boşanma planı

eski defterler
Sosyal medyadan alıntıdır, sizce başarıya ulaşabilir mi? Başarılı bir bireysel emeklilik planı gibi maalesef duruyor.
(bkz: evlilik sözleşmesi)
*Evlilik fikrine daha bir ısındım desem yalan olur, pek iyi niyetli gelmedi.


merhaba. kocam ile ***** ****'de evlendim ve çocuğumuz yok. evli kaldığımız bugüne kadar kendisi ile anlaşamayacağımı anladım ve boşanmak istiyorum şimdi avukatlara ve bu işe bilenlere bir kaç sorum olacak.

1. kocam **** tl maaş alıyor bu paranın en az yarısını nafaka olarak almak istiyorum bu mümkün mü?
2. düğünde takılan altınlar duruyor ve ** bin tl ediyor bu altınların hepsinin benim hakkım olduğunu düşünüyorum. ayrıca düğünde takılan altınlar kadınındır diye kanun var.
3. hiç çalışmadığım için boşanma davası ile birlikte tazminat davası açmak istiyorum en fazla ne kadar maddi tazminat davası açabilir ve bu parayı ne zaman alabilirim?
4. evlenirken ortalama **** bin tl çeyiz parası harcadım bu harcağım paranın ailemin yatak odasına ödediği parayı faizi ile kocamın geri ödemesini istiyorum. bu mümkün mü?
5. kocam evlenmeden önce biriktirdiği ve kendi ailesinin yardımı ile biz evlendikten sonra ** bin tl değerinde bir araba aldı. mal paylaşımı kanunu ile bu arabanın yarı parası benim hakkım. bu parayı en erken ne zaman alabilirim?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. hayırlı günler.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun