ayasofya kilisesinin yakılması

celikci
404 yılında çıkan isyanlar sırasında yakılan ayasofya kilisesi 10/10/405 yılında dönemin bizans imparatoru olan II. Theodosius tarafından tadilat yaptırılarak tekrar halkın kullanımına açılmıştır. Günümüzde tarihi yapı 2020 yılında tekrar cami olarak hizmet vermektedir halkımıza.
blue raven
asofya'nın kubbe mimarisinin müslümanların cami mimarisinden esinlenerek yapıldığı yönünde yanlış bir inanış vardır. asıl olan bunun tam tersidir. mesela selçuklu döneminde yapılan camilerin tavanı düzdür. sürekli olarak mimar sinanın selimiye camisi ile kıyaslanır. ayasofya'nın inşası : m.s. 537, hz. muhammed'in doğumu: m.s. 571 selimiye camisinin inşası: m.s. 1575. dolayısıyla tarihlere bakarak bile bu önermenin yanlış olduğu görülebilir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun