akıl oyunları

blue raven
Şubat ayındaysak ve bugün, saat 09.58'de kar yağıyorsa; 86 saat sonra havanın güneşli olma ihtimali % kaçtır?

Evde 5 kardeş var. Cemil, müzik dinliyor. Arzu, kitap okuyor. Hakan, uyuyor. Selim, masa tenisi oynuyor. Peki, 5. kardeş olan Özge ne yapıyor?

Yangın çıkan 3 odalı evin, 1.odasında bol miktarda para var. 2. odada önemli belgeler var. 3. odada ise mücevherler var. 10 dakika sonra olay yerine ulaşan polis, evi söndürmeye hangi odadan başlamalıdır?
birsinema
Gece olacağından saat güneşli olamaz.

Özge muhtemelen instagramda takılıyordur bu kadar teknolojiden uzak aile kalmadı günümüzde. Tabi bu varsayımda selimin masayı katlayıp tek başına masa tenisi oynaması gerekiyor.

Son soruya şekil yapamayacağım ilk iki soruda beynim yeterince oyalanmış demek bunda tıkandım google dan baktım. Şuraya bir spoiler bırakalım
polis yangını söndürmez itfaiye söndürür
subham
Güzel sorular, sabahın erken saatlerinde uykum açıldı çözeceğim diye. Bu tarz akıl oyunları varsa devamını bekleriz. Sabah sabah çözmesi zevkli oluyormuş. Beynimiz var kullanalım bari. Servis şöförünün açtığı arabesk müziklere maruz kalırken zor oluyor işe gidiş yolunda ama 3te 3 yapabildik şükür.
blue raven
bugünün sorusu ;

Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz. Top, hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor. Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre de bu nasıl olur?
yesils
İpucu aslında yanıtın kendisi gibi olmuş, düşey eksen denilince olay çözüldü bende 😂 Bende yeni zeka sorusu sormak istiyorum:

Soru 1: Doktorunuz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?

Soru 2: Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?

Soru 3: Sadece bir tek kibritiniz var, içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, ve bir de mum bulunan karanlık ve soğuk bir odaya girdiniz… Önce hangisini yakarsınız?
blue raven
üstteki soruların yanıtı
1 saat / 12 ay / kibrit


günün mantık sorusu;
2 arkadaş Ann ve Mary ormanda yürüyüş yaparken bir anda yağmur bastırır ve terk edilmiş bir eve sığınırlar. Karınları acıkan iki arkadaş yağmur diner dinmez yemek bulmak için farklı noktalara doğru arayışa geçerler. Ann bir tane elma ağacı bulur ancak elmalardan yediğinde kendisi de ağaca dönüşür. Yarım saat sonra arkadaşını bulmak için oraya gelen Mary ormandan bir ses duyar. Ses, arkadaşının bir ağaca dönüştüğünü hangi ağacın Ann olduğunu bulmak için tek şansının olduğunu yoksa arkadaşının sonsuza kadar ağaç olarak kalacağını söylemektedir. Mary hangi ağacın arkadaşı olduğunu nasıl bulur?

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun