eski defterler açıldı

eski defterler
Eski Defterler Açıldı

Gündeme, geçmişe ve geleceğe dair her şeyin paylaşıldığı Eski Defterler açıldı. Yazarlara müjde! Özgür bir platformda yer almak istiyorum diyen yazarlar, tam da aradığı gibi bir platformda yer alabilir.

Web üzerinden yapılan görseler paylaşımları, metin içerikleri destekleniyor. Sizin paylaşım yapmak istediğiniz her konu hakkında açılan bir başlık ise Eski Defterler üzerinden fikrinizi söylemek için özgürsünüz. Hatta dilerseniz siz de başlık açabilir, aktif bir yazar olarak konuşulacak olan konuyu da siz belirleyebilirsiniz. Platformun açılmasından kısa bir süre içinde özgür ortam ve kaliteli paylaşımlar sayesinde çok sayıda yazar alınmıştır. Bu yazarlar arasında girmek istiyorum diyenlerden istenen ise ücretsiz bir şekilde üyelik işleminin tamamlanmasını sağlamak.

Sizi şaşırtacak bir hızda, siz de Eski Defterler yazarı olabilirsiniz.

Eski Defterler Güncel Paylaşımları

Siz de sitede günlük olaylar hakkında başlık açabilirsiniz. Kendi fikirlerinizin dışında pek çok kişinin de fikrini görmek için pek çok yorum okuyabilirsiniz. Size sunulan sistem üzerinden içerik paylaşmak son derece kolay. Dilerseniz metin içeriklerini aynı zamanda görseller ile de destekleyebilirsiniz. Web üzerinden yapılacak olan paylaşımların artık kısa süre içinde çok sayıda kişi tarafından ulaşılabilir olması, bu gibi platformların kısa sürede ön plana çıkmasını sağlıyor. Siz de siteye giriş yaparak avantajlı bir şekilde sitede aktif olarak yerinizi alabilirsiniz. Güncel paylaşımlar ile siz de fikir sahibi olacak, farklı bakış açılarından bakmak konusunda da profesyonel hareket edebileceksiniz.

Gündeme dair her şey…

Sağlık, ekonomi, magazin ve kişisel olarak her şey! Tamamen yazmak konusunda özgür olduğunuz bir platformda yer alacaksınız. Açmak istediğiniz başlıklar ile ilgili öncesinde araştırmanızı yapmanız yeterlidir. Dilerseniz farklı bir başlık açabilirsiniz. Bunun için arama motoru üzerinden açmak istediğiniz başlığın olup olmadığı konusunda kontrolünüzü de sağlayabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde siz de farklı bir başlık ile sitede yer alma imkanı bulacaksınız. Giriş yaparak, siz de sözlük yazarı olabilirsiniz.

Eski Defterler Yazarları

Eski Defterler açıldı ve özgür bir platformda yazar olmak isteyen çok sayıda kişi hemen üyeliğini tamamladı. Çok sayıda yazar ile sitede paylaşımlar yapılıyor. Geçmişe dair merak ettikleriniz konusunda da anında fikrinizi sunmak üzere siz de başlık açabilirsiniz. Eski Defterler yazarları hem özgür hem de kurallar çerçevesinde, kaliteli paylaşımların oyuncusu. Tamamen kendi kalemleri olduğundan, özgün paylaşımlar ile sitenin de tercih edilir olmasını sağlıyorlar. Yazarların başarısı, siteye çok fazla yorum okumak için giren kişilerin olmasını sağlıyor. Sizin de yorumlarınız, fikirleriniz, açtığınız başlıklar çok sayıda kişi tarafından okunacak. Yazar olarak siz de yorumlarınızı site üzerinden kolayca yazabilirsiniz.

Özgün fikirler;

Her zaman özgün fikirler ile sitede yer allan yazarlar dikkat çekiyor. Konu başlığı seçimi konusunda dahi özgür olmak, çok sayıda yazarın arasından sıyrılmanız demek. Kendinizi göstermeniz, pek çok kişi tarafından yorumları okunan kişi olmanız özgür fikirleriniz ile olacak. Kurallar kapsamında siz de fikirlerinizi söyleyerek hem kalitenizi hem de platformun özgürlüğünü kanıtlamış olacaksınız.

Özgün biçim;

Sitede tamamen özgün biçimler yer alabilir. Eski Defterler yöneticileri, yazarları konusunda kurallar ile sınırlama yapmadan, genel anlamda kaliteli içerik üzerinden kontrolleri yapacak şekilde hareket ediyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda siz de özgün biçim üzerinden rahat bir şeklide paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Kaliteli ve aktif yazarlar;

Kişilerin kurallar çerçevesinde hareket etmesi, özgürlüğün herkes için sağlanması demektir. Eski Defterler yazarları bunun farkında olduğundan, paylaşımlar konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Yazarların tamamen özgür şekilde hareket etmesini sağlar. Aktif olan yazarlar, çok sayıda paylaşımın olması, gündem konularının hemen başlık olarak yer almasını da sağlıyor. Bu sayede tüm yazarların da keyif alarak paylaşım yapacağı bir platform haline gelir.

Eski Defterler Başlıkları

Geçmişten günümüze, bugünden geleceğe… Yazmaya hazır mısınız? Örnekler başlıkları inceleyerek, siz de online sözlük hakkında hemen bilgi alabilirsiniz. Örnek başlıkları da inceleyerek platform hakkında objektif bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz yazarlar sekmesinden sitede yer alan yazarlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Detaylı şekilde yapılan bilgilendirme ile site hakkında meraklarınızın tamamen azalması sağlanır. Merak ettiğiniz bu platformda siz de heyecanlı bir yazar olarak yerinizi alabilirsiniz.

''Eski Defterlere Yazın Herkes Doğru ile Yanlışı Bilsin''

Doğru olan hakkında fikir olan herkes, Eski Defterler'e davetli. Çünkü doğrunun ortaya çıkması için pek çok kişinin fikrini anlamak, her bakış açısı ile yorumlamak önemli. Açılan başlıkta siz de yanlış olduğunu düşündüğünüz her ne varsa söyleyebilirsiniz. Hem kendinizi ifade edebileceğiniz özgür bir ortam hem de gündem konuları ile sizlere doğru bildiğiniz yanlışlar hakkında fikir veriyor. Doğru bilinen yanlışlar hakkında fikri olan herkes, bu platform üzerinden doğruyu yanlışı bilmeyi hak ediyor. Ücretsiz üyelik işlemi ile yazar olma hakkınız da olacağından, siz de yanlış olduğunu düşündüğünüz; geçmiş, bugün ve gelecek hakkında fikrinizi sunabilirsiniz.

''Ermanistan Rusya'dan ümidi kesti''
Dünyayı ilgilendiren meseleler hakkında da fikriniz olabilir. Dünya'da neler oluyor sorusunun yanıtı için sizin de bir fikriniz olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, direkt olarak yazar olarak yer alarak sizin de bu alanda enrtyinizi oluşturmak. Hızlı bir şekilde onay işlemleri gerçekleşen bir site olduğundan, sitede yerinizi almak çok da zor olmayacak.

''Günde 10 bin vaka var açıklaması''
Evet, gündeme olan konular Eski Defterler başlıkları ile konuşulmaya devam ediyor. Bakıldığında son dönemin en çok konuşulan konuları arasında Korona virüs vakaları var. Türkiye'nin vaka sayılarında her geçen gün artış olmasının yanı sıra, vaka sayılarının açıklanmasında yaşanan olaylar bu durumu gündemden düşürmüyor. Yapılan her gün 10.000 vaka açıklaması ile pek çok kişi de gözleri sağlık bakanına çevirdi. Elbette bunlar da Eski Defterler yazarları tarafından görmezden gelinmiyor. Açılan bu gündem başlığı üzerinden siz de vaka sayılarına ilişkin fikriniz varsa söyleyebiliriz.

Özellikle gündemle ilgili başlıklar konusunda aklınızda olan ne varsa anında girip paylaşımınızı yapabilirsiniz. Kaliteli yorumlar, gerçek doğrular ile siz de fikrinizi söyleyin. Online sözlükler için son dönemde bu kadar yaygın olmasında ki en önemli sebeplerden biri, fikir paylaşılacak ortamların her geçen gün azalması. Kurallar ile sınırlandırılması… Özgür bir platform olarak bu site üzerinden herhangi bir sınırlama olmadan, başkalarının özgürlüğüne saygılı olunacak şekilde paylaşımlar alınıyor.

Eski Defterler Yazarı Olabilir miyim?

Yazar olmak isteyenlere müjde! Çünkü hem ücret ödemiyor hem de büyük aşamalardan geçmeden, uzun bekletmeler olmadan siz de başvurunuzu yaparak, anında yazar olabiliyorsunuz. Aktif bir yazar olmak ise sitede ilerleyerek, oluşan pozisyonlarda yer almanız demek. Yazar olmak için büyük koşul ve şartlar aranmadığından basit bir üyelik işlemi ile siz de sitede aktif olabilirsiniz. Sizin için sunulacak olan kurallar var. Yaş sınırlaması bunlardan biri. Kaliteli içerik ve tartışma ortamı sunmak açısından Eski Defterler yönetici kapsamında görev alan kişiler tarafından kontroller sağlanıyor. Yazar olmadan yöneticilik mümkün olmadığından, sitede aktif olarak yer almak adına ilk adımınız yazarlık olacak.

https://eskidefterler.com/uye/kayit

sinerji
Burada birinci nesil yazar olmak harika. Kendimi temeli atan kuruculardan biri gibi hissediyorum eski defterler ailesi içerisinde. Sözlük yazarları için umarım önümüzdeki yıllarda uzun ömürlü bir proje olur bizde havamızı atarız çaylaklara biz birinci nesil üyeyiz diye :)
bulunmazzz
Gündemde kalan online haber siteleri arasında Eski Defterler var. Güvenilir ve objektif bilgiler artık online sözlüklerden alınıyor.
Online sözlük olarak kısa sürede adını duyuran Eski Defterler, çok sayıda yazarı ile gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Sözlüğe giriş yaptığınızda farklı konuların başlık olarak açıldığını göreceksiniz. Bu sayede çok sayıda kişi, istediği konu hakkında yorum yapma hakkına sahip oluyor. Dilediğiniz gibi yorum yapma, dilediğiniz gibi başlık açma hakkına sahip olacaksınız.
Eski Defterler Farkını Ortaya Koydu!
Açılmasının ardından kısa süre içinde farkını ortaya koyan sözlük, kısa süre içinde çok sayıda yazarı ile gündeme dair konuşturmaya devam ediyor. Gündeme dair olan konuların tamamı için yazabilirsiniz. Kaliteli bir ortam çerçevesinde yorumlar yapılıyor. En önemli fark ise sözlük yazarlarının pek çok farklı meslek grubundan olması. Meslek gruplarına bakıldığında doktorlar, avukatlar, mühendisler olduğu görülüyor. Sözlük yazarlarının farklı konular hakkındaki uzman görüşleri, diğer sözlüklerin önüne geçmesini sağladı. Kısa süre içinde sözlük sayesinde insanlar en doğru bilgiyi Eski Defterler üzerinden almaya başladı. Sözlük için siz de giriş yaparak, yapılan yorumları ve açılan başlıkları hemen görebilirsiniz.
Farklı meslek gruplarından sözlük yazarları deneyimlerini paylaşıyor…
Elbette sadece gündem değil, aynı zamanda yazarlar deneyimlerini de paylaşıyor. Gündemi konuşmaktan son derece keyif almanın yanı sıra, mesleklerine dair deneyimlerini de paylaşan yazarlar sayesinde merak ettiğiniz pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Eski Defterler Kuralları
Kaliteli ve güvenli bir ortam yaratmak, aynı zamanda bunu sözlük yazarlarını sınırlandırmadan yapmak çok önemli. Bunun için kuralların aynı zamanda sözlük yazarları tarafından benimsenmesine özen gösterilmiştir. Yazarlar en iyi şekilde yazılarını yazma, kurallar kapsamında kendilerini rahat hissedebileceği ortamı buluyor. Sözlük yazarı olan kişiler, argo kullanmadan, hakaret ve buna benzer sakıncalı durumlara neden olmadan yazılarını yazıyor. Kurallar hem yazarları sınırlandırmadan hem de diğer okuyucu ve yazarların özgürlüklerini sınırlandırmadan oluşturulmuştur. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de kurallar çerçevesinde yazılarınızı yazabilirsiniz.
Sınırlayıcı olmayan ve kaliteyi koruyan kurallar ile yazılar yazılıyor…
Eski Defterler Sözlük Yazarları
Yazar olmak için siz de hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Kalitenin ve güvenliğin en iyi şekilde sağlanması için belirlenen yaş sınırı 18'dir. Yazar olmak için yazar ol butonunu kullanarak siz de hemen yazar olarak sitede yerinizi alabilirsiniz. Başlık açmak, konuşmak, yorum almak ve çok daha fazlası site üzerinden olacaktır. Geliştirilmiş olan site sayesinde, siz de dilediğiniz gibi konuları başlatarak pek çok yazarla aranızda konuşabilirsiniz. Doğru olan bilgiye ulaşmak, farklı yorumları görmek önemlidir. Bu sayede objektif bir karar almak da daha kolay olacaktır. Oluşturulan bu kaliteli ortamda, farklı konulara dair merak ettiğiniz her ne varsa hemen erişimini sağlayabilirsiniz.
Eski Defterler Editörleri
Gerekli kontrollerin yapılması önemlidir. Nasıl mı? Elbette kimsenin rahatsız olmayacağı içeriklerin yayınlandığı bir platform olmasını sağlamak açısından gereken yapılır. Bu sebeple herkes gerektiği şekilde paylaşımlarını yapmanın yanı sıra, kontrollerin olduğunu da bilmelidir. Alanında uzman olan editörler, gerekli incelemeleri yapar. Siz de yazarlığın belli bir döneminde, kontrolleri sağlamak ve yönetim kanalında olmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak ilk etapta yazar olarak siteyi tanımak ve kurallara aşina olmak gerekir. Sevilen online sözlük Eski Defterler ile siz de paylaşımlarınızı dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Çok sayıda yazarın farklı görüşleri ile kendinizi rahatça ifade edeceğiniz, yorum alacağınız bir platformda yerinizi alabilirsiniz. Hemen yazar olabilirsiniz.

eski defterler
Eski Defterler kısa tanımıyla diğer sözlüklerden yeni, ama hepsinden çok farklı bir platformdur. Eski Defterler'i uzun uzun anlatmak ise onun içindeki cevherleri ortaya çıkarması bakımından gereklidir.

Gerçi 'ârife târif gerekmez.' diye bir söz vardır. Eski Defterler müdâvimleri bunu iyi bilir. Eski Defterler'i benzerlerinden ayıran en önemli şeylerin biri samimi ortamıdır.

Eski Defterler'i Karıştırmanın Zamanı Gelmedi mi?

Çoğu kişi için eski defterler tozlu raflarda kalması, üzeri hep örtülü durması gereken; içinde herkesten gizlenen şeylerin olduğu küçük bir mahzendir.

Oysa Eski Defterler Sözlük'te durum bunun tam tersidir. Burada perdeler tekrar açılır, geçmişin kulisine saklanmış ne kadar anı varsa hepsi sahneye çıkar ve oyununu sergiler.

Burası bir nostalji tüneli olduğu kadar aynı zamanda günün değerlendirme ve geleceğin planlanma merkezidir. Burada 'evvel zaman içinde' diye başlayan bir konuşma masal değil; tarihi gerçeklerin gün yüzüne çıkarıldığı, geçmiş anıların yâd edilerek canlı tutulduğu rengârenk bir sohbet olur.

Ancak Eski Defterler geçmişe takılıp kalmaz. Ne olmuş, ne bitmiş anlatır ama döndürüp dolaştırıp hep aynı şeyleri sunmaz. Burada her gün farklı şeyler konuşulur, gündem hızlı bir şekilde değişir.

Çünkü zaman durmaz ve Eski Defterler asla yerinde saymaz. Burada bazen geçmiş gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi geçer. Bugün neler olduğunun farkına varırsınız. Durup düşünme fırsatı bulur, elinizdekilerin kıymetini hatırlarsınız.

Gelecek hakkındaki endişelerinizi paylaşıp fikir alırsınız. Kimi zaman da gelecekteki teknolojiler, 2023'de Türkiye, Coronavirüs ve küresel ısınmanın yıllar sonraki durumu gibi konularda tartışarak işi başka bir boyuta taşırsınız.

Kısaca burası gerçekten 'söz'lüktür. Burada söz sözü açar, muhabbet hep koyudur. Evet; çay-kahve yoktur belki ama, üyelerin içtenliği, sıcaklığı onun yerini doldurur.


Eski Defterler Seni Çağırıyor!

'Ateş seni çağırıyor!' diyen Burger King'i bir tarafa bırakıp Eski Defterler'in nidâsına kulak vermelidir. Emin olmalıdır ki, onun ruhunuza vereceği lezzet, hamburgerin damak tadınıza vereceği lezzetten kat kat fazladır. (!) Üstelik bu mânevî lezzet kalıcıdır, tadımlık değil doyumluktur.

Bu itibarla Eski Defterler tüm misafirlerine âdetâ şöyle seslenmektedir:

• Bildiklerini özgürce paylaşmak istiyorsan gel!
• Gönül toprağının derinliklerine gömdüğün 'geçmiş' çiçeğin yeniden açsın mı? Cevabın 'evet' ise aramıza katıl!
• Bugününü yarınlara taşımayı hedefliyorsan, 'ben yazayım herkes okusun' diyorsan şöyle Eski Defterler'e buyur!
• 'Hep aynı şeylerden sıkıldım, farklılık arıyorum.' diye düşünüyorsan Eski Defterler senin için hazır!


Eski Defterler'in Her Sayfasında Ayrı Bir Hikâye Var

Eski Defterler durmaksızın akan bir bilgi pınarı gibidir. Her damlasıyla insanları serinleten bu pınarın suyu hiç eksilmez, bilakis daha da fazlalaşır.

Başka bir benzetme ile burası İstanbul sokakları gibidir. Dolaşmaya başladınız mı sizi her adımda farklı bir hâtıra karşılar. Buram buram nostalji kokan Eski Defterler'in huzurlu atmosferi kalbinize nefes aldırır.

Ruhun oksijeni paylaşmak ise bu, Eski Defterler'de en güzel hâliyle yapılır. Kısaca Eski Defterler bir internet sitesinden daha ötesidir.

Eski Defterler Neyin Nesidir?

1. Eski Defterler; dünde kalanlar, bugünde yaşananlar ve gelecekte yaşanması muhtemel olaylarla ilgili konuşulan; özgür ve yenilikçi bir platformdur.
2. Birilerinin içine atıp sustukları burada dışarı çıkar. Herkes burada içindeki çocuğu serbest bırakır. Geçmişin kuşları burada özgürce uçar. Anılar kafese tıkılmaz. Bugünü daha iyi yaşamak için neler yapılması gerektiği yine bu mekânda masaya yatırılır. Gelecekle ilgili beklentiler Eski Defterler'de irdelenir.
3. Yani unutulanlar bir bir hafızalarda yerini alır. 'Sözlük' kelimesi Eski Defterler'de tam karşılık bulur.
4. Hakîkatlerin örtüsünü kaldıran Eski Defterler her şeyin doğrusunu öğrenmek isteyenlere hitap eder.
5. Ancak burası bir haber ajansı veya akademik bir makale sitesi değildir. Burada herkes –deyim yerindeyse- kafasına estiği gibi takılabilir. Çiğnenmemesi gereken tek kural başkalarına saygısızlık etmemek; rencide edici, kışkırtıcı ifadelerden uzak durmaktır.
6. Eski Defterler bilgiyi eğlendirerek verir. Adı üzerinde 'sözlük'tür. Burada herkes, kendi lügatinde ne varsa onu yazabilir. Yaşadıklarından bahsedebilir, düşüncelerini rahatça dile getirmenin zevkini yaşayabilir. Eleştirir, yorumlar, inceler, espri yapar, dert yanar. Kısaca 'kendisi gibi' davranır, tamamen doğal olur.
7. Çünkü Eski Defterler'de entry yazmak üniversitede tez yazmak gibi değildir. Kasmaya gerek yoktur, relaks olunabilir. Eski Defterler de zaten bunu ister. Amacı; insanların hem öğrenmesini, hem eğlenmesini; sosyal medyanın esâretinden kurtulup farklı denizlere yelken açarak hoş vakit geçirmesini sağlamaktır.

Eski Defterler'de Neler Yapılır?

• 'Yaşandı bitti' denilenler tekrar enine boyuna mercek altına alınır. Böylece o günlere geri dönülür, o duygular yine hissedilir. Geçmişten ders çıkarılır, ibret alınır.
• Bugün neler oluyor? sorusu cevaplanır. Gündemin nabzı tutulur.
• 'Şöyle yapsak daha mı iyi olur?', 'sizce şunun durumu ne olacak?', 'falancadan beklentileriniz neler?' gibi suallere de yanıt verilir. Herkes sorar, karşılık alır; böylelikle her gün Eski Defterler dizisinin daha heyecanlı bir bölümü izlenir!
• Kısaca burada dil bilgisinin bütün konuları işlenir. (!) O geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman kipleri var ya; işte Eski Defterler'de bunların hepsi irdelenir. Uzzatmaya gerek yok; Eski Defterler her konuda bir şeyler söyler.

Eski Defterler'in Kara Listesi!

İyi hoş ama; Eski Defterler'in bir de kara listesi vardır. Ama onlar zaten herkesin uzak durması gereken tehlikeli bölgelerdir:

• Hakaret, küfür ve benzeri onur kırıcı sözler
• Alay, küçük düşürme, dışlama, ayırım yapma gibi kötü muâmeleler
• Üyeler arasında geçimsizliğe yol açacak tavırlar buna örnektir.

Eski Defterler İçin Akrostiş Şiir


Ezmez hiç kimseyi, hep gösterir saygı,
Stres kalmaz burada, yok olur kaygı,
Kim buraya gelse, eğlenir çok rahatlar,
İçine huzur gelir, sevincini beşe katlar.

Dün, bugün ve yarın; hep burada konuşulur,
Eskimez ki bu sözlük; tempo düşmez, coşulur!
Fırsat gelmişken şimdi, bu sözlüğe koşulur,
Tarihi de her insan, Eski Defterler'de bulur.


Esiyor bu rüzgar, bak fırtına duruldu,
Rengârenk çiçek açtı, büyük sofra kuruldu,
Leylâ Mecnun'a, Ferhat Şirin'e vuruldu,
Eski Defterler de bu, hamuru aşkla yoğurdu.

Reddetme sen sakın, bu güzel çağrıyı,
Sözlük buluşturur, İstanbul'u ve Ağrı'yı;
Nerede olursan ol, Eski Defterler'e katıl,
Bitip tükenmeyen, bir maceraya atıl!
Her Eski Defter, Yepyeni Bir Romandır!

Herkesin eski defterlerinde, kendisinin bile farkında olmadığı güzellikler vardır. Hani bazen bir hevesle 'okuyacağım' diye birçok kitap alıp dolabımıza yığarız da bir türlü fırsat bulamayız, öyle kalır ya; işte Eski Defterler; 'köşede öylece duran' boynu bükük anılara 'gel bakayım sen şöyle' diyeceğiniz yerdir.

Eski Defterler Amerika'yı yeniden keşfetmez belki ama; sizin buraya katıldıktan sonra kendi iç dünyanızda çok şey keşfedeceğiniz kesindir.

Yalnız küçük bir not;

Eski Defterler'i okurken bazı yerlerin altını çizmek veya kaldığınız yerden devam etmek için bir ayraç koyarak orayı işaretlemek isterseniz başlıklara/entrylere beğeni, favori gibi bir iz bırakabilirsiniz.

Orada olduğunuzu hissettirin, ses verin ki buralar tenhâlaşmasın. Tabii ki bu küçük bir öneridir. Yoksa burada amaç like kasmak değil; sadece yazmak, paylaşmaktır. Zaten gerisi kendiliğinden gelecektir.

O zaman siz Eski Defterler'de boş bir masaya geçin. Ama sipariş vermeyin. Çünkü burada herkes kendi yemeğini kendi hazırlar ve başkalarına sunar. Öyleyse döktürün bakalım sizin on parmağınızda on mârifet var mı? Elinizin lezzeti nasıl? Şimdi yazılarınızla hamaratlığınızı göstermenin tam sırası!

blockman
Eski defterler monoton bir yer değil oldukça samimi bir platform bu anlamda. Gün içinde yaşananların samimiyetle paylaşılabildiği bir ortam. Siyaset,hayat şartları,ekonomi ile ilgili düşünceleri konuşabildigimiz. İyiki var 😌
eski defterler
Eski Defterler Neden Açılır?

Bazen geçmişten konuşacak olsak 'Eski defterleri açmanın sırası mı şimdi?' veya 'eski defterleri karıştırma' gibi sözler duyarız. Bunları söyleyenler geçmişinde iyi şeyler bırakmamış, bu yüzden onların hatırlanmasını istemeyen insanlardır. Kimileri de acılarını tazelememek, tekrar aynı duyguları yaşamamak için geçmişten hiç konuşmamayı tercih eder.

Oysa geçmişten bahsetmemek onu yok etmez. Tam aksine geçmişten konuşmak ondan ders çıkarılmasını sağlar. Güzel anıları tekrar tekrar yaşatır. Geçmişte kalan kötü olayları yeniden gündeme getirmek ise, başlangıçta insanın biraz canını acıtabilir fakat sonra bununla yaşamasını öğretir. İnsanın her şeye alışıp yoluna devam etmesi, yaşadıklarını kabullenmesi eski defterleri açmasıyla mümkündür.

Eski defterleri açmak geçmişe takılıp kalmak, sürekli geçmişte yaşamak, önüne bakamamak değildir. Kişi o defterleri doğru okumayı bilirse eski defterler geleceğine yön verir. Geçmişte yaptığı hataları tekrarlamaması noktasında ona âdeta nasîhat eder. Kısaca eski defterlerde altı çizilecek ve hayatın bundan sonraki kısmına yön verecek çok şey vardır. Eski defterlerde yazan kötü deneyimlerin de üstünü çizip karalamak gerekir.

Yeni bir sayfa açmayı planlıyorsak eski defterlerimizdeki sadece kayda değer kısımları temize çekmek, yeni sayfamızı yalnızca bunlarla doldurmamız lâzımdır. İşte Eski Defterler sözlük, bunu yapmanıza yardım etmek için kurulmuştur.

Eski Defterler'i Beraber Açalım

Eski defterler pandoranın kutusu değil, geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Orada birikmiş hâtıralar bize motivasyon kaynağı olur. Hâl böyleyken üzerinin tozlanması, satırların kimsesizliğe mahkum edilmesi eski defterlere yapılan bir haksızlık değil midir?

İşte Eski Defterler sözlük, geçmişinize haksızlık etmeyin, onu unutmayın fakat onun yüzünden geleceğinizi yaşamayı da ihmal etmeyin diye açılmıştır.

Geçmişinden kopamayanlar, geçmişi kendisine ayak bağı olanlar burada eski defterlerini başkalarıyla paylaşarak rahatlamakta; böylece o sayfaların karanlığından kurtulmaktadır.

Her bir defter yaprağında farklı güzellikler bulunanlar ise bu sözlükte onlara başkalarını da ortak etmekte, bu güzelliklerin daha da artmasını sağlamaktadır. Öyle ya; çok güzel bir resim tablosu bir dolaba kilitlense ve hep orada dursa, ne değeri kalır?

Eski Defterler platformunun amacı sizi geçmişinizle yüzleştirmek, ondan kaçmaya çalışarak tüm ömür boyu yorulmanıza ve yaşam enerjinizi tüketmenize engel olmaktır. Acılar, mutluluklar ve her türlü bilgi mâdem paylaşmakla çoğalır; öyleyse Eski Defterler bunun için vardır.

Eski Defterini Aç, Koca Bir Roman Olsun!

Herkes kendi eski defterinde ne hikâyeler saklar. Bunu 'defter' olmaktan çıkarıp sürükleyici bir romana çevirmenin, onunla başka gönüllere girmenin, herkesi bu serüveninize dâhil etmenin en iyi yolu Eski Defterler Sözlük'te yazmaktır.

Eski defter, yepyeni bir başlangıç olsun istiyorsanız bu sözlüğe siz de bekleniyorsunuz. Sizinle aynı duygu ve düşünceleri paylaşan, sizinle aynı yaşam felsefesini benimseyen pek çok kişinin yer aldığı bu sözlükte; zevkleri farklı, görüşleri farklı birçok insanla da karşılaşacaksınız.

Böylece–deyim yerindeyse- sizin kafadan insanlarla fikir birliği yapacak, dert ortağı olacaksınız. Sizinle ayrı kulvarlarda yarışanlardan da çok şey öğreneceksiniz.

Siz de başkalarının eski defterlerini okuyacak; aklınıza bile getirmek istemediğiniz geçmişinizle sıkı bir dost olacaksınız! Geçmişinizde bıraktığınız o güzel günleri yeniden yaşayacak, mâzinin nostaljik havasında huzur bulacaksınız.

Eski Defterler ile geçmişi, bugünü ve yarını buluşturacak; 'dün', 'şu an' ve 'gelecek' arasındaki anlaşmazlığa son vereceksiniz. Bu da hayatınızdan daha fazla zevk almanızı, yeni şeyler keşfetmenizi, bilgi yelpazenizi genişletmenizi, uzak mesafelere rağmen samimi dostluklar kurmanızı sağlayacak.

Öyleyse şimdi, eski defterleri ortaya dökmenin, geçmiş partisi yapmanın tam zamanı! Çünkü geçmişimizin önümüze set çekmesini engellemek, her şeye rağmen yolumuza bakmak buna bağlı!
senasizm
Düşüncelerimizi aktarabildiğimiz, aynı zamanda insanların düşüncelerine yakından tanık olup paylaşım yapabildiğimiz güzel platform. Özgürce ve rahatça düşüncelerimizi, duygularımızı, hepimizi etkileyen toplum konuları ve daha binlercesi için burada büyüyelim, çoğalalım, paylaşalım.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun