asgari ücret artışı

eski defterler
Asgari ücret artışı son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biridir. Avukat, mühendis, işçiler, esnaf gibi pek çok çalışan asgari ücret artış haberlerini dört gözle beklemekteydi. Peki 2022 asgari ücret artışı ne kadar oldu?
Milyonlarca işçinin kulağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı konuşmadaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışan kişilerin asgari ücretlerine %30 zam yapılacağı haberlerini duyurdu. Peki yeni zam ile birlikte asgari ücret çalışan bir işçinin yeni maaşı ne kadar oldu?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrete Zam Haberini Duyurdu
Kamu çalışanları veya özel sektör çalışanları asgari ücrete yapılacak olan zam haberlerini dört gözle bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmasında asgari ücrete %30 zam yapıldığını belirtti. Yapılan yeni zam oranıyla birlikte asgari ücretin net 5500 lira olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memurlara da maaşlarında artış yapıldığı haberini verdi. Yeni zam ile birlikte memurların maaşlarında da gelir vergisinden dolayı 300 lira bir artış olduğu ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara kendi geliştirdiği bir programı uygulamaktadır. Bu program başarıyla yürütülürken salgın ve savaş sebebiyle olumsuz sonuçlar doğurdu. Yeni durumun en somut, olumsuz sonuçlarını kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Esasen enflasyon sadece ülkemizin değil, gelişmiş devletler başta olmak üzere tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Ancak fiyat artışlarının oranları değişik olsa da ekonomik işleyişe ve insanların hayatlarına olan etkisi aynıdır. Bu anlayışla dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl dikkatimizi ve önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik, veriyoruz.”
Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan işçi, 1 Temmuzdan başlamak üzere maaşlarını yeni zam üzerinden alabilecek. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6.471TL, net 5500,35 TL olarak belirlenmiştir. Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık % 30 oranında artış sağlanmıştır. 2021 yılına göre ise net asgari ücretin artış oranı yaklaşık % 95 olmuştur. Asgari ücrette yapılan bu artış, tüm çalışanlar bakımından da vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamaktadır.
Kamu Çalışanların Maaşlarına %40 Zam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarının maaşlarına yapılacak zam haberinin de müjdesini verdi. Yeni düzenlemeler ile birlikte artık kamu çalışanlarının maaşlarına %40 oranında zam yapıldı. Avukat, mühendis, doktor, hemşire gibi pek çok kamu çalışanı bu zam oranında yararlanabilecek.
Bakan Vedat Bilgin şu açıklamalarda bulundu:
“Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza ve geliri buna endeksli tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır.”
İşçilerin yanı sır avukat, mühendis, doktor gibi kamu çalışanlarına da yapılan zam birçok kesimi sevindirse de bazı kesimi de düşündürdü. Önümüzdeki günlerde asgari ücrete yeniden zam yapılıp yapılmayacağı hakkında kesin bir karar yok. Fakat uzmanlar, asıl artışın yılbaşına yakın dönemde yapılacağını beklediklerini ifade etmektedir. Yılbaşına yakın dönemde hem kamu çalışanlarına hem de asgari ücrete yeniden zam konusu gündeme gelecek.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun