confessions

vito scaletta

2. nesil eli kalem tutan - müddet-i tahsiliye - eli kalem tutan -

  1. toplam entry 24
  2. takipçi 1
  3. puan 1519

öfkeli genç türkler

vito scaletta
Haklarında terör örgütü suçlamasıyla soruşturma yapılmış, saçma sorular sorulmuş. Sorular o kadar saçmaydı ki adliye koridorlarında gazetecisinden avukatına, arkadaşları tanıyan tanımayan herkes soruları öğrenince kahkaha attı. Çok şükür bugünü de sağ salim atlattık...

28-29-30 temmuz 2021 orman yangınları

vito scaletta
Yetkili kurumların yalanlamasına rağmen PKK terör örgütüne bağlı unsurlarca yapıldığı kuvvetle muhtemel olan sabotaj dizisi. Götü tutuşan teröristlerin insana zarar verecek cesareti kalmadığı için ülkede kaos yaratmak için izlediği yeni bir girişim de denebilir.

Nitekim hükûmetin başarısız afet yönetim politikaları neticesinde PKK terör örgütü, bu kaos yaratma emelinde bir oranda başarılı olmuş gözükse de THK başkanının afet anında düğüne gittiği, cumhurbaşkanının ortalık iyice karışana kadar ağzını açmadığı, bakanların anlamsız açıklamalar yaptığı bir ortamda kaos çıkması kaçınılmazdır. Kısacası PKK başarılı olamamıştır, hükûmet başarısız olmuştur.

türkiye varyantı

vito scaletta
(yazar: blue raven) istikrarın aynı partinin başta kalması olduğunu sanan bir anlayış var başımızda, sence iplerler mi halkın ne istediğini? Yaz sonunda turizmde ortalamaya göre azıcık düşüş olursa 9 ay kapanma hayırlı olsın.

Açıkçası aşı politikası düzgün devam ettirilebilse vaka sayılarının zaten hiçbir önemi kalmaz. Ölüm oranı ve ağır atlatan sayısı az olduktan sonra vaka sayıları problem teşkil etmez ama işte ne desek boş...

vakaların yazın düşüp sonbahara doğru artması

vito scaletta
Covid-19 pandemisi kapsamında son iki senedir dikkat çeken hadise. Hayır gariptir, haziran ayına girer girmez vakalar yerin dibine girerken temmuz sonundan itibaren artmaya başlıyor.

Virüs dediğimiz bu kadar akıllı bir yaşam formu işte. Bakın, konak olması için insana ihtiyacı olduğunu biliyor. İnsanın yaşaması için ekonominin önemli olduğunun ve Türkiye gibi ülkelerde ekonomi için ülkeye döviz girmesi gerektiğinin de farkında. Türkiye'de ise bunun turizmle olacağını bildiği için turizm sezonunda ülkeye döviz girmesine müsaade ediyor.

Saygıdeğer sağlık bakanımıza buradan bu virüse karşı aşının, ilacın işe yaramayacağını bildirmek istiyorum. Bildiğimiz akıllı bir organizma bu, çapraz sorguya alınması lazım.

Not: Vaka sayısı kaçsa kaç, az ya da çok ancak gerçek vakalarla alakası olmayan sonuçları görüyoruz bu bariz ama ölüm sayısı oransal olarak epey düştü. Aşı olun mutlaka arkadaşlar, ölmekten iyidir.

vito scaletta

vito scaletta
(yazar: blue raven) hocam ilk oyunla üçüncü oyunu oynamadım ben. İkinci oyunun hikâyesi ise gerçekten harika. Ancak üçüncü oyunla ilgili hiç güzel bir şey söylendiğini duymadım, bence ilk iki oyunu bitirip bırakırsan en iyisi olur... Ben de birinci oyun için Steam'de indirim bekliyorum...

mülteci güzellemesi yapanlar

vito scaletta
Bu tayfanın hümanist mi yoksa fonlanarak mı böyle konuştuklarını anlamanın en basit denklemi şudur:

1- Ak Partili mi?
Bu sorunun cevabı olumluysa 1,2. soruya geçiniz.
Bu sorunun cevabı olumsuzsa 2. soruya geçiniz.

1,2- Fenomen mi? Gazeteci mi?
Bu sorunun cevabı fenomense büyük ihtimalle fonlanıyordur.
Bu sorunun cevabı gazeteciyse 1,3. soruya geçiniz.

1,3- Ak Partili olmadan önce CB'ye hakaretten ya da benzer suçlardan hapse girip çıktı mı?
Bu sorunun cevabı olumluysa büyük ihtimalle fonlanmıyordur.
Bu sorunun cevabı olumsuzsa büyük ihtimalle fonlanıyordur.

2- Suriyeli övgüsü yaparak Afgan mülteci güzellemesi mi yapıyor?
Bu sorunun cevabı olumluysa fonlanıyordur.
Bu sorunun cevabı olumsuzsa 3. soruya geçiniz.

3- Doğu Türkistan Türkleri için son bir yıl içinde üçten fazla tiviti/demeçi var mı?
Bu sorunun cevabı olumluysa 4. soruya geçiniz.
Bu sorunun cevabı olumsuzsa fonlanıyordur.

4- Afgan mülteci güzellemesi yaparken "Faşistler, ırkçılar eweweew" şeklinde ağzından köpük saçarak haykırıyor mu?
Bu sorunun cevabı olumluysa fonlanıyordur.
Bu sorunun cevabı olumsuzsa büyük ihtimalle fonlanıyordur.

Edit: Görsel hazırlanıp yüklendi.

burger king pahalılığı

vito scaletta
Burger King açıkçası çok da pahalı değil. Kendimi şımartıp en pahalı tek kişilik menüyü (Texas Smokehouse) söyledim geçen, 50 Lira tuttu. 5,86 Dolar...
Aynı şekilde bugün bir esnaf lokantasında, aşağı yukarı benzer doygunluğu yakaladığım bir yemek yedim, %20 indirimle beraber 50 Lira tuttu. 5,86 Dolar...
Ekonomimiz çok kötü arkadaşlar, hiçbir yer pahalı değil.

çatı aday

vito scaletta
Günümüzdeki süreçte muhalefet için "çatı aday" demek, "Ekrem / Mansur aday olmazsa oy vermem!" diyenlerin cidden oy vermemesine sebep olur. Ancak ilk turda Ekrem de Mansur da aday olursa, ikinci tura kalana her muhalif oyunu verir. Kılıçdaroğlu da Akşener de İmamoğlu da Yavaş da aday olursa, muhalefetin ikinci turda seçimi kazanma şansı artar.

Günümüz iktidarı için ise tam aksi geçerlidir. Bahçeli, Soylu ve Erdoğan'ın aday olduğu bir senaryoda bu durum çok yüksek ihtimalle iktidarın muhalefete oy kaptırmasına sebep olacaktır. Bunun yanında ülkesel olarak olmasa da bölgesel bazda kısmi oy artışları da görülebilir.

Demokratiklik konusunda ise "çatı aday" tamlamasıyla demokrasinin çok yakın olmadığı söylenebilir. Demokraside vatandaşlara seçim sunulur, vatandaş iki seçenekten birini seçmeye zorlanmaz.

tarihten günümüze türk-afgan kardeşliği

vito scaletta
Eskiden "Eski Türkiye"de Türkiye Cumhuriyeti hükûmetlerine Türk Hükûmeti denirdi. Bir paralel evrende ise "Yeni Türkiye"de Gayritürk Hükûmeti deniyor.

Afgan, Suriyeli, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü gibi pek çok milletin hükûmeti, Türkler hariç. Şimdi bu bahsettiğimiz hükûmetin başta olduğu paralel evrendeki bir gazete haberini buraya iliştireyim:

(Bold, büyük punto) Çözüm Değil KARDEŞLİK

1. Gayritürk Hükûmeti, Afgan, Suriyeli, Laz, Çerkez ve Gürcü kardeşlerimizle kurulan yakınlıktan sonra 2. Çözüm Süreci ile Kürt kardeşlerimizle de ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

1. Gayritürk Hükûmeti sözcüsü Emrulabd Al İdris gazetemize verdiği demeçte "2. Çözüm Süreci diyenler gördüm, bu yanlış bir adlandırma. Çözüm Süreci adlandırmasının da doğru bir çağrışım yapmadığını söylebilirim. Öncelikle bu ülkede Çözüm Süreci diye bir şey olmamıştır zira ortada çözülecek bir durum yoktur, bu sürecin adı Kardeşlik Süreci'dir. İkinci falan da değildir, Kardeşlik Süreci seneler süren bir aradan sonra kaldığı yerden devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Vatan Balkonsuz ise bu demeçlerden rahatsızlık duyduğunu dile getirerek geçmişte Akılalmaz Kardeşlik Partisi ile yaptığı iş birliği için "Kandırıldık." demekle yetindi.


Tabii dediğim gibi, bunlar paralel evrende yaşanan şeyler. Yoksa bizim evrenimizde Afgan, Suriyeli ve diğer kardeşlerimize sınır kapılarımızı elbette açmalıyız. Ancak Doğu Türkistanlılar hariç, onlar Çin'in toprak bütünlüğü için tehlikeliler.

30eksi.com

vito scaletta
(yazar: incio) Sitede otomatik bir kontrol yok zaten, biz kontrol ediyoruz. Çoğu zaman üsluptan aşağı yukarı anlaşılıyor yaş ancak kimi zaman sosyal medya hesaplarına baktığımız da olmuyor değil. Bu ve bunun gibi çeşitli teyit yöntemlerimiz var ancak işin ucunda insanlara da güvenmemiz gerekiyor.

Gözümüzden kaçan, araya kaynayan olursa da yapılabilecek pek bir şey yok, canları sağ olsun. Kimlik fotokopisi isteyemeyiz neticede...

30eksi.com

vito scaletta
30 yaş üstü yeter konuştu, sıra 30 yaş altında diye yola çıkan ve yalnızca 30 yaş altı gençlerden oluşan topluluk. Yönetim kadrosundan yazar kadrosuna 30 yaşı geçen kimse yok. Üstüne üstlük e-posta'dan gelen yazılarda da yaşını belirtmeyenlerin yazıları değerlendirmeye alınmıyor. Ben de editörleri arasında yer almaktayım; bir sorunuz, eleştiriniz ya da öneriniz varsa duymaktan memnuniyet duyarım...

tunceli'de ayı saldırısına uğrayan koreli

vito scaletta
Pek çok ateisti teist yapacak olay.

Sen Kore'den kalk Türkiye'ye gel. Türkiye'de git Tunceli'yi bul. Tunceli'de git ayı saldırısına uğra...

İşin en ironik tarafı ise koca ülkede o kadar gezilecek yer varken TKP'nin yönettiği tek şehre gitmesi... Güzel kardeşim komünizmin hası senin ülkenin az kuzeyinde yaşanıyor, Tunceli'de işin ne? (yazar: yesils)'in dediği gibi doğal yaşam desen kalan 80 şehrin en az 50'si buna son derece elverişli, derdin neydi Tunceli'yi buldun da ayı saldırısına uğradın?

doğan kabak

vito scaletta
Araba almanın bir rüya olduğu bu ekonomik koşullarda bir nebze de olsa benim gibi otomobil severlerin özlemini gidermesini sağlayan adam. Geçmişini hiç araştırmadım açıkçası ancak videoları eğlenceli açıkçası.

Doğan Kabak'tan sonra otomobil özlemimi gideren POV araç süren diğer Youtuberlara da buradan teşekkürlerimi sunuyorum...

vito scaletta

vito scaletta
Mafia 2 oyununun ana karakteridir.

Mert, delikanlı, babayiğit bir delikanlıdır. İtalya'da Mussolini'ye karşı savaşmış, yaralanıp memleketi ABD'ye dönmüştür. Empire Bay şehrinde hayatına devam eden Vito, o savaştayken borçlanan annesi ve kız kardeşinin borçlarını ödemek için mafya dünyasına adım atar. Bundan sonra pek çok badire atlatır, hapse bile girer çıkar.

Oyunun sonunda en yakın arkadaşı Joe Barbaro ile yollarının ayrılması sigara içenlerin bir paket sigarasına mal olmuş, sigara içmeyen en sıkı yeşilaycıların bile "Acaba içsem mi?" diye düşünmesine yol açmıştır.

15 temmuz

vito scaletta
*ur Cemaati [15 Temmuz itibarıyla bilinen ismiyle *ethullahçı *erör *rgütü (*ETÖ)] 1990'dan itibaren devlet kadrolarında yer almaya başlamış, 2007 itibarıyla bu durum hız kazanmıştır. Devlet içerisindeki kadrolarından faydalanan *ETÖ, *KP hükûmetiyle hesaplaşmakla birlikte devleti tamamen ele geçirmek için bir darbe girişiminde bulunmuş, bu darbe *KP destekçilerinin yanı sıra cumhuriyet yanlısı, demokrat ve darbe karşıtı Türkler tarafından engellenmiştir.
15 Temmuz, 2017 yılından itibaren Milli Birlik ve Demokrasi Günü olarak kutlanmaktadır.

eski reklamlar

vito scaletta
Öncelikle siteye yeni kayıt oldum, bu ilk entry'de herkesi selamlıyorum.

Gel gelelim reklam meselesine...
Toplumun isteğine göre şekillendiği için aslında dönemin sosyokültürel yapısını çok iyi yansıtırlar. Bazı geceler oturur değişik yıllardan reklam kuşakları izlerim. Çok sevdiğim, yapmaktan hiç bıkmayacağım türde bir aktivite. Geçmişte kimmişiz, neymişiz, apaçık önümüzde.

Buyurun efendim, buraya bir örnek bırakıyorum...

(Cine 5'in külçe altınına kalbimi bıraktım...)

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun