anizokori

eski defterler
Birçok insan ünlü şarkıcı David Bowie'nin gözlerinin dikkat çekici olmasının sebebini gözlerinin farklı renklerde olması sanıyor. Fakat onun gözlerinin bu kadar dikkat çekici olmasının sebebi "Anizokori"dir. Anizokori; pupilla, yani göz bebeklerinin farklı büyüklüklerde olması ile karakterize bir klinik bozukluktur. Anizokori, birkaç şeyden kaynaklanabilir. Bu durum doğuştan veya daha sonra oluşabilir. Araştırmalar, genel nüfusun yaklaşık %20'sinde hafif iyi huylu anizokori bulunduğunu göstermektedir. Genellikle tamamen zararsızdır, ancak daha ciddi tıbbi sorunların bir işareti olabilir. Empatik sinir yollarındaki bozukluklar ile veya bazı psikotik ilaçların da bir etkisi olarak ortaya çıkabilir. David Bowie'nin gözlerinin renkleri birbirinden farklı değildi. Her iki gözü de maviydi ancak sol göz bebeği sağdakinden çok daha büyük olduğu için sol gözünün sağ gözünden çok daha koyu görünmesine neden oluyordu.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun