eski defterler açıldı

eski defterler
Eski Defterler kısa tanımıyla diğer sözlüklerden yeni, ama hepsinden çok farklı bir platformdur. Eski Defterler'i uzun uzun anlatmak ise onun içindeki cevherleri ortaya çıkarması bakımından gereklidir.

Gerçi 'ârife târif gerekmez.' diye bir söz vardır. Eski Defterler müdâvimleri bunu iyi bilir. Eski Defterler'i benzerlerinden ayıran en önemli şeylerin biri samimi ortamıdır.

Eski Defterler'i Karıştırmanın Zamanı Gelmedi mi?

Çoğu kişi için eski defterler tozlu raflarda kalması, üzeri hep örtülü durması gereken; içinde herkesten gizlenen şeylerin olduğu küçük bir mahzendir.

Oysa Eski Defterler Sözlük'te durum bunun tam tersidir. Burada perdeler tekrar açılır, geçmişin kulisine saklanmış ne kadar anı varsa hepsi sahneye çıkar ve oyununu sergiler.

Burası bir nostalji tüneli olduğu kadar aynı zamanda günün değerlendirme ve geleceğin planlanma merkezidir. Burada 'evvel zaman içinde' diye başlayan bir konuşma masal değil; tarihi gerçeklerin gün yüzüne çıkarıldığı, geçmiş anıların yâd edilerek canlı tutulduğu rengârenk bir sohbet olur.

Ancak Eski Defterler geçmişe takılıp kalmaz. Ne olmuş, ne bitmiş anlatır ama döndürüp dolaştırıp hep aynı şeyleri sunmaz. Burada her gün farklı şeyler konuşulur, gündem hızlı bir şekilde değişir.

Çünkü zaman durmaz ve Eski Defterler asla yerinde saymaz. Burada bazen geçmiş gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi geçer. Bugün neler olduğunun farkına varırsınız. Durup düşünme fırsatı bulur, elinizdekilerin kıymetini hatırlarsınız.

Gelecek hakkındaki endişelerinizi paylaşıp fikir alırsınız. Kimi zaman da gelecekteki teknolojiler, 2023'de Türkiye, Coronavirüs ve küresel ısınmanın yıllar sonraki durumu gibi konularda tartışarak işi başka bir boyuta taşırsınız.

Kısaca burası gerçekten 'söz'lüktür. Burada söz sözü açar, muhabbet hep koyudur. Evet; çay-kahve yoktur belki ama, üyelerin içtenliği, sıcaklığı onun yerini doldurur.


Eski Defterler Seni Çağırıyor!

'Ateş seni çağırıyor!' diyen Burger King'i bir tarafa bırakıp Eski Defterler'in nidâsına kulak vermelidir. Emin olmalıdır ki, onun ruhunuza vereceği lezzet, hamburgerin damak tadınıza vereceği lezzetten kat kat fazladır. (!) Üstelik bu mânevî lezzet kalıcıdır, tadımlık değil doyumluktur.

Bu itibarla Eski Defterler tüm misafirlerine âdetâ şöyle seslenmektedir:

• Bildiklerini özgürce paylaşmak istiyorsan gel!
• Gönül toprağının derinliklerine gömdüğün 'geçmiş' çiçeğin yeniden açsın mı? Cevabın 'evet' ise aramıza katıl!
• Bugününü yarınlara taşımayı hedefliyorsan, 'ben yazayım herkes okusun' diyorsan şöyle Eski Defterler'e buyur!
• 'Hep aynı şeylerden sıkıldım, farklılık arıyorum.' diye düşünüyorsan Eski Defterler senin için hazır!


Eski Defterler'in Her Sayfasında Ayrı Bir Hikâye Var

Eski Defterler durmaksızın akan bir bilgi pınarı gibidir. Her damlasıyla insanları serinleten bu pınarın suyu hiç eksilmez, bilakis daha da fazlalaşır.

Başka bir benzetme ile burası İstanbul sokakları gibidir. Dolaşmaya başladınız mı sizi her adımda farklı bir hâtıra karşılar. Buram buram nostalji kokan Eski Defterler'in huzurlu atmosferi kalbinize nefes aldırır.

Ruhun oksijeni paylaşmak ise bu, Eski Defterler'de en güzel hâliyle yapılır. Kısaca Eski Defterler bir internet sitesinden daha ötesidir.

Eski Defterler Neyin Nesidir?

1. Eski Defterler; dünde kalanlar, bugünde yaşananlar ve gelecekte yaşanması muhtemel olaylarla ilgili konuşulan; özgür ve yenilikçi bir platformdur.
2. Birilerinin içine atıp sustukları burada dışarı çıkar. Herkes burada içindeki çocuğu serbest bırakır. Geçmişin kuşları burada özgürce uçar. Anılar kafese tıkılmaz. Bugünü daha iyi yaşamak için neler yapılması gerektiği yine bu mekânda masaya yatırılır. Gelecekle ilgili beklentiler Eski Defterler'de irdelenir.
3. Yani unutulanlar bir bir hafızalarda yerini alır. 'Sözlük' kelimesi Eski Defterler'de tam karşılık bulur.
4. Hakîkatlerin örtüsünü kaldıran Eski Defterler her şeyin doğrusunu öğrenmek isteyenlere hitap eder.
5. Ancak burası bir haber ajansı veya akademik bir makale sitesi değildir. Burada herkes –deyim yerindeyse- kafasına estiği gibi takılabilir. Çiğnenmemesi gereken tek kural başkalarına saygısızlık etmemek; rencide edici, kışkırtıcı ifadelerden uzak durmaktır.
6. Eski Defterler bilgiyi eğlendirerek verir. Adı üzerinde 'sözlük'tür. Burada herkes, kendi lügatinde ne varsa onu yazabilir. Yaşadıklarından bahsedebilir, düşüncelerini rahatça dile getirmenin zevkini yaşayabilir. Eleştirir, yorumlar, inceler, espri yapar, dert yanar. Kısaca 'kendisi gibi' davranır, tamamen doğal olur.
7. Çünkü Eski Defterler'de entry yazmak üniversitede tez yazmak gibi değildir. Kasmaya gerek yoktur, relaks olunabilir. Eski Defterler de zaten bunu ister. Amacı; insanların hem öğrenmesini, hem eğlenmesini; sosyal medyanın esâretinden kurtulup farklı denizlere yelken açarak hoş vakit geçirmesini sağlamaktır.

Eski Defterler'de Neler Yapılır?

• 'Yaşandı bitti' denilenler tekrar enine boyuna mercek altına alınır. Böylece o günlere geri dönülür, o duygular yine hissedilir. Geçmişten ders çıkarılır, ibret alınır.
• Bugün neler oluyor? sorusu cevaplanır. Gündemin nabzı tutulur.
• 'Şöyle yapsak daha mı iyi olur?', 'sizce şunun durumu ne olacak?', 'falancadan beklentileriniz neler?' gibi suallere de yanıt verilir. Herkes sorar, karşılık alır; böylelikle her gün Eski Defterler dizisinin daha heyecanlı bir bölümü izlenir!
• Kısaca burada dil bilgisinin bütün konuları işlenir. (!) O geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman kipleri var ya; işte Eski Defterler'de bunların hepsi irdelenir. Uzzatmaya gerek yok; Eski Defterler her konuda bir şeyler söyler.

Eski Defterler'in Kara Listesi!

İyi hoş ama; Eski Defterler'in bir de kara listesi vardır. Ama onlar zaten herkesin uzak durması gereken tehlikeli bölgelerdir:

• Hakaret, küfür ve benzeri onur kırıcı sözler
• Alay, küçük düşürme, dışlama, ayırım yapma gibi kötü muâmeleler
• Üyeler arasında geçimsizliğe yol açacak tavırlar buna örnektir.

Eski Defterler İçin Akrostiş Şiir


Ezmez hiç kimseyi, hep gösterir saygı,
Stres kalmaz burada, yok olur kaygı,
Kim buraya gelse, eğlenir çok rahatlar,
İçine huzur gelir, sevincini beşe katlar.

Dün, bugün ve yarın; hep burada konuşulur,
Eskimez ki bu sözlük; tempo düşmez, coşulur!
Fırsat gelmişken şimdi, bu sözlüğe koşulur,
Tarihi de her insan, Eski Defterler'de bulur.


Esiyor bu rüzgar, bak fırtına duruldu,
Rengârenk çiçek açtı, büyük sofra kuruldu,
Leylâ Mecnun'a, Ferhat Şirin'e vuruldu,
Eski Defterler de bu, hamuru aşkla yoğurdu.

Reddetme sen sakın, bu güzel çağrıyı,
Sözlük buluşturur, İstanbul'u ve Ağrı'yı;
Nerede olursan ol, Eski Defterler'e katıl,
Bitip tükenmeyen, bir maceraya atıl!
Her Eski Defter, Yepyeni Bir Romandır!

Herkesin eski defterlerinde, kendisinin bile farkında olmadığı güzellikler vardır. Hani bazen bir hevesle 'okuyacağım' diye birçok kitap alıp dolabımıza yığarız da bir türlü fırsat bulamayız, öyle kalır ya; işte Eski Defterler; 'köşede öylece duran' boynu bükük anılara 'gel bakayım sen şöyle' diyeceğiniz yerdir.

Eski Defterler Amerika'yı yeniden keşfetmez belki ama; sizin buraya katıldıktan sonra kendi iç dünyanızda çok şey keşfedeceğiniz kesindir.

Yalnız küçük bir not;

Eski Defterler'i okurken bazı yerlerin altını çizmek veya kaldığınız yerden devam etmek için bir ayraç koyarak orayı işaretlemek isterseniz başlıklara/entrylere beğeni, favori gibi bir iz bırakabilirsiniz.

Orada olduğunuzu hissettirin, ses verin ki buralar tenhâlaşmasın. Tabii ki bu küçük bir öneridir. Yoksa burada amaç like kasmak değil; sadece yazmak, paylaşmaktır. Zaten gerisi kendiliğinden gelecektir.

O zaman siz Eski Defterler'de boş bir masaya geçin. Ama sipariş vermeyin. Çünkü burada herkes kendi yemeğini kendi hazırlar ve başkalarına sunar. Öyleyse döktürün bakalım sizin on parmağınızda on mârifet var mı? Elinizin lezzeti nasıl? Şimdi yazılarınızla hamaratlığınızı göstermenin tam sırası!

bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun