doğalgazın keşfi

t k i
türkiye petrolleri, karadeniz'de zonguldak'ın 170 km. açıklarında 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi buldu. türkiye'nin gaz ihtiyacının yıllık 45 milyar metreküp olduğu düşünülürse, Türkiye'nin ihtiyacını tahminen 9 yıl karşılayacaktır. Türkiye bugün için 2 adet sismik, 3 adet deniz sondaj gemisine sahiptir. Türkiye bu gemilerle karadeniz ve akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramalarını arttırmıştır, bulunacak yeni rezervlerle Türkiye'nin yıllık 45 Milyon ton petrol ve 5 milyon ton doğalgaz ihtiyacının bir kısmını karşılayarak dışarıya bağımlılığımızı azaltacaktır.
oyseon
2023 yılında halkın kullanımına sunulması biraz hayal ticareti ama. Çıkarılması zor o kadar kısa sürede. Birde uluslar arası taahhütler var belki 10-15 yıl daha dışardan alacak gaz anlaşmamız var. Kullanmasan da dışarı salıyorsun depolama şansın yok.

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun