığı demek; geçmişi, bugünü ve yarını ortak noktada buluşturmak demektir.

Sözlük kavramının içi boşaltılırken buna bir tepki olarak doğan ve her geçen gün büyüyen Eski Defterler'de her yazarın sesi çok gür çıkar. Onlar tarihi sahiplenir, bugünü iyi değerlendirir, yarını planlar. Özetle Eski Defterler sözlük yazarlığı insana kişisel gelişim ve maneviyat bakımından çok şey katar, onu geliştirir, yeni şeyler öğrenip sorunlarla başa çıkmasına yardım eder.
eski defterler
Sözlük yazarı nedir? diye bir soru sorulsa; muhtemelen çoğu kişinin içinden geçen cevap; 'bu da sorulur mu? Sözlük platformlarında bir şeyler paylaşan kişiye sözlük yazarı denir.' şeklinde olacaktır.

Evet ancak eğer bu soru, Eski Defterler adlı sözlük için soruluyorsa böyle kısa cevap vermek mümkün olmayacaktır. Şöyle ki:

Eski Defterler Sözlük Yazarı Nasıldır?

Eski Defterler'de yazar olanlar her şeyden önce –deyim yerindeyse- o şehrin havasını, suyunu seven insanlardır. Her Eski Defterler yazarı sanal dünyadaki evi, üyeleri de o yuvanın birer ferdi olarak görür.
Saygılı, hoşgörülü ve anlayışlıdır. Kendisi gibi düşünmeyenleri rencide etmez, müsamaha gösterir. Farklı görüşleri dinler, bunları zenginlik sayar.
Kaba ifadelerden kaçınır. Mütevâzi, nâzik, kibar ve zariftir. Sözlüğün bir kum torbası olmadığını bilir. Hıncını sözlüktekilerden almaya çalışmaz. Tepkisini ahlâk kurallarının dışına çıkmadan dile getirir.
Yapıcı eleştirilerde bulunur; dozunu kaçırmaz. Kendisi de eleştiriye açıktır.
İçinden geldiği gibi yazar, yapmacık değil samimidir.
Bu; 'Eski Defterler yazarlarının el kitabı' değildir. Ancak Eski Defterler'de yazmaya alışanların ister istemez bu nitelikleri kazanmaya başladığı bir gerçektir.
Eski Defterler yazarlarının hepsi, -hangi özelliklere sahip olursa olsun- çok değerlidir. Eski Defterler, bünyesinde barındırdığı her bir yazarın özel olduğuna inanır. 'Her yazar iyi şeyler yazar.' der; herkesin yazdıklarına kıymet verir.

Sözlük Yazarı Olmak Değil, Sözlük Yazarı 'Kalmak' Önemlidir

Sözlük yazarı olabilmek kolaydır. Üye olanların seçilerek alındığı, başvuruların yıllarca bekletildiği sözlükleri saymazsak, çoğu sözlüğe hemen kaydolup yazmaya başlanabilir. Eski Defterler de onlardan biridir. Ancak mühim olan, sözlükte yazar olarak kalmayı sürdürebilmektir.

Yani hep aktif olmak, sözlüğe öyle ara sıra değil de; düzenli olarak uğramak kişinin hakîki sözlük yazarı olduğunu gösterir. Tabii ki Eski Defterler her gün yoklama alınan bir sınıf değildir. Herkes ne zaman isterse o zaman girip yazar, belki de yazmadan sadece bakınmakla yetinir.

Ancak Eski Defterler'de etkin rol almanın şu gibi avantajları vardır:

Kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Hep dertleşecek, sevinçlerinizi paylaşacak; soru sorup fikir alacak birileri olur.
Yeni insanlarla tanışıp yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurma imkânı elde edersiniz.
Yazma yeteneğiniz gelişir.
Okumayı daha çok sevmeye başlarsınız. Bu da sizin kitaplara olan ilginizi artırır.
Hiçbir şeyi içinize atmazsınız. Çünkü bilirsiniz ki, aklınızdan geçenleri rahatça satırlara dökebileceğiniz bir yer vardır.
İnternette kaliteli zaman geçirirsiniz.
Daha fazla puan kazanıp rütbenizi yükseltme hevesi başlayabilir. Bu da sizinle diğer üyeler arasında tatlı bir rekabet oluşturur. Güzel başlıklar açmak için araştırır, kafa yorarsınız. Bu ise araştırmacı yönünüzü ve üretkenliğinizi geliştirir.

En İyi Eski Defterler Yazarları

Bu başlık altında belli bir isim verilmeyecektir. Çünkü Eski Defterler'in her yazarı şahsına münhasırdır. Hepsinin farklı yönleri mevcuttur ve Eski Defterler yönetimi; her bir yazarı misafir etmekten ayrı ayrı gurur duymaktadır.

Eski Defterler'de Yazmak Ne Kazandırır?

Yukarıda bildirilenlere ek olarak, Eski Defterler yazarlığı şu gibi faydaları da beraberinde getirir:

Bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmanın mutluluğunu yaşarsınız.
Seviyesiz konuşmaların olmadığı bir platformda eğlenceli sohbet etmenin keyfine varırsınız.
Öğrenirken eğlenir; vaktinizi verimli değerlendirirsiniz.
Gelecek nesillere dijital bir armağan bırakmış olursunuz.
Yazılarınızla başkalarına yol gösterme fırsatınız olur.

Sözlük Yazarlığının Püf Noktaları

Aşağıdaki tüyolar, Eski Defterler kariyerinizde zirveye tırmanmanıza yardım edecektir:


Ard arda çok başlık açmaktan veya çok entry yazmaktan kaçının. Sözlükte fazla göze batmayın ama kendinizi özletmeyin de. Aktif olmak ile bu işi abartıp spam yapmak arasındaki farkı iyi anlayın.

Bizi kendinizden mahrum etmeyin fakat diğer kullanıcılara da, katılım sağlamaları için müsaade edin. Her şeyi sizden bekleyemeyiz; onların da bir işin ucundan tutması, taşın altına elini koyması gerekir. Eski Defterler el ele vermeli; bu bayrağı beraber taşımalıdır.

Başlıklarınıza ve entrylerinize mümkünse görsel ya da video ekleyin. Öte yandan imkânınız varsa kaynak belirtin. Sözlük formatına uygun yazın. Spoiler, 'bkz', 'gbkz' gibi girdilerden yararlanın.

Gerekiyorsa başka yazarları etiketleyin; farklı başlık, entry veya sitelere link verin. Bunlar, içeriğinizi mükemmel hâle getirecektir.

Çok kısa veya aşırı derecede uzun yazılar yazmayın.

Küçük düşürücü, rencide edici, polemiğe yol açacak, olay çıkmasına sebebiyet verecek ifadelerden uzak durun. Empati yaparak yazmaya özen gösterin.

Bir haber paylaşıyorsanız önce doğruluğundan emin olun.

Kurallara aykırı şeyleri yöneticilere bildirmekten çekinmeyin.

Entryleri size samimi gelen; kendinize yakın hissettiğiniz kişilere özel mesaj göndererek koyu bir muhabbet başlatmanız mümkündür. Fakat Eski Defterler'in bir chat sitesi olmadığı unutulmamalı; üyeleri rahatsız etmekten, yazılı tâcizden sakınılmalıdır.


Beğendiğiniz başlıkları veya entryleri beğenin, favori bırakın. 'Bugün ona, yarın size.' Kendi başlık ve entrylerinizin de etkileşim almasını istiyorsanız başkasına da öyle davranın. Yani elinizi korkak alıştırmayın. Butonlara çökün gitsin, bir şey olmaz! Kimse platonik etkileşimi sevmez. Herkes 'ben ona like atıyorsam o da bana atsın' diye düşünür.

Hatta bu işi takıntı hâline getirenler; eğer karşı tarafın beğenmediğini fark ederlerse gönderdiği tüm like'ları hiç üşenmeden tek tek geri çekebilirler. (!) 'Bu gereksiz ayrıntıları niye paylaştınız?' diye düşünmeyin. Bunlar hep, Eski Defterler yolunun kilometre taşlarındandır.

Tabii ki bildirimlerinizi ve mesajlarınızı kontrol etmeyi unutmayın. (!) Bildirim gelmiyorsa, mesaj kutunuz boşsa yöneticilere mesaj atıp hasbihâl edin. Günlük bildirim ihtiyacınızın en az %72'sini karşılamaya dikkat edin. Yoksa bildirim yetersizliği oluşabilir. (!)

Bir de aman lütfen, çok ricâ ediyoruz; sesli harf kullanmadan, MSN'de yazıyormuş gibi, 2000'li yılların Türkçesiyle yazmayın. (!) Alfabemizin tüm harflerinden bol bol istifâde edin; güzel güzel yazın. Çünkü Eski Defterler'in sizin yazılarınıza ihtiyacı var.

Eski Defterler; 'aman canım sende! Bir üye gider, diğeri gelir. Yazmazsanız yazmayın, bize üye mi yok? Elimizi sallasak ellisi.' diye düşünmez. Her bir üyesini baş tâcı kabul eder, el üstünde tutar. Eski Defterler'in farkı buradan gelir.

Lütfen, istirham ediyoruz; yazıların tamamını büyük harfle yazmayın. Demeyeceğiz! Çünkü isteseniz de yazamazsınız. Sözlüğün en büyük özelliklerinden biri de budur. Büyük harf kullanmak sistemsel olarak mümkün değildir. İşte sözlük, alfabenin tüm harflerine bile böyle eşitlik tanır.

Üyelerine nasıl âdil davranacağı buradan anlaşılmalıdır. 'Harf harftir; büyüğü küçüğü olmaz.' diyen sözlük, üyeleri arasında ayrımcılık yapar mı? Tabii ki yapmaz. Onların her birini nasıl koruyup kollar, varın siz düşünün.
Tabii şimdi 'koruyup kollamak' derken; Eski Defterler'in öyle kelepçe taktığı, 'durun! 38 başlık açmadan şuradan şuraya gidemezsiniz! Valla bırakmam!' dediği falan yoktur. Yanlış anlamamalıdır.

Ama Eski Defterler üyelerine sahip çıkar; onlara dış kapının mandalı gibi davranmaz. Her bir üye bir sorunu veya bir talebi olsa, karşısında birçok muhatap bulur. Yöneticiler üyelerin mesajlarıyla özel olarak ilgilenir. Yani Eski Defterler'de 'burnundan kıl aldırmayan' yöneticiler yoktur.

Aynı zamanda Eski Defterler kişilik haklarını ihlâl eden, insan onurunu zedeleyici ifadelere de izin vermez. Bu tarz başlık ve entryler için gerekeni yapar.

Kısaca Eski Defterler sözlük görünümünde sımsıcak bir yuvadır. Yuvayı dişi kuş yapar derler ama; Eski Defterler yuvasını yazarlar yapar. Siz de o yazarlardan biri olmak istemez misiniz?
altay1
sözlük yazarı nedir!!!!
Sözlük yazarı olmak da bu gelişim ile birlikte bu teknoloji ile sahada kolaylastigini düşünüyorum.
sözlük yazarı olmak sizin için hiç de zor değil. .
öncelikle kolay bir tanım ve kitapta yazılan entel şeyleri biraz da siz süsleyip gireceksiniz.benik düşüncem budur. Arkadaşlar ve site yararli bir sitedir çok iyi.
eski defterler
Sözlük Yazarı Olmak

Sözlük yazarı olmak belli bir fakülteden mezun olmayı gerektirmez. Herhangi bir şartı yoktur. Elinde telefonu veya bilgisayarı olan herkes sözlük yazarlığı yapabilir. Peki gerçekten öyle midir?

Hayır! Aslında sözlük yazarı olmak bu kadar basite indirgenemez. Bir 'yazmak' vardır, bir de 'kaliteli yazmak' vardır. –Deyim yerindeyse- bazılarının klavyesinden bal damlarken, bazılarının bastığı tuşlardan zehir akar!

Nasıl ki bir sınıftaki öğrenciler, bir iş yerindeki çalışanlar fabrikadan çıkmış gibi hep aynı değilse; sözlükteki yazarlar da birbirinden çok farklıdır. Bazı yazarlar her şeye muhâlefet olmayı kendilerine meslek edinmişlerdir. 'Kim bir şey yazsa da saldırsam?' diye pusuda beklerler.

Kendilerini düzgün bir şekilde ifade etmek yerine, inandıkları doğruları başkalarına hakaret ve küfürler yağdırarak savunduklarını zannederler.

Yazarların öylesi de vardır ki; bir şey yazmadan önce uzun uzun düşünürler. 'Bu yazacağım şey birilerini kırar mı? Yanlış bilgi olur mu?' diye hassasiyet gösterirler. Yazdıkları her cümle ile, başkalarına faydalı olmayı amaçlarlar.

Eski Defterler sözlük yazarları işte tam da böyle kişilere en somut örneklerdir.

Eski Defterler'de Yaz, Yazdıkların Eskimesin!

Eski Defterler'in adı 'sözlük' ise de kendisi bir sözlükten öte, sıcak bir aile yuvası gibidir. Buraya katılanlar diğerlerini 'üyecik' olarak görmez. 'Çaylak', 'çömez' ve benzeri sıfatlarla vasfetmez. Çünkü her yeni sözlük yazarı, ailenin yeni üyesi ve bu platformun neşesidir.

Eski Defterler'de yazmak diğer sözlüklerde yazmaktan bu nedenle farklıdır. Hem buradaki yazarlar, içinden gelenleri yansıtırken kendilerini son derece rahat hisseder. Sözlükten atılmak, entrylerinin silinmesi gibi ihtimaller nedeniyle endişelenmezler. Böyle bir şey olmayacağından emindirler.

Zîrâ Eski Defterler, herkes bildiklerini paylaşsın ve hayat tecrübelerini anlatsın; bunlar da sonraki nesillere miras kalsın diye kurulmuştur. Dolayısıyla internet denilen şey var oldukça; Eski Defterler de var olmaya kararlıdır!

Eski Defterler'in bir başka hususiyeti de; kendini hep temiz tutmaya özen göstermesidir. Bu deftere yazılan şeyleri bir daha temize çekmek gerekmez. Çünkü Eski Defterler'de zaten sadece, temiz kelimeler, temiz cümleler kendine yer bulabilir.

Eski Defterler sözlük; 'yaz da nasıl yazarsan yaz' mantığını benimsemez. –Deyim yerindeyse- o bir çöplük veya bir bit pazarı değildir! Evet; burada geçmişten günümüze, bugünden yarına her konuda bir şeyler bulmak mümkündür. Ama bu, Eski Defterler'in belediye otobüsü gibi (!) her önüne geleni aldığını, her şeyi tıklım tıklım doldurduğunu göstermez!

Dijital dünyada zaten yeteri kadar bilgi kirliliği, manipülasyon, sabotaj, algı operasyonu, kavga-gürültü vardır. Eski Defterler hepsine tepki olarak doğmuştur. Burada insanlar birbirine düşmez. Yalan-yanlış bilgiler, hakaretler, küfürler, sadece karşısındakini alt etmeyi amaçlayan yıkıcı eleştiriler, seviyesiz espriler Eski Defterler'den çok uzaktır.

Sen de Yazar Ol, Kaleminin Gücünü Göster!

Sözlük yazarı olmak gibi bir düşünceniz varsa; bunu en iyi şekilde eyleme dökeceğiniz yer şüphesiz ki Eski Defterler'dir.

Burada kimse susturulmaz. Herkesin fikrine saygı duyulur. Herkes dinlenir ve önemsenir. Kimseye pranga takılmaz, belli kalıplara mahkum etme çabasına girilmez.

Kötü sözler ve doğru olmayan bilgiler burada barınamaz. Bu; kişilerin özgürlüğünü kısıtlamak değil, tam tersine onlara faydalı olmaktır.

Kimse bulanık bir suyu içmek istemez. Ya da sofrada her çeşit yemek olsa; ancak masanın ortasında bir tane ölü arı bulunsa kimse o sofraya oturup orada yemek yemeyi tercih etmez.

İşte bunun gibi; bir platformda doğru bilgilerle yanlış bilgiler karışık haldeyse değeri yoktur. Herkes 'bu doğru mu, yanlış mı?' diye tereddüte düşer. Bu da insanları yorar. Güzel entryler varken hakaretler de havada uçuşuyorsa onlar güzelliklere gölge düşürür.

İşte Eski Defterler'de eğriyi doğrudan ayırmak, princin taşını ayıklamak (!) için çaba harcamanız gerekmez. Çünkü Eski Defterler sadece doğruyu, iyiyi ve güzeli bünyesinde barındırmayı hedeflemiştir. Yazarlar da bunu bildikleri için öyle davranır. Sözlüğün hem samimi hem de bilgi dolu ortamı bundan kaynaklanır.

Öyleyse ilk defa sözlük yazarı olacaksanız siz de bu deneyimi Eski Defterler'de en mükemmel şekilde yaşayabilirsiniz. Siftahı bizimle yaptıktan sonra inanıyoruz ki başka sözlüğe ihtiyaç duymayacaksınız.

Eğer daha önce sözlüklerde yazdıysanız, şimdi kariyerinizde yeni bir sayfa açmanın; çağ atlamanın tam zamanı! Hadi el ele, kalem kaleme verelim, beraber yazalım. Birlikten kuvvet, Eski Defterler'den internete güneş doğar!

ahsn
yazılarında olabildiğince geniş mezhepli olan, ama yazılara verdikleri oylarda son derece taassuba gönül vermiş oldukları gözüken insanlar. hele birisi dine alternatif bir yorum getirmesin, hele ki birisi takımlarını eleştirmesin, aman aman ki bi yerinden kendilerini ait hissettikleri değerlere değdirilmesin.. ama yazarken canavarlar maşallah.
nobita
Sözlük yazarı olmak çok güzel bir duygu kendimi burada özgür hissediyorum düşüncelerimi istediğim gibi ifade edebiliyorum ve burada arkadaşlar edinip onlarla tartışabiliyorum. İyiki varsın eski defterler.
suluman
Bir tane malum sözlük sitesi var oraya üye olmaya çalışıyorum iki yıl oldu hala onaylanmadı bu afra tafra niye yani. Üye olunca ne oluyor sanki Amerikan Vatandaşı olacağız. eski defterlerde ilk nesil yazarlardan birisi olmak bana gurur veriyor. inşallah hak ettiği yere gelir ve zirvedeki sözlük sitesi olur burada sözlük yazar olmaktan gurur duyuyorum gerçekten.
celikci
Sözlük yazarı olmak demek bana gerçekten çok fazla şey ifade ediyor. bütün hayatın, gündelik hayatın daha doğrusu zorluklarını sıkıntılarını burada unutabiliyorum. Sanırım biraz fazla faal olduğum için bana yöneticilik de verdiler 😇 umarım bu güzel aileye layık olabiliyoruzdur. Gerçi buradaki kadar sözlük sitemizin kurallarına uyan başka bir sözlük yazarı kitlesi de başka bir yerde yoktur. Tüm arkadaşlara sonsuz sevgiler ve saygılar.
gundem
Buraya ilk kayıt olduğum zaman tarih meraklılarının sözlük sitesi olduğunu düşünmüştüm ama karşıt görüş olarak gündem ismini aldım. İyi ki sözlük sitesi de zamanla resmen evrim geçirdi ve her şeyin özgürce konuşabildiği bir sözlük sitesi haline geldi. Yani eskiden de herhangi bir yasak yoktu ama yeni kategoriler çıktıkça ben daha çok mutlu oldum bu işten. Yönetim çok güzel çalışmalar yapıyor sosyal medya'dan da takip ediyoruz. Bu sözlük sitesi sözlük yazarları ile birlikte her geçen gün daha da güzel yerlere gelecek, yürekten inanıyorum.
civardagezer
Sözlük yazarı olarak tarihe not düşüyoruz. Hem geçmişte yaşanmış tarihin tozlu sayfalarını aralıyoruz hemde bugünün tarihe geçecek olaylarını birlikte tartışıyoruz. Gündemi takip ediyoruz. Artık haber siteleri spam haline dönüştü tamamen. Haberi okumak için onlarca sayfa geziyorsun ama laf kalabalığından haberin özünü göremiyorsun bile. İnsan yazının sonuna geldiğinde haberin ne olduğunu unutuyor. Burası öyle mi ama? Tabiki değil. Sözlük yazarları kısa ve öz şekilde satırbaşı haberlerini paylaşıyor ve bu sayede yorulmadan gündemi takip edebiliyorum. Bu yüzden eskidefterler sözlük sitesi hergün uğradığım adresim oldu. Emeği geçenlere teşekkürler. Alt yapısından sözlük yazarlarına herkesin büyük emeği var belli.
ahmetbeyler
Sözlük yazarı kimdir? Sözlük yazarı izlediği maçtan sonra şu siteye gireyim de kritiğini bir yapayım diyen kişidir. Yani sadece maç ile sınırlandırmayalım tüm önemli hadiselerden acaba sözlükte başlık açılmış mı eğer açılmadıysa ilk ben açayım, açıldıysa da girip bir tartışayım denilen yerdir sözlük sitesi.
acikelli
Sözlük yazarları arasında da kıdem farklılıkları olmalı. Bu kıdem nesil ile alakalı değil yani askeriye mi burası efenim kim önce kayıt olduysa o kıdemli olsun. Bence sözlük yazarı, uykusuz sözlük yazarı gibi tittle olsa güzel olurdu. Sistem otomatik tamamlayacak tabi. Sözlük sitesinde gece 00.00-06.00 arasında haftanın çoğu günü online olanlara uykusuz yazar ünvanı atayacak. Tabi altyapı uygun değildir çok ütopik oldu ama bence sözlük gece daha tatlı oluyor. İnsan daha boş bir kafa ile yazabiliyor aklındakileri.
birsinema
Bence sözlükte herkes kendisinin bilgili olduğu alanda yazı yazarsa ortaya çok güzel başlıklar çıkabilir. Zaten başlık kaliteli olursa, diğer yazarların tartışmaları ile yani katkıları ile o başlık herkezin fayda sağlayabileceği bir doküman haline gelebilir. Bilgili olduğu kadar da Severek yazacağınız alanda yazmak gerekiyor aslında. Ben kullanıcı adım gibi sinema alanında yazılar ile sözlük istemize katkı sağlamaya çalışıyorum. Umarım diğer sözlük yazarları da bu naçizane önerimi dikkate alır. Bazı yazarlardan gerçekten çok çok kaliteli başlıklar görüyorum, keyifle okuyorum ve dahil oluyorum bende yorumlarım ile. İyiki varsınız sözlük kardeşliği ☺️👍
ahsn
Sözlük yazarı günümüzde çok ve çeşitli tarzda kişiyi içermesi nedeniyle giderek çok daha homojen bir profile sahip olsa da bir geleneksel imajı vardır bu kişinin: hazırcevaplık, muhalif/eleştirel tavır, birikim sergileyicilik, ince esprililk, sözünü sakınmama ve erkek ise uzun saç. bu profilde birilerini televizyonda görünce sözlük yazarı olduğunu şıp diye tahmin etmek de mümkündür.
ahsn
muhatapsız yazan kimse. kim ise bu kimse? hepimiziz bu kimse..
bakın bu çok objektif bir yorumdur. sözlükte binlerce insan adına yüzbinlerce entry var.
bu insanlar hakkında olumlu/olumsuz/nesnel tabanlı entryler girilmiş.
eğer bu kişiler sözlükte yazar değilse eski defterlet sınırları dahilinde kendileri hakkında getirilen yorumlara cevap verme imkanları yok. haklarındaki yorum ve iddaalara basın aracılığıyla yanıt verenler oldu, olmalıdır da..
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun