diyaliz

blue raven
Diyaliz yarı geçirgen bir zar aracılığı ile böbrek yetmezliği olan hastanın kanı ve uygun diyaliz sıvısı arasında sıvı – kanda bulunan vücudun metabolizma atıkları değişimini temel alan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide ki amaç hastanın böbrek yetmezliğinden dolayı vücudundan idrar ile atılması gereken maddeleri ve fazla sıvıyı, diyaliz makinası ile hastadan uzaklaştırmak ve hastanın biyokimyasal açıdan kan değerlerini normale yaklaştırmaya çalışmaktır.
Deneysel olarak ilk diyaliz uygulaması 1913 yılında böbrekleri alınmış köpekler üzerinde yapılmıştır. İnsanda ilk uygulama ise 1944 yılında Hollanda da dr. Kolff tarafından yapılmıştır.
Otuz-kırk yıl önce, son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar günler-haftalar içinde kaybedilirdi. Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, bu hastalarda önce yaşam süresini uzatmış, daha sonra yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun