arkeoloji defterim

arkeoloji defterim
ARKEOLOJİ TUTKUNKARI: Antik Pers Tabletini hiç duyanınız oldu mu?
Benim şu ana.. Kadar ki okuduğum en güzel çarpıcı yazılardan biri olmuştur şimdi Huzurlarınıza sununuyorum.. https://arkeolojidefterim.com

MÖ 515 pers kralı kambryses mısırı ele geçirir. Nil nehrinin yanı başında 40 gün, 40 gece pers ve mısır orduları çarpışır ve Mısır düşer muzaffer Pers alayları mısıra girer bununla yetinmeyen kral kambryses mısır rahiplerine kin güder ve emrindeki 50 bin kişiden oluşan pers ölümsüz kuvvetini ( özel birlik ) Amon rahiplerini öldürmeleri için kutsal şehir menphis üzerine gönderir fakat beklenmedik birşey olur pers ordusu sahra çölünden geçerken korkunç bir fırtına çıkar ve muazzam pers ordusu kumlara diri gömülür..

İşte bu tablet dönemin kaderini bize anlatıyor çevirisi huzurlarınızda.

Kor bir yankıdan başka nedir ki toprak ? Dünya bir heves değil mi ? Yokluk ateşiyle tutunduk varlığa çatladık, kırıldık ağrıdık sarıydı kum çünkü gökyüzü sarı hatıra, yeryüzünün acı çığlığına uyandık derin uçurumlardan doğrulup kavgalara atıldık Dilsizmiş çöl bize haber etmemiş merhamet ettik bakıp halimize Ah boynumuz ağırdı bize boynumuzdan büyük yükler edindik. Çöl yetmez mi ? bunca ağrıdığımız sarı zehir işte Dört yanımız çöl kaldır kumunu duy halimizi kaybolduk sende nerede yolumuz.?


Yazı: https://arkeolojidefterim.com/antik-pers-tableti/
Antik Dönemler, Antik Çağ, İlgilileri bu tanıtım yazımızı okuyan herkes davetlimizdir bunu şuan da okuyor olmanız bile bizim için minnet ve mutluluktur umarım bu yazı bu sitede hiç bir sorun yaşanmaksızın burada kalır. Özgün ve iradeli yazılarımız ile Keyifli okumalar dileriz..

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun