aşk hormonu

blue raven
oksitosin hormonu üreme ve doğum ile ilgilidir ama bunun yanında hem erkek hem de kadında fiziksel ve psikolojik etkileri olan bir hormondur. kadında annelik iç güdüsünün oluşmasına ve emzirmede önemli rol alır. özellikle çiftlerin duygusal bağlarını ve ilişkilerinin kuvvetlenmesini sağlar. orgazm sırasında hem kadında hem de erkekde salgılanır ve afrodizyak etki gösterir. son zamanlarda yapılan çalışmalarda insanların sosyal rollerini güçlendirdiği öz saygıyı arttırdığı keşfedilmiştir. özellikle hoşlandığınız veya çok sevdiğiniz kişiye sarılmanızla hücrelerden üretilmeye başlar. bu yüzden sarılmak insanın kendisini iyi hissettirir. cesaretinizi destekler, korkuları azaltır ve anksiyeteyi düzeltir. iyi ve düzenli beslenmek, meditasyon yapmak , müzik dinlemek cinsel ilişki ve özellikle de aşık olmak bu hormonun artmasını sağlar. bu yüzden de oksitosin hormonuna aşk hormonuda denilmektedir.
helldorado
Yıllarca bu hormonu tetikleyecek parfümler yada içeceğe karıştırılacak damla, çikolata gibi gıdalar üretmiştir sahtekarlar. Lakin bu hormonu salgılayacak olan şey bence gerçek sevgiden başka birşey değildir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun