topkapı sarayı

danisman
Aslında genel olarak bakıldığında, geçmişlerden kalan pek çok eser muazzam bir yapıdadırlar. Her şeyleri o kadar ince ayrıntılarla düşünülmüş ki yapılırlarken, karlı ve yağışların bol olduğu yerlerde çürümelerini engelleyecek malzemeler ve teknikler kullanırlarken, depremlerin yoğun olarak yaşandığı yerlerde ise depreme dayanıklı yapıların inşaası keza bunlara örnek verilebilir. Bilindiği üzere Türkiye jeolojik anlamda genç oluşumlu bir bölge olması nedeniyle, günümüze kadar tarihi yapıların bozulmadan gelebilmiş olmaları muazzam bir durumdur. Düşünsenize, geçmişte şu andaki gibi teknolojik bir varlık ya da imkan bolluğu olmadığı halde, geçmiş insanı yokluktan bolluk içerisinde yaşatabilmeyi başarabilmişlerdir.
Günümüz mimarlarına bakıyorum, teknik anlamda da teknolojik anlamda da madeeye ulaşma konusunda da imkanları çok daha fazla eskilere göre. Kendilerince bir şeyler yapmaay çalışıyorlar ama fark ettiniz mi hep geçmişe bir özenti söz konusu yapılarında, dıştan bakılınca evet başardı diyebiliyorsun ama teknik anlamda bakıldığında maaleseffffff:((((. Bu durumda değil geçmiş üstatları geçmek, daha seviyelerine bile ulaşamamışlar. En ufak bir sallantıda yaşadığımız kayıpları somut örnek verebilirim. Bu kadar varlığa rağmen, bu kadar yokluk yaşatmaları da ayrıca çok manidar.
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun