12 eylül darbesi

dorukisrak


12/09/1980/ Ordu yönetime el koydu, hükümet feshedildi. Tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ve sıkı yönetim ilan edildi. 1980 ihtilali diye de bilinir lakin resmi ismi "12 Eylül 1980 Harekâtı veya Bayrak Harekâtı" diye kayıtlara geçmiştir. Kenan Evren tarafından duyurulmuştur. Sonuçları; 7 bin kişi için idam cezası istendi ve 517 kişiye idam cezası.
sinerji
Türkiye tarihinde kara günlerden birisidir. Gel gelelim aynı zamanda asker son raddeye kadar beklemiştir. Halk bir birini öldürürken ve kolluk güçleri yeteri kadar baş edemeyecek duruma gelmişken darbe yapılmış ve siyasi faaliyetler yasaklanmıştır. Daha erkende yapılabilirdi tabi ama halkta çok şükür kurtulduk denilecek raddeye gelinmesi beklenmiş çok fazla tepki almamak için darbe sonrasında.
suluman
Darbe haklı gösterilmeye çalışılmış evet son raddeye kadar beklenerek. Adeta bıçak kemiğe dayanmışken yapılmış tamam doğru hepsi ama bu yinede koca bir ülkenin sağlı sollu aydınlık gençliğinin telef edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Dış misyonerler çok güzel bölme oyunları yapıyor sağ sol çatışması. Şimdi de türk kürt yada mezhep çatışması ile. Şu güzelim ülkeye sahip çıkacağımıza çok güzel oyuna geliyoruz bizde maalesef...

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun