eski defterler açıldı

eski defterler
Eski Defterler Neden Açılır?

Bazen geçmişten konuşacak olsak 'Eski defterleri açmanın sırası mı şimdi?' veya 'eski defterleri karıştırma' gibi sözler duyarız. Bunları söyleyenler geçmişinde iyi şeyler bırakmamış, bu yüzden onların hatırlanmasını istemeyen insanlardır. Kimileri de acılarını tazelememek, tekrar aynı duyguları yaşamamak için geçmişten hiç konuşmamayı tercih eder.

Oysa geçmişten bahsetmemek onu yok etmez. Tam aksine geçmişten konuşmak ondan ders çıkarılmasını sağlar. Güzel anıları tekrar tekrar yaşatır. Geçmişte kalan kötü olayları yeniden gündeme getirmek ise, başlangıçta insanın biraz canını acıtabilir fakat sonra bununla yaşamasını öğretir. İnsanın her şeye alışıp yoluna devam etmesi, yaşadıklarını kabullenmesi eski defterleri açmasıyla mümkündür.

Eski defterleri açmak geçmişe takılıp kalmak, sürekli geçmişte yaşamak, önüne bakamamak değildir. Kişi o defterleri doğru okumayı bilirse eski defterler geleceğine yön verir. Geçmişte yaptığı hataları tekrarlamaması noktasında ona âdeta nasîhat eder. Kısaca eski defterlerde altı çizilecek ve hayatın bundan sonraki kısmına yön verecek çok şey vardır. Eski defterlerde yazan kötü deneyimlerin de üstünü çizip karalamak gerekir.

Yeni bir sayfa açmayı planlıyorsak eski defterlerimizdeki sadece kayda değer kısımları temize çekmek, yeni sayfamızı yalnızca bunlarla doldurmamız lâzımdır. İşte Eski Defterler sözlük, bunu yapmanıza yardım etmek için kurulmuştur.

Eski Defterler'i Beraber Açalım

Eski defterler pandoranın kutusu değil, geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Orada birikmiş hâtıralar bize motivasyon kaynağı olur. Hâl böyleyken üzerinin tozlanması, satırların kimsesizliğe mahkum edilmesi eski defterlere yapılan bir haksızlık değil midir?

İşte Eski Defterler sözlük, geçmişinize haksızlık etmeyin, onu unutmayın fakat onun yüzünden geleceğinizi yaşamayı da ihmal etmeyin diye açılmıştır.

Geçmişinden kopamayanlar, geçmişi kendisine ayak bağı olanlar burada eski defterlerini başkalarıyla paylaşarak rahatlamakta; böylece o sayfaların karanlığından kurtulmaktadır.

Her bir defter yaprağında farklı güzellikler bulunanlar ise bu sözlükte onlara başkalarını da ortak etmekte, bu güzelliklerin daha da artmasını sağlamaktadır. Öyle ya; çok güzel bir resim tablosu bir dolaba kilitlense ve hep orada dursa, ne değeri kalır?

Eski Defterler platformunun amacı sizi geçmişinizle yüzleştirmek, ondan kaçmaya çalışarak tüm ömür boyu yorulmanıza ve yaşam enerjinizi tüketmenize engel olmaktır. Acılar, mutluluklar ve her türlü bilgi mâdem paylaşmakla çoğalır; öyleyse Eski Defterler bunun için vardır.

Eski Defterini Aç, Koca Bir Roman Olsun!

Herkes kendi eski defterinde ne hikâyeler saklar. Bunu 'defter' olmaktan çıkarıp sürükleyici bir romana çevirmenin, onunla başka gönüllere girmenin, herkesi bu serüveninize dâhil etmenin en iyi yolu Eski Defterler Sözlük'te yazmaktır.

Eski defter, yepyeni bir başlangıç olsun istiyorsanız bu sözlüğe siz de bekleniyorsunuz. Sizinle aynı duygu ve düşünceleri paylaşan, sizinle aynı yaşam felsefesini benimseyen pek çok kişinin yer aldığı bu sözlükte; zevkleri farklı, görüşleri farklı birçok insanla da karşılaşacaksınız.

Böylece–deyim yerindeyse- sizin kafadan insanlarla fikir birliği yapacak, dert ortağı olacaksınız. Sizinle ayrı kulvarlarda yarışanlardan da çok şey öğreneceksiniz.

Siz de başkalarının eski defterlerini okuyacak; aklınıza bile getirmek istemediğiniz geçmişinizle sıkı bir dost olacaksınız! Geçmişinizde bıraktığınız o güzel günleri yeniden yaşayacak, mâzinin nostaljik havasında huzur bulacaksınız.

Eski Defterler ile geçmişi, bugünü ve yarını buluşturacak; 'dün', 'şu an' ve 'gelecek' arasındaki anlaşmazlığa son vereceksiniz. Bu da hayatınızdan daha fazla zevk almanızı, yeni şeyler keşfetmenizi, bilgi yelpazenizi genişletmenizi, uzak mesafelere rağmen samimi dostluklar kurmanızı sağlayacak.

Öyleyse şimdi, eski defterleri ortaya dökmenin, geçmiş partisi yapmanın tam zamanı! Çünkü geçmişimizin önümüze set çekmesini engellemek, her şeye rağmen yolumuza bakmak buna bağlı!
bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar olun