confessions

gundem

1. nesil Yazar - bin-yazar - Yazar -

  1. toplam entry 13
  2. takipçi 0
  3. puan 380

yeni gezegen keşfedildi

gundem

Sönmüş ve ömrünü tamamlamış yıldızlara beyaz cüce adı veriliyor bilim dünyasında. Ve güneşler ömrünü tamamlayıp beyaz cüce formunu alırken çevresindeki gezegenleri de yok ediyor. Gök bilimciler (Nasa) açıklamasında; WD 1856 b adı verilen jüpiter büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiği açıklandı. Bu gezegen bir beyaz cüce etrafında yörüngede dönüyor ve uzmanlar henüz bu gizemi çözemediklerini açıkladılar. Bür beyaz cüce etrafında gezegen görülememesi bekleniyordu çünkü beyaz cücenin yörüngesine çekerek gezegenleri yok ettiği sanılıyordu.

bugün benim doğum günüm

gundem
17/09/1988/ Merhaba arkadaşlar; sözlükte doğum günü olanlar o gün bu başlığa yazı yazabilirler. Bugün 32 yaşımı doldurum 33'e girmem sebebiyle böyle bir başlık açmak geldi içimden :) Önümüzdeki günlerde doğum günü olan eski defterler sözlük sitesi sözlük yazarları da bu başlığa yazarlarsa görelim kimin doğum günü hangi gün. Tebrik etmek için beğen butonuna basabilirsiniz :)

japonya ilginç sayı geleneği

gundem

Japonya ülkesinde bir çiftin düğününe gittiğiniz zaman takacağınız paraya dikkat etmelisiniz. Eğer ikiye bölünebilen bir para takarsanız bu çiftin boşanma ile evliliğinin sonuçlanacağı bir uğursuzluk işareti olarak görünür. Yani 10 bin yen para takacaksanız gelin ve damada bunu 5'er bin yen olarak 2 parça halinde takabilirsiniz ama 10 bin yen takmaktan kaçınmalısınız. Ülkelerin ilginç adetleri var gerçekten.

türksat 5a

gundem


Türksat 5a uydusu yıl sonunda yörüngeye gönderilecekmiş arkadaşlar. Gün gelir kendi uydumuzu fırlatırmıyız biz görürmüyüz o günleri bilemiyorum ama bu uydu spacex tarafından gönderilecekmiş. Hayırlı olsun bakalım.

artık erkekler de pay alabilecek

gundem
Bence yerinde bir karar olmuş. İki tarafta masraf yapıyor düğün öncesinde ama tek tarafa kalıyor olması pek akla mantığa sığmıyor. Tabi ortada bir yüz kızartıcı suç varsa o zaman ayrı işler değişir valla. Kimse boşanmasa keşke ama ülkenin bir gerçeği oldu millet davul zurna evleniyor 3 gün sonra mahkemede soluğu alıyorlar.

büyük taarruz

gundem


26/08/1922 Kurtuluş Savaşında Yunanlılara karşı başlatılan genel saldırıya verilen isimdir. Liderliği Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından yapılmıştır. 26 Ağustos tarihinde başlayan Taarruz Yunanlıların 18 Eylül tarihinde denize dökülmesi ile tamamlanmıştır.

giresun sel felaketi

gundem
23/08/2020/ Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon illerimizde etkili olan sel felaketi neticesinde istinat duvarları çöktü. Çok sayıda mal kaybının dışında asıl önemli olan maalesef 4 vatandaşımızın ölmesi ve 11 kişinin de kayıp olması. Gerekli önlemler alınır inşallah tekrarı yaşanmaz bu tarz felaketlerin.

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun