en çok söylenen yalanlar

farmasiyen
çoğu insanın sıkışınca bahane olarak kullanmaya çalıştığı, fakat muhatabı tarafından hiç inandırıcı olarak görülmeyen ve 'seni kekliyorum! bana inanma!' şeklinde anlaşılan cümleler bütünü. bu yalanların kullanım oranı tıpkı embesil hareketlerle video çekip youtube'a atan birçok kişinin ergen abone sayısı kadar yüksektir!

örneğin 'biz sizi arayacağız' yalanı bunların başında gelir. nedense o telefon bir türlü çalmaz. 2000'li yıllarda kontörü olmayıp da ödemeli atan arkadaşın dramı kadar kötüdür CV'sini verdikten sonra 'biz size döneceğiz' sözüyle kibarca postalanmak.

'ben asla yalansöylemem' de en sık telâfuz edilen yalanlardandır. kimse yoğurdum ekşi demediği için herkese göre kendisi mükemmeldir. oysa iyi insanların ne kendini övmeye ne de bir başkası tarafından övülmeye ihtiyacı yoktur.

'dünya ahiret bacımsın' yalanını da unutmamak gerekir. onun bir başka versiyonu 'biz beraber büyüdük, kardeşiz' şeklindedir. nedense bunu söyleyenler bir süre sonra o 'kardeş' kelimesinin sonundaki üç harfi silerek yerine bir 'ı' harfi, yanına da 'm' harfi koymak için uğraşmaya başlar. (!)

'sessizdeydi duymamışım' veya 'mesajını şimdi gördüm' yalanlarını söyleyen çoktur ama yiyen yoktur. not: son görülmeyi ve okundu bilgisini kapatmanız bir işe yaramıyor, daha çok sırıtıyor. böyle yaparak kurtulduğunu zannedenlere duyurulur.

'bir defa yüzüm gülmedi' yalanı da çok nankörce bir ifadedir. insan sahip olduğu onca şeyi, en ufak bir sıkıntıda yoksayar. her gün ağzı kulaklarında yaşıyor olsa; bir gün bir şey yolunda gitmedi mi 'senelerdir gözümün yaşı dinmiyor' moduna girer.

'mesaideyim' yalanı pandemi nedeniyle artık pek söylenmez olmuştur. ama o bir yerlerde pusuya yatmış bekliyordur, işler normale dönünce tekrar gün yüzüne çıkarak sevgiliyi veya evde bekleyen eşi/çocukları, yahut yemeğe çağıran anneyi vb. geçiştirmek için kullanılmaya devam edecektir.

'sana çok yakışmış' sözü de kadınların en çok duymak istediği yalanlardandır.

'70 milyon bizi izliyor' yalanını çoğu programcı söyler ama kıytırık kanallarda yayınlanan programların sunucuları söyledi mi rezâletin elli tonu ortaya çıkar.

'elektrikler gitti ödevimi yapamadım' yalanı eski çağlarda kalmıştır. onun yerine 'ttnet altyapı çalışması yapıyomuş ya birkaç gün net gelmeyecekmiş' veya 'o kadar yazdım yazdım, kaydetmeden kapattım' gibi daha dijitalimsi yalanlar uydurulur.

'bir kereden bir şey olmaz' yalanı nice insanın hayatını karartır. 'evlenelim, anneni de yanımıza alırız, failler bulunup adalete (!) teslim edilecek, iktidara gelelim terör bitecek ekonomi düzelecek, sadece arkadaşız, ben hiç horlamam, hallederiz, akşama erken gelirim, işsizlik azaldı, sigarayı bırakacağım, diyete başlayacağım' gibi ifadeler de söylenme rekorları kırmış yalanlardandır.

diğer popüler yalanlar ise şunlardır:

'ben size mail atmıştım gelmedi mi?'bir ara görüşelim
çok zayıflamışsın
sorun sende değil bende
ben de tam seni arayacaktım
trafik vardı
%50 indirim!
beğenmezseniz paranız iade
zehirlendim
ailevi bir mesele v ar
senin gibisini görmedim
tek aşkım sensin
mühim olan ruh güzelliğidir
yarın başlayacağım
iğne atsan yere düşmeez
kosskaa
#en çok söylenen yalan arasında 1.si seni seviyorum
2.si ise kankam brom işte 5 dk ya geliyorum diyip gelememek
3.sü kızgın olduğunuz kişi sizi aradığında şuan meşgulum daha sonra ara demeniz ve daha sonra aradığında da açmamaniz en son gördüğünüzde görmemiştim ya'dır bu net böyledir
kelekci
Bence delikanlı adam yalan söylemez ve hatta söylememeli de ama. Bazen ama iş icabı gerçekleri çarpıtabilir. Sonuçta yine yalan olmuyor bu çarpıtılmış gerçekler ve iş için mecbur olabiliyorsunuz. Tabi ticari anlamda birini zarara uğratmayı kastetmiyorum. Müşteriye sabah sende mal diyorsun ama üretim yetişmiyor öğlene kalıyor gibi mecburi yalanlar. Yalan söylememek için yarın erkenden sende diyorsun mesela işte bu erken kime göre erken neye göre erken tartışmaya açık bir saat oluyor.
abdurrahman47521
En çok söylenen yalanlar Anneye ve babaya söylenen yalanlar mesela evdeyim det başka yerde olur pis işlere karışır. Annesine ve babası ne yalan söyler Para zararına girer bu sefer babasına yalan söyler ben yapmadım diye olur mu? böyle şey tüm yalanlar en çok anneye ve babaya lütfen yalan söylemeyin Allah Yalan söyleyenleri sevemez helede büyüklerine anneye ve babaya sayıya teyzeye doğru olalım.
helldorado
Seni seviyorum her zaman yalan olmayabilir ya haksızlık olur yürekten söyleyenlere ☺️ Çok yaptığım ve eminim herkesin çok söylediği uzun süre görmediğin bir arkadaş için mutlaka görüşelim ısrarları kesinlikle yalandır hikayedir bence.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun