24 kasım

bulunmazzz
öğretmenler ügünü olma özelliğine sahip ve bu sene salı gününe tekâbül eden gün. ayrıca bu gün, takvimde 'soğukların başlaması' olarak geçmektedir. ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin 'öööretmenim ööretmenler (!) gününüz kutlu olsun' diyerek kutladığı bu gün; liseye gelince 'hocam öğretmenlergününüz kutlu olsun' şeklinde değişir. üniversite kazanıldığında ise o gün artık profesörlerin, akademisyenlerin günüdür sizin gözünüzde. bu gün öğretmene basit de olsa bir çiçek vs. almak âdettendir. ne kadar örnek öğrenci olsanız bile 'ah, hocam notlarım yeter öyle değil mi? benim başarılarım sizin için en büyük hediyedir' diyemezsiniz. gerçi, hakiki öğretmenler için böyledir. onlar öğrencilerinin mutluluğuyla sevinir, gerçekten öğretmeye çalışır ve onların başarılı olmasını yürekten ister. eğer siz öğretmeninizin arkasından 'ıyşşş suratsız gökhan bana yine 45 vermiş' yahut 'şu matematikçi sevda gelmese keşke yine kafamızı ütüleyecek' tarzında konuşuyorsanız öğretmenler günü kutlama merasiminiz ağız ucuyla gerçekleşecektir. ama 'inek' diye tabir edilen fakat aslında 'örnek' olan ideal öğrenci tiplerindenseniz, dersi derste dinleme ilkesini benimseyerek öğretmenin gözüne girdiyseniz bir süre öncesinden başlayarak 'öğretmenime ne hediye alsam?' diye araştırma yapmanız muhtemeldir. ama 'öğrenciler günü diye bir şey var mı? neden kimse bizim günümüzü kutlamıyor' diye isyan bayrağını çekerek öğretmenler gününü protesto edecekseniz ona diyecek bir şey yoktur.
bir de öğretmenler gününde yapılan tören kapsamında şiir okuyanlardansanız tamam; siz görevinizi yerine getirdiniz demektir. (!)
anne-baba da bir öğretmendir aslında, o açıdan bakılacak olursa, onların da bu gününü kutlamak lâzım gelir.
insan öğretmenlerini unutmamalı, hiç olmazsa bu günnde arayıp sormalıdır. ama 'ya şimdi ne yapıyorsun ne ediyorsun diye soracak, boş gezenin boş kalfası takılıyorum iş miş de yok' diyorsanız aramamak istemekte haklısınızdır. o zaman siz de mesaj atarak bu sorumluluğunuzu îfâ etmelisinizdir.
yalnız öğrencisine yan gözle bakan, yahut ona şiddet uygulayan; ya da bağırıp çağırarak rencide eden, kök söktüren, bunları yapmasa bile öğrencilere bilgi nâmına bir şey öğretmeyen, salla baş al maaş kafasında, derse gelip yoklama almakla yetinen ve bütün dersi öğrencilerin işlemesini (sunum yapmasını, kitaptan okumalarını) vs. talep eden, kendisini hiç zora sokmayan öğretmenler bu günde tebrik edilmeyi hak etmemektedir.
blackpanther
33 yılda 13 okulu hayrına yaptırdıysa helal olsun valla. Yok ücreti mukabilinde taahhüt firması olarak iş alıp yapıyorsa bir esprisi yok. 13 okul yaptırmak çok sağlam para gerektirir çünkü hibe etmek için.
yakuko
Öğretmenlik her çağda en kutsal meslek. Her ne kadar öğretmenliğe ülkemizde cok değer verilmesede kutsaldır. Öğrencilerin ellerinde küçük bir çiçekle gelmesi öğretmen için dünyalara bedel olur. Öğretmenler için öğrencileri altın değerindedir.Bence her ülkenin baştacı öğretmenlerdir.
birsinema
24 Kasım öğretmenler günü özeldir. Özellikle benim için büyük anlam taşır. O gün duygu dolu bir gün benim nezdimde. Evde olup çalışmasam da eşim bu günümü hiç atlamaz ve manevi olarak çok güzel suprizler yapar bana.
danisman
Bugün, 24 Kasım. bugün öğretmenler günü! Başta ilk öğretmenim olan annemin, ablalarımın ve bu günlere gelmeme vesile olan çevrem ile diğer öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Kolay değil bir nesil yetiştirmek. Hele ki bu nesil Ahir Zamanın nesli ise...

Ben bir bahçivanım,
Sayısız bahçelerin birinde,
Elimde tohumlarım,
En nadidesi ÇOCUKLARIM...

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun