confessions

dorukisrak

1. nesil Yazar - bin-yazar - Yazar -

  1. toplam entry 19
  2. takipçi 0
  3. puan 422

koronavirüs bitişi

dorukisrak
Bill Gates koronavirüs çıkmadan tahminde bulunmuş ve böyle bir hastalığın gelebileceğini açıklamıştı zamanında. Şimdi de biteceği tarih ile ilgili açıklama yapmış. 2022 yılında pandeminin sona ereceğini söylemiş. Bana da mantıksız gelmedi ne yalan söyleyeyim. Aşı 2021 başında hazır olur ve 7 milyar kişiye 2 doz toplam 14 milyar aşı yapılacak diyor a'bimiz. Rakamlar ortada 1 senede yapılsa bile çok büyük bir başarı olur. Keza maske dağıtımını beceremedik hatırlayın mart ve nisan aylarında maske bulamıyorduk. Kumaş siyah maskelere kalmıştık bir işe yaramadığı sonradan ortaya çıkan polen maskeleri. Aşıyı bakalım nasıl dağıtacaklar?

1800 yaşındaki lidya yazıtı ülkemize döndü

dorukisrak

Manisa iline bağlı bir ilçe olan Demirci'de bulunan ve milattan önce 3. yüzyılda önemli bir şehir olduğu bilinen Sidas (Saittai) Antik Kenti'nden çalınarak İtalya'ya *ötürülen yazıt 23 yıllık uğraş ile tekrar ülkemize getirilmiş. Tüm emeği geçenlere helal olsun valla 1990'lı yıllarda çalınmış ama peşini bırakmamışlar. Daha önce 1987'de Türk bir bilim adamı tarafından makalede yer almış ve bu önemli bir delil olmuş. Bu tarz davalarda haklı olduğumuzu isptalama açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor arkadaşlar bilimsel tespitlerin.

mulan filmi gişe hasılatı

dorukisrak

Koronavirüs gölgesinde seyreden 2020 sinema dünyasının merakla beklenen yapımı olan Mulan filmi çin'de 23.2 milyon dolarlık açılış ile beklenenin gerisinde kaldı. Disney+ platformu olan ülkelerde film 29.99 dolar ücret ile izlenebiliyor. Disney+ platformu olmayan yerlerde ise 4 eylül itibarı ile film salonlarda gösterime girmeye başlamıştı.

Uzun lafın kısası koronavirüs sinema sektörünü de derinden etkiledi. Yapılan az sayıda yapıma da rağbet pek olmadı.

12 eylül darbesi

dorukisrak


12/09/1980/ Ordu yönetime el koydu, hükümet feshedildi. Tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ve sıkı yönetim ilan edildi. 1980 ihtilali diye de bilinir lakin resmi ismi "12 Eylül 1980 Harekâtı veya Bayrak Harekâtı" diye kayıtlara geçmiştir. Kenan Evren tarafından duyurulmuştur. Sonuçları; 7 bin kişi için idam cezası istendi ve 517 kişiye idam cezası.

osmanlının ilk karantina merkezi

dorukisrak


Salgın hastalıklar sadece günümüzde değil tarih boyunca devletlerin kabusu olmuş. Atalarımız zamanında da salgın hastalıkla mücadele için ilk karantina merkezi 'tahaffuzhane' ismiyle batı Şeria'da yer alan el-halil kentine kurulmuş. Günümüzde bu tarihi yapı poliklinik olarak hizmet vermeye devam ediyor.

ismet inönü 85 yaşında aday oldu

dorukisrak


26/08/1969/ İsmet İnönü toplamda 4 dönem başbakanlık yaptığı (1923-1924, 1925-1937 ve 1961-1965 Yılları arasında) cumhuriyetimizde 85 yaşında tekrar aday oldu. Sağlık koşullarının hizmet etmeye hala verimli olduğunu açıklayan İsmet İnönü bu açıklamadan 4 yıl sonra hayata gözlerini yumdu. Son günlerine kadar memleketi için çalıştı.

metrobüs alev aldı

dorukisrak
Resmen insan hayatının hiç değeri yok. O kadar sık yaşanıyor ki bu tarz hadiseler. Bakımları hiç mi yapılmıyor acaba diye düşünüyor insan. Dışardan bakıyorsun yeni görünen bir araç nasıl olurda alev alır bir değil iki değil... İlla birinin hayatını kaybetmesi mi gerekiyor bu vakaların azalması için.

cenazesinde dirilen çocuk

dorukisrak


18/08/2020/ tarihinde Siti Masfufah isimli çocuk ülkesi Endonezya'da organ yetmezliği ve şeker hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Fakat cenaze sırasında kalbinin tekrar attığı ve vücudunun ısındığı farkedildi. Hastaneye kaldırılan çocuğun kalbi sadece 1 saat daha attıktan sonra tekrar durdu. Doktorlar aslında çocuğun hiç hayata dönmediğini ve milyonda bir görülen "Lazarus Sendromu" yaşandığını belirttiler.

1982 Yılından beri sadece 38 defa kayıt altına alınan ve milyonda bir görüldüğü söylenen bu sendromda başarısızlıkla sonuçlanan bir kalp masajından sonra vücudun kısa süreli dolaşım sistemini yeniden sağlaması olarak tanımlanıyor. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra ama hayata dönme şansı tekrar olmuyor.

10 dakikalık oksijen için servetimi verirdim

dorukisrak
Daha öncede Türkiye'de ilk vaka görülmeden öncesinde yani İtalya'da bir doktor benzer bir cümle kurmuştu. Buradaki hastanelerin durumunu görseniz sokağa çıkmayı bırakın camsan dışarı kafanızı uzatmazsınız benzeri bir açıklamaydı. Bazıları çok ağır geçiriyor. Aşı çalışmaları bir işe yarar da kurtuluruz şu illetten inşallah.

vezüv yanardağı

dorukisrak
2014 Yapımı ve başrolünde Game Of Thrones'in John Snow karakterini canlandıran Kit Harington'un başrolünde olduğu Pompeii isimli film geldi aklıma. İnsanlar oldukları yerde kül gibi kalmışlar muazzam bir yıkım yaşanmış.

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun