confessions

oyseon

1. nesil eli kalem tutan - müddet-i tahsiliye - eli kalem tutan -

  1. toplam entry 44
  2. takipçi 1
  3. puan 2902

manavgat yanıyor

oyseon
Azerbaycan'da 53 itfaiye aracı göndermiş gürcistan sınır kapımızdan giriş yapmışlar. Tüm dünyadan destek geliyor ama nasıl bir yangınsa durdurulamıyor o kadar çok büyümüş. Sosyal medya sağolsun görüyoruz görüntüleri ama inanamıyorum tam bir can savaşı var yangın bölgelerinde.

suriyelileri evlerine göndereceğiz

oyseon
Son zamanlarda duyduğum en etkili politik açıklamalardan birisidir. Kemal kılıçtaroğlu suriye vatandaşları ile helalleşip planlı bir şekilde evlerine uğurlayacaklarını söylemiş. Şahsen nasıl yapacağını merak ediyorum. Plan ve program denem şey nedir? Yakalandıkları gibi sınır dışı etmek mi? Savaştan kaçıp malını mülkünü bırakan insan geri döner mi tekrar oraya?

euro 2020 avrupa şampiyonası

oyseon
İlk maçlar biraz durgun gibiydi ama giderek güzelleşiyor sanki turnuva. Hele gruplar bitip sapla saman ayrılınca ve tek maç eleme maçlarında tadından yenmez. Biz maalesef sap takımlardan biriyiz erken havlu attık. Galler maçında beraberlik bile olsaydı çok keyifli bir isviçre maçı bizi bekliyor olacaktı. Şu gruptan 4 puanla çıkardık babalar gibi.

thodex

oyseon
Millet evini arabasını satıp yatırdı buraya. Belkide son değer kaybından sonra böyle oldu. Tüm alt coinlerde yüzde 20 gibi düşüşler vardı neredeyse. Bilemiyorum da kar yapan bir botsa değil miydi satış komisyonlarından nasıl bu hale geldiler aklım almıyor. Teknik bir sorun mu yoksa yılın vurgunu mu bilinmez ama kripto paralara olan güven ciddi anlamda sarsıldı.

altın

oyseon
Gübretaş firmasına ait madende altın bulunmuş. 3,5 milyon ons altının bulunması karadenizdeki doğalgazdan sonra büyük olay olur gibi. Kocaeli körfez de büyük bir firma gübretaş umarım ekonomik açıdan iyi haberlerin devamı gelir.

işten kovulmak

oyseon
Pandemi ile birlikte kolay kolay yaşanmayan hadisedir. Ancak görevi kötüye kullanmak vb. Bir suç işlemeniz lazım yada devamsızlık gibi o zaman rapor tutup çıkarabilirler sizi işten. Onun dışında yasak işten çıkarmak. Pandeminin tek avantajı bunoldu sanırım kimse kimseyi çıkaramıyor işten.

binicilik sporu

oyseon
Sanırım en asil hayvan olarak herkes kabul ediyor atları. Binicilik ata sporumuz ama çok pahalı. Atın bakımını geçtim binicilik sporu malzemeleri çizmesinden, pantolonuna kadar tam takım almaya kalksam gitti tüm maaş. Normal elbise ile de binmek sıkıntı pantolonları özel oluyor ata daha iyi tutunmak için keza çizmelerde de aynı mantık var hem ayağınız kolay çıkmıyor hemde düşerseniz takılmıyorsunuz. Dizayn edenler düşünmüş herşeyi.

görüldü atmak

oyseon
Genelde alacaklı olduğunuz eski patron yada borç alan eş, dost, akrabanın yaptığı davranıştır. Sonu genelde küfürle biter ama o küfre rağmen tekrar görüldü alır hepten çıldırırsınız. Çünkü görmüştür ama yazmamıştır, insanı uyuz eden davranışlardan birisidir.

acil kapanma zamanı

oyseon
Bugün duydum da bir arkadaşımın annesi pozitif çıkıyor. Hastaneye sabah götürüyorlar yatırmak için akşama anca odaya yatırıyorlar. 3 gün sonra sen artık eve çıkacaksın diyorlar. Minibüste 8-10 kovid hastası ile birlikte evlere ring çekiyor minübüs. Artık çivisi çıkmış yani salgının duymasam inanmayacağım şeyler ama yakın bir arkadaşım anlattı bu durumu. Baya sıkıntıya gidiyor süreç maalesef arkadaşlar, tedbiri elden bırakmayın lütfen.

romantizm

oyseon
Romantizm demek bence karşındakinin kalbine dokunmak demektir. Romantik bir ortam tabiki herkes ister. Küçük bir haftasonu kaçamağı rutin işler ve şehrin stresinden uzaklaşmak herkese iyi gelir. Küçük hediyeler de romantik anların anahtarı olabilir. Ama en önemlisi kalbe giden yol dilden geçer bence. Karşındaki insana kendisini değerli hissettirecek güzel sözler söylemek kadar bir kalbe dokunmanın daha etkili bir yolu yoktur. Sevdiğinize onu sevdiğinizi söylemekten kaçınmayın.

erzurum ve kars depremleri

oyseon

30/10/1983/ erzurum ve kars illeri ve civarlarının etkilendiği deprem doğal afet sonucu maalesef 1.330 kişinin öldüğü 534 kişinin yaralandığı üzücü olaydır. Yaralı sayısının ölü sayısından az olmasıda düşündürücü. Sanırım insanların canı tatlı değildi o zamanlar şimdiki kadar. Sadece ağır yaralı olanları yazmışlar herhalde.

halk sokağa çıkma yasağı istiyor

oyseon
ADAMOR tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre halkın yüzde 55'lik kısmı koronavirüs ile mücadele edebilmek adına tekrar sokağa çıkma yasağı gelmesi gerektiğini söylemiş. Sanırım çalışanların çoğu yasak taraftarı. Tabi sağlığın şakası olmaz. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar yasak gelmeli mi? Benimde çevremde çok fazla vaka olmaya başladı bugün aynı ortamda çalıştığım arkadaş öğleden sonra eve gitti test sonucu pozitif çıkmış şimdi karantinada. Bence yasak gelse iyi olabilir şu kritik kırılım günlerinde.

doğalgazın keşfi

oyseon
2023 yılında halkın kullanımına sunulması biraz hayal ticareti ama. Çıkarılması zor o kadar kısa sürede. Birde uluslar arası taahhütler var belki 10-15 yıl daha dışardan alacak gaz anlaşmamız var. Kullanmasan da dışarı salıyorsun depolama şansın yok.

dexter

oyseon
Vay be 2013 yılında final yapmıştı zaman nasıl geçmiş. Fenomen dizilerden birisidir kendileri zaten aldığı puanlar ortada. Prison Break geri dönünce izlememiştim oda listemde duruyor ama aynı tat yok sanırım pek gündem olmamıştı. Bakalım dexter'i izleriz vakit ayırabilirsek.

göbeklitepe

oyseon
Göbeklitepe ilgili dizi projesi netflixte yayımlanan ve beren saat, mehmet günsur, melisa şenolsun gibi oyuncuları başrolde olduğu atiye dizisidir. Netflix gibi uluslar arası bir platform olmasıyla göbeklitepe'nin tüm dünyaya duyurulması adına güzel bir projedir.

thomas edison patent aldı

oyseon
İlk ses makinesini yanılmıyorsam gramafon takip etti Sonra şu pikaplar varya 45'likler Dedelerimizin ninelerimizin dinlediği. Günümüzde ufacık cep telefonları bile ses kaydedebiliyor. Nasıl bir icat valla şu telefon minnacık şeye dünya sığıyor. Alo demek değil sadece her türlü işe yarıyor.
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun