asgari ücret

sessizlik
yükselmesi sabırsızlıkla beklenen, nedense bir türlü yerinden kımıldamayan aylık maaş tutarı. 'askeri ücret' diye yazanlar ayrı dünyaların insanlarıdır, onları hiç karıştırmaamak gerekir. maaşları -normal vatandaşlara göre- astronomik rakamlardan oluşan fakat yine de geçim sıkıntısı çeken (!) birçok kişinin bir araya gelerek meydana getirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete zam yapılması için görüşmelerini sürdürmektedir. peki bu zam olur mu, ne kadar olur, ne zaman belli olur, kafamızda deli sorular dönüp durmaktadır. 2021 yılında kamu işçilerinin ücretleri ve memur maaşlarında artış oranının yüzde 3+3 olarak belirlendiği bilinmektedir. asgari ücret değişikliği memurların, emeklilerin, herkesin yüzünü güldürecek güldürmesine de; bunun için kayda değer mantıklı bir değişikliğin olması şarttır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının 2.'si 15 aralık, 3.'sü ise 22 aralık tarihinde gerçekleşecektir. DİSK yani Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na göre 2021 yılında net asgari ücret 3800 TL olmalıdır. vergi ile kesinti yükünün de mutlaka kaldırılması gerekir. brüt asgari ücretin net olarak ödenmesi lâzımdır. covid-19 salgınıyla birlikte yaşanan gelir kaybı da hesaba katılmalı, 2021 asgari ücret buna göre belirlenmelidir. asgari ücrete artık nakit desteğinin sağlanması gerekmektedir. bu durum sosyal devlet olmanın iktizasıdır. asgari ücretin tamamen vergi harici bırakılması, tüm ücretlerin de asgari seviyedeki miktarlarının aynı şekilde vergiden muaf olması lâzımdır. milyonlarca insanın geçim aracı olan asgari ücrete gelecek zam acaba yüz güldürecek mi, buruşturacak mı; şimdilik meçhuldür.
arabia
Bu ülkede rahatça geçinmek icin en azından 8000 bin tl lazım. Evimize iki maaş giriyor toplam 4500 tl civarı ama yetmiyor. Devletin acilen 100 200 tl değil en az 1000 tl zam yapması lazım.
dnzemir
Ülkemizde asgari ücret gerçekten düşük bir miktar bu yüzden insanlar ek iş ilanlarına bile başvuruyor lakin bu adil değil işçilere onların hakkını vermek bu devletin boynunun borcu insanlar emek veriyor fakat emeğinin karşılığını yeterince alamıyor birde dolandırıcı veya işçilerini işten atıp tazminat ödemeyen yöneticiler bu yaptıklarından dolayı ceza almalı Türkiyede asgari ücretle çok rahat geçiniyorum diyen biri ya yalan söylüyordur yada tek başına yaşıyordur.
alexxyz4821
Ülkede yaşam şartlarının yaşanabilirlik seviyesinin artması için
Alım gücüne göre zam yapılmadıkça
O ülkede yaşam seviyesi artmaz.
Yapılan zamlar enflasyonun altında yapıldığı süre
Borçlu bir insanlık kaçınılmaz.
proboss
Dolar'da düşüş eğilimi sürüyor en son 7.05 seviyelerine geldi. Umarım trend devam eder. Yeni yılın gelmesi ile asgari ücret zammı sayesi ve dolardaki düşüş ile 2018'den beri ilk kez asgari ücret 400 dolar bandının üstüne çıkmayı başardı. Ne kadar fakiriz düşününce...
ahmetbeyler
Asgari ücret 400 doların üzerinde olmasını başarı gibi göstermelerine anlam veremiyorum. Evet 2018'den beri ilk kez olması bir iyileşme göstergesi olabilir lakin faturalara ödenen rakam asgari ücretin yüzde 25 oranına tekabül ediyor. TMMOB tarafından araştırma yapılmış, 4 kişilik bir hanenin doğal gaz, elektrik, su ve internet faturasına ödediği miktarın asgari ücretin 4'te birine denk geldiğini belirtilmiş. Hesap kitaba gerek yok kendi faturalarıma bakıyorum gerçekten her şey çok pahalandı artık.
gurkankaya
Asgari ücret zam konuşmaları aralık ayında yapılır fakat şubat ayı maaşında alınır. Fakat tüm zamlar ocak ayında yapılır ve ocak ayında ki maaşınız eksilir. Bu hesaplamayı yapabilenler şunu anlamalıdır; verilen maaş yıl bazında hesaplandığında aslında asgari ücretin altında kalmaktadır.
dorukisrak
Asgari ücret gerçekten çok düşük. Malesef bu pahalilik karşısında herkes güç bir durumda kalıyor. Bugun markete bir girip çıkmanız 100 lira olunca durum daha anlaşılır oluyor.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun