confessions

sinerji

1. nesil eli kalem tutan - müddet-i tahsiliye - eli kalem tutan -

  1. toplam entry 53
  2. takipçi 1
  3. puan 2899

aşiret düğünü

sinerji


Silopi de bir düğünde de 1 milyon 258 bin liralık takı takılmış. Bize de arkadaşlar 5 tl den 10 tl den takarlar şaka olsun diye. Adamlara balya ile para geliyor takmayı bırak. O kadar parayı zaten tek tek iğneleseler gelin ve damat paradan görünmez olurdu herhalde.

haftada 4 gün çalışmak

sinerji
Belçika hükümeti haftalık çalışma süresini beş günden dört güne düşürmeyi el alacakmış. Yahu arkadaş adamlar çalışmıyorlar ama buna rağmen kişi başı gelirleri yüksek. petrol falan da yok bunlarda... biz neredeyse hiç durmadan çalışıyoruz özel sektörde yine fakir ülkeyiz ben hiçbir şey anlamadım bundan. Anlayan varsa bana da anlatsın lütfen.

uçan taksi

sinerji
Benim düşünceme göre insan oğlu hayalini kurduğu her şeyi gerçekleştirebilir. Şuan nüfus sorunu var bence. Milyarlarca nüfus var ve deli gibi tüketim çılgınlığı yapıyoruz. Doğaya verdiğimiz zararın haddi hesabı yok. Kestiğimiz ağaçtan çok daha azını ekiyoruz. Felaket tellallığı yapmak istemem ama bilim adamları küresel ısınma ve ona bağlı doğal afetlerdeki artışlara çözüm aramalı uçan taksi umarım temiz yakıtlıdır.

galatasarayın nft çıkarması

sinerji


Son dönemde milyon dolarlık satışlarla gündeme gelen nft coinlerden ilham aldığını düşündüğüm Galatasaray kulübüde nft işine girmiş. Şu iş yeni çıkmaya başladı azıcık anlasam yapacağım bende birşeyler. Galatasaray Yöneticilerini tebrik etmek lazım bu girişimci özellikleri yüzünden. Galatasaray'a gönül veren zengin işadamları sanırım bu nft lerden alacaklardır.

kahramanmaraş'ta düşen yangın söndürme uçağı

sinerji
5'i rus 8 mürettebat rahmetli oldu ruhları şad olsun. Orman Genel müdürlüğü'nün kiraladığı Beriev-200 tipi uçak düşmüş. Aslında korkulan oldu bu kadar büyük afet yaşanıyor duman çok fazla, sefer sayısıda fazla uçakların. Yunanda iyi yandı bu sene bizde iyi yandık. Ülkemizin 1 yılda yaptığı tüm emisyon çalışmalarının karı kadar havaya zararlı gaz salınımı oldu yangın sırasında. Can ve mal kayıplarından sonra birde bunun çevreye zararı var güzelim yemyeşil ormanlar gitti birde hava kirlililğine sebep oldu. Eğer bir kibrit bile çakan olduysa hesabını nasıl verecek bu dünya olmasada diğerinde bilemiyorum.

maske yasağı

sinerji
Maske yasağı ne zaman kalkacak acaba arkadaşlar ne düşünüyorsunuz? Haberlerde gördüm aşı olanlara Hollanda'da Eylül sonu maske zorunluluğu kalkacakmış. Maskelerden bende bıktım ama bir süre daha takmakta fayda var aşılarında ne kadar koruduğu henüz net değil bence. Birde yeni bir varyantta çıkabilir. Resmen 1,5 senedir maskelerle yaşıyoruz söyleseler inanmazdık hiçbirimiz...

türkiye'nin gine ile berabere kalması

sinerji
Çok enteresan geyikler dönüyor sosyal medyada ginemi berabere kalındı gibisinden. Sonuçta bu takım Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı ve hatta açılış maçını oynayacak yanlış bilmiyorsam. Hazırlık maçları iyidir bu tarz travmalar öncesinde takımlar hakkında bilgi verir ve kendilerine çeki düzen verme fırsatı verir. Takım turnuvaya katılmaya hak kazanmış çok büyük bir başarıdır bence insafsızca eleştirmemek gerekir.

yaz geldi

sinerji
Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan tarafından söylenen sözlerdir yaz geldi açıklaması.Erdoğan yaz geldi insanlar evde tutmak anlamsız açıklaması yapmış. Bence hayatta kalmak yeterince anlamlı bir sebep ama tabii ki cumhurbaşkanımız pek çok açıdan düşünerek bu açıklamayı yapmıştır. İnsanın ruhsal sağlığı da önemli. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar kademeli normalleşme süreci hakkında?

bimcell

sinerji
Geçen arkadaş üzerinde bim yazılı maske takıyordu eşantiyon almış sanırım yada bir tanıdığı var çalışan onun aracılığı ile almış bilemiyorum ama insanın içinden espri yapmamak gelmiyor ne kadar engel olmaya çalışsada :=) Dedim arkadaş marka takıntına bir son vermen lazım maskende bile marka yazılı :=) (Evet iğrenç espri biliyorum)

ayna şarkıları

sinerji
aklım almıyor belkide türk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en çok hit şarkı yapan grubu. Nasıl dağılırsınız abi rahat mı battı size. Dinlendirici şarkılar var "yeniden de sevebiliriz" gibi hüzünlü şarkılarıda var "ölünce sevemezsem seni" gibi. Neredeyse tüm şarkılarını biliyorum belki 90'dan sonra doğan nesiller bilemez ama bizim nesil ve daha eskiler için 87 doğumluyum çok büyük bir kayıp şu adamların konserini göremeyecek olmak...

jahrein

sinerji
Jahrein ve kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşme için ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Benim ilk izlenimlerime göre sosyal medyada Kemal Kılıçdaroğlu lehine paylaşımlar görünüyor sanırım bu raportajdan CHP lideri istediğini elde etmiş olmalı. Açık sözlü ve sert konuşmaları ile takdir almış görünüyor.

bayramda marketler açık mı

sinerji
Bugün sanki tam kapanma yok gibiydi marketler, sokaklar her yer doluydu yine. Anlamadım zaten arefe günü her yer tıklım tıklım da alışveriş çılgınlığı vardı, bugün ne eksiğimiz kaldı da yine marketlere koştunuz. 2 ekmek alacak olan adam bir ekmek alıyor diyerek mi ya da daha sonra çıkıp tekrar alıyor sokağa çıkmak için bahane oluyor.

kemaliye tarihi kenti

sinerji


Erzincan Kemaliye Tarihi Kenti ve Mardin Midyat Çevresi, “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi”ne girmiş. Çok sevindiğim ama şaşırmadığım haberdir. Güzel yurdumuzun dört bir yanı tarihi ve doğal güzelliklerle çevrili. Tebrik ediyorum umarım kalıcı listeye de dahil olur en kısa sürede.

biden ulusa seslenecek

sinerji
Dün haberlerde gördüm adam uçağın merdivenlerinden çıkarken arka arkaya 3 kez tökezliyor. En son basamağı çıkınca da içeri girmeden dönüp bir selam veriyor sanki hiç birşey olmamış gibi. Kafası mı güzel yoksa biden yaşına mı yeniliyor bilinmez ama pek hayra alamet gelmedi bana ayakta duramaması. Başkanlık erken yordu galiba biden bey.

fahiş fatura

sinerji
Emin olmamak ile birlikte sanırım ihracata teşvik var özellikle sanayide. Yahu piyasada cam yok, çelik yok alüminyum yok piyasada ciddi bir hammadde sıkıntısı var. Küçük imalatçı kepenk indirecek hammadde bulamadığından. Hammadde üreticileri de cevher yok diyor. Herşeyin fiyatı iki kat arttı...

punch

sinerji
Şahane bir hobi. İşlemde çok basit.Ama kitler çok pahalı. Karantina da sıkılmaktansa alınıyor ama değermi bilmem. Etaminden daha keyifli bence. Şablonlar var uçan kalemle çiz ve işle işte bu kadar


covid-19

sinerji
Bugün şirket mailimize bir ileti geldi o sayede haberim oldu. Cumhurbaşkanı sayın erdoğan akşam açıklama yapacakmış yasaklar ile ilgisi olması bekleniyor açıklamaların. Gelen mailde şirket olarak 8 saniyelik reklama 6000 tl rakamından başlayan fiyatlar ile reklam verilmesi ile ilgiliydi. Çoğu kanal ortak yayınlayacak açıklamayı. Yasaklar gelebilir.

yatak olmadığı için hastalar servislerde entübe ediliyor

sinerji
Salgının türkiye'de ilk görüldüğü dönemlerde italya' bir hastanede görevli doktorun paylaşımı geldi aklıma. Adam çektiği videoda koridorlarda sedyede yatan hastaları gösteriyordu. Buradaki vaziyeti görseniz evden çıkmayı bırakın camdan burnunuzu uzatmazsınız diyordu. Pandemi giderek artıyor ama asıl soru sokağa çıkma yasakları ne zaman gelecek. Bu ciddiyetsizlik ile sonumuz kötü yoksa.
0 /

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun