28-29-30 temmuz 2021 orman yangınları

gurayko
Muğla/Bodrum, Antalya/Manavgat-Alanya, Adana, Mersin, Osmaniye, Kocaeli, Kayseri gibi bölgelerde yakın zamanda çıkan yangınlardır. Organize olarak yakıldığı şüphesi uyandırmıştır. Bir an önce son bulması ve can kaybı yaşanmaması dileğiyle.
vito scaletta
Yetkili kurumların yalanlamasına rağmen PKK terör örgütüne bağlı unsurlarca yapıldığı kuvvetle muhtemel olan sabotaj dizisi. Götü tutuşan teröristlerin insana zarar verecek cesareti kalmadığı için ülkede kaos yaratmak için izlediği yeni bir girişim de denebilir.

Nitekim hükûmetin başarısız afet yönetim politikaları neticesinde PKK terör örgütü, bu kaos yaratma emelinde bir oranda başarılı olmuş gözükse de THK başkanının afet anında düğüne gittiği, cumhurbaşkanının ortalık iyice karışana kadar ağzını açmadığı, bakanların anlamsız açıklamalar yaptığı bir ortamda kaos çıkması kaçınılmazdır. Kısacası PKK başarılı olamamıştır, hükûmet başarısız olmuştur.
blue raven
mersinden marmaris'e kadar 63 yerde aşağı yukarı aynı zamanda ateşler yükseliyorsa elbette bunun altında kundaklama aranır ve aranmalıdır da. bunu yapanlar elbette ülke için büyük kargaşa ve düzensizlik istediği de muhakkak. manavgat da ilk yangın çıktığı zaman hemen ortaya atılan pkknın yaptığı ve yapanlarında mahalle sakinleri tarafından yakalandığı haberleri yayıldı. hemen ardından süleyman soylu ve antalya valisi tarafından yalanlandı. madem bir sorumlu aranıyor ve hatta bunu pkk yaptığını bile kabullenmişken neden üst düzey yetkililer tarafından yalanlandı bu haber. hatta kimse tarafından dillendirilmesin diye haberler hemen kaldırıldı. daha sonra bir söylence daha çıktı. aşırı dinci bir grup tarafından tüm sahil şeridi denize girenleri mayolu ve çıplak görmemek için, onları kaçırtmak için yaktığı idi. bu sav da saman alevi gibi hemen kayboldu. bir ara cübbeli ahmet hoca "yangını söndürmek için tekbir getirin" gibi bir tweet attı. en son olarak da iki çocuk bulundu kitap yakarken ormanı yaktık kola şişesiyle su attık ama korktuk kaçtık dediler.
bu söylemlerin hangisi olursa olsun benim merakım bir devlet sabotajın bu kundakçılığın üzerini neden örtsün. ülke olarak her ne kadar da afetlere hazırız bekliyoruz filan desek de böylesi durumlarda hiç hazır olmadığımız ortaya çıkıyor.
edit: yeni gördüm sedat peker de şöyle ilginç bir tweet atmış
blue raven
yangındaki çaresizliğin çığlıklarına kulak verir misiniz. bir görüntü daha vardı ama bulamadım. orada da yangından kaçan bir yılanın nasıl bir taraftan yandığını bir taraftan da alevlerden kaçtığını anlatıyordu birisi.
blackpanther
Allah yardımcıları olsun abi hem ağlıyor hem kameraya alıyor ama tüylerim diken diken oldu izlerken ben bu kadar şiddetli olduğunu bilmiyordum. Ben ilk başlarda inanmıyordum ama bu kadar çok yangın aynı anda olması pek akla hayale sığmıyor. Şeref yoksunları kundaklıyorlar belli.
divagar
Abi devlet kurumu başkanı düğüne, nişana gidemez diyorlarda ne alakası var ben anlamadım. Adam çocukluğundan beri büyüttüğü bir kızının nikahına gitmiş. Yani siz olsanız ben olsam tahmini aylar önce alınmış nikaha gidip bir görevimi yerine getiremeyecek miyim? Oldu ülke genelinde yasaklansın o zaman nikahlar, düğünler!

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun