abdülkadir topkaç

eski defterler
NASA'dan mektup alan Diyarbakırlı amatör astronom Abdulkadir Topkaç hayatını kaybetti. Astronomiye merak salan ve 1991 yılından bu yana gökteki olayları inceleyen ilkokul mezunu Abdulkadir Topkaç, yaptığı çalışmalardan dolayı NASA'dan mektup aldı. Abdülkadir Topkaç, 1992 yılında NASA'ya Ay'ın Dünya çevresindeki hareketinin dairesel olmadığını söyleyen bir mektup göndermiş ve literatürün değişmesine katkı sağlamıştı. 2018 yılında 27 yıllık gözlem notlarından bazılarını TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaşan Topkaç'a bir grup genç, sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanya ile 16 bin liraya teleskop almıştı.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol