eski defterler sözlük yazarları

eski defterler
eski defterler sözlük yazarları genelgesi:


ey eski defterler sözlük yazarı! gelmişini geçmişini geleceğini silemezler.

1- sözlük yazarlarımız iyi düşünür, taşınır ve sonunda en doğruya karar verir.

2- sözlük yazarlarımız sadece bakmaz, saklanan gerçeği en dipte de olsa görür ve ortaya çıkarır.

3- sözlük yazarlarımız hayata pozitif yönden bakar, kötümser asla değildir ama ömrünün çakıl taşlarıyla dolu olduğunun son derece bilincindedir ve olanlara kayıtsız kalmayarak tepkilidir.

4- sözlük yazarlarımız dünden ders alır, günü yaşar, geleceğini ise düşünür ve emin adımlarla ilerler.

5- sözlük yazarlarımız asla pes etmez, doğrunun peşinden cesurca koşar ki çelme takmaya çalışanlara da gerekli dersi hep birlikte verir.

6- sözlük yazarlarımız gerekirse borç verir, borçlanmaz ve borcunu öder ama yine kamçısız bir yiğittir.

7- sözlük yazarlarımız yeni katılanlara karşı bağımsız, kibar ve yumuşak kalplidir fakat gerekli görürse bunun bir 'enayilik' olmadığını da karşısındakine belirtmekten çekinmez.

8- sözlük yazarlarımız kaba söz, hakaret gibi olumsuz davranışlarda bulunmaz, kişilik haklarına son derece saygılıdır.

9- sözlük yazarlarımız gerçek dışı haberlere itibar etmez, önce beynine sonra kalbine sorup, güler geçer ve kandırılamaz.

10- sözlük yazarlarımız şiddete şiddetle karşıdır, insanca yaşamaktan yanadır.

11- sözlük yazarlarımız kendi söylediği yalanlara inanmaz, mitoman ve hayal dünyasında yaşayan şizofren vakalar hiç değildir.

12- sözlük yazarlarımız türkçe imla kurallarına uyar, türkçe harflerle yazar, örneğin, 'sıkılıyorum' kelimesini doğru yazar ve saçma sapan yazmadan yanlış anlamalara mahal vermez.

13- sözlük yazarlarımız bir konuyu asla ekşitmez, bilgi dolu paylaşımlarıyla ancak eski'tebilir.

14- sözlük yazarlarımız, kıymetli ve entelektüel paylaşımlar yapar. (@greejin)

15- sözlük yazarlarımız, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyar, uymayanları uyarır.

16- sözlük yazarlarımız, izinsiz karikatür paylaşmaz, telif hakkının bilincindedir.

17- sözlük yazarlarımız, her girişi sonrası mutlaka # etiket ekler.

18- sözlük yazarlarımız, yakın çevresini de eski defterler 'de yazmaya teşvik eder.

19- sözlük yazarlarımız, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıdır.

...

* sözlük yazarlarımız ilgili işbu maddeler gün geçtikçe gerekli görülür ise özgürce genişletilebilir, daraltılabilir ancak tarihin tozlu raflarına kaldırılmaz. eklenmesini ve uygulanmasını istediğiniz maddeleri aşağıda öneri olarak ayrıca girebilirsiniz.

Siz de eski defterler 'de sözlük yazarı olmak ve paylaşmak isterseniz biz tam da buradayız.

https://eskidefterler.com/uye/kayit


Güncelleme: 05/03/2021
oyseon
Sözlük yazarı olarak Eski Defterler adresinde görev almak benim için çok güzel bir duygu. Pek çok sözlük sitesi var ama tarihine sahip çıkan ve geçmişte yaşanmış ilginç ve gerçek olayların tartışıldığı bir sözlük platformunda yer almak bir tarih düşkünü için paha biçilemez birşey. Emeği geçen tüm sözlük yönetimine teşekkürler.
dumanay
Sözlük yazarı olmak ve eskidefterler projesinin öncü yazar ekibinde yer almaktan ben de mutluluk duyuyorum. Özellikle tarihte bugün ne olmuş paylaşımlarını sosyal medyada zaten görüyoruz ama burada tartışabilmek harika bir fırsat. Meraklısı için müptelası olunacak bir site haline gelecektir umarım benim gibiler için 😇
acikelli
Tarihe not düşen sözlük yazarları arasında olmak ve eski defterler sitesinde tartışmak çok keyifli. Kurallarda çok çarpıcı olmuş, kendine has bir üslubu olan ve daha doğrusu karakteri olan bu sözlük sitesi tarih meraklıları için bulunmaz bir nimet tabiri caiz ise.
yakuko
Sözlük yazarları dünden ders alır. İşte bu cümle çok önemli. Geçmişini bilmeyen ve ders almayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Geçmiş aslında geleceğin bir aynası gibidir. İşte bu yüzden tarihi konuları bize hatırlatan ve sevdiren bu tarz sözlük platformlarına sahip çıkmamız ve bilgilerimiz ile katkıda bulunmamız çok önemli. Bende eski defterler projesinde emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.
tesetabi
Hayatını dolu dolu yaşayan ve öldükten sonra arkasında güzel bir isim bırakan insan için ölüm bile ancak uzun bir günden sonraki uyku gibi gelir. Arkasında güzel isim bırakmış öncelikle Türk dünyasından büyükleri ve sonrasında dünyadaki önemli isimler ile ilgili bilgiler sürekli paylaşmanız temennisiyle, keyifle takip ediyorum sizi eski defterler.
incio
sözlük yazarları küçüklerini sever ve korur büyüklerini de sayar ama tartışmaktan, adabıyla karşıt görüş savunmaktan geri durmaz. Bu sayede sözlük büyür, gelişir ve öğrenmenin yaşı olmadığını sıcakkanlılıkla öğretir. Hem yuva olur hemde bilgi ocağı. Öğrenme açlığı geçmeyenlerin uğrak yeridir.
celikci
Sözlük yazarları yaz kış görev yerini terketmez ve yazmayı bırakmaz. Belki tatildeyken yada sevgilisinin yanındayken işkilenmesin kimle yazışıyor bu diye bırakabilir. Ama bu istisnaların kaideyi bozmayacağı gerçeğini değiştirmez.
gundem
Ben sözlük yazarının zeki, çevik ve güzel ahlaklısını (yinede rtük kuralları çerçevesinde biraz ağzı bozuk olabilir) olanını severim. Kırmadan, dökmeden tartışır ama sonuna kadar doğru bildiğinden de vazgeçmez.
eski defterler
Eski Defterler - Sözlük Sitesi ve Sözlük Yazarları:

Sözlük sitesi kavramı ülkemizde ilk olarak 1999 yılında duyulmaya başlanmış ve kısa sürede popülerliği artarak fenomen internet siteleri oluşmuştur. Sözlük sitelerinde herkes içerik üretebilir ve katkıda bulunabilir. Sözlük yazarları entry girişlerini kendi hür iradeleri ve kendi tarzları ile yapmakta özgürdür. Ama sözlük yönetimleri tarafından uygunsuz bulunan içerikler silinmektedir.
Sözlük sitesinin kitlesini oluşturan çekirdek kadro mutlaka vardır. Gün geçtikçe gelişen sözlükler kuruluş amacını genişleterek tabiri caiz ise her telden paylaşımın yapıldığı bir formata dönüşebiliyor. Yine de kuruluşta belli bir okul, meslek grubu yada misyon yüklü olduklarını görüyoruz.

eskidefterler.com adresinde geçtiğimiz yıllara ve daha öncesine damga vurmuş olaylar günlük olarak tartışmaya açılmakta ve sözlük yazarları tarafından tartışılmaktadır. Geçmişini bilen toplumlar ancak geleceklerine ışık tutabilirler. Bu yüzden yüce bir misyona sahip olan sözlük sitesi özellikle tarih sevdalılarını bünyesinde toplamaktadır. Sadece geçmişin tozlu raflarında kalmış önemli olaylar değil, geleceği belirleyecek sıcak gündem haberleri de eski defterler sözlük sitesinde paylaşılıyor ve tartışılıyor.

Bu sözlük sitesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi sözlük yazarlarının saygı çerçevesinde aynı veya karşıt görüşleri özgürce paylaşabiliyor olmasıdır. Bazı diğer sözlük siteleri gibi alaycı üsluplara ya da gereksiz iğnelemelere izin verilmiyor ve herkes saygı içerisinde görüşünü bildirerek tarihe not düşebiliyor.

Eski Defterler sitesi daha yeni ve diğer popülerleşmiş sözlük sitelerinin yanında alternatif olarak hızla büyüyen bir platform olarak dikkat çekiyor. Bu sözlük sitesinde sizde ilk nesil yazar olarak dahil olabilir ve görüşlerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Eski Defterler sözlük sitesi araştırmacı yazarları ile sürekli olarak günümüzden geçmişe fener tutan parlak bir ışık gibi paylaşımlar ile donatmaktadır. Sizde gündemde yer alan olaylar ve tarihte yaşanmış günün ilginç haberlerini tartışmak isterseniz eski defterler adresinde sözlük yazarı olabilirsiniz. Tarihte bugün neler olduysa hepsini tartışabileceğiniz bir sözlük sitesinde özgürce başlık açmaya yada açılan başlıklara entry girerek görüş paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Sözlük Siteleri ve Nesiller

Sözlük siteleri ilk açıldığında birinci nesil sözlük yazarları kayıt olurlar. Yönetim tarafından belirlenen belli bir süre yada belli bir yazar sayısı geçildiğinde birinci nesil unvanı kapatılır. Ve ikinci nesil yazar ünvanı ile yeni yazarlar sözlük sitesine kayıt olabilirler. Bu usul sözlük sitelerinde yazarın eskiliği yani otoritesini gösteren belirleyici bir ayraç olmasını sağlar. Bir nevi askeriyede bulunduğu söylenen, devrecilik gibi de düşünebiliriz bu nesil sistemini. Aynı sınıf öğrencileri gibi de düşünebiliriz. Aynı nesil olanlar başka bir deyiş ile aynı kuşağın sözlük yazarları oluyorlar sitede. Bu sayede hiyerarşik bir yapı da oluşuyor.

Sözlük Sitesi Kuralları

Sözlük sitesinde kuralları yönetim koyar ve üyeler tarafından geliştirilmeye açıktır. Uygun görülmeyen kurallar silinir. Zaten sözlük sitelerinde beğendim ya da beğenmedim butonları olduğu için tüm yazarlar bir nevi öneriler için oy kullanma hakkına sahiptir. Beğenilen öneriler kalıcı bir kural haline dönüşmektedir.

Çaylaklık ya da yazar aday Sistemi

Sözlük sitesine uygun olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Sözlük siteleri pasif üyelere sahip olmak istemezler. Kayıt olup giden üyelerin hiçbir katkısı olmayacaktır. O yüzden on adet entry-girişi yapana kadar çaylak statüsünde kalırsınız çoğu sitede. Bu aşamadan sonra yönetim sizin entry-girişlerinizin sözlük konseptine ve kurallarına uygun olduğuna kanaat getirirse sizi yazarlığa terfi ettirirler. İçinde bulunulan nesil yılına göre sizde o neslin bir üyesi olursunuz artık. Çaylaklık sayesinde sapla saman ayrılmış ve elit bir yazar kadrosuna sahip olmak amaçlanmaktadır ve gerekli bir sistemdir.

Sözlük Siteleri ve Mobil Arayüz

Sözlük sitesi için mobil arayüz olmaz ise olmaz bir ayrıntıdır. 'Responsive' tasarım diye de bilinen tablet ve telefonlar gibi taşınabilir cihazlar ile uyumlu olmayan sözlük sitelerinin başarılı olma şansı çok daha düşüktür. Çünkü hemen her yerde yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlarımızı artık masaüstü cihazlardan çok daha fazla kullanmaktayız. Bir sözlük yazarı o an karşılaştığı bir hadiseyi sözlük sitesinde paylaşmak ister. Bunun için masaüstü bir cihaz aramasına gerek olmamalı o an düşündüklerini özgür bir şekilde kolayca paylaşabilmelidir.

Sözlük Sitelerinin Toplumsal Misyonları

Sözlük siteleri deprem, yangın veya yardıma muhtaç bireylere yardım eli uzatırlar. Bu gibi durumlarda AKUT, TEMA ya da bireysel bağış hesap numaraları sözlük sitesinde paylaşılır. Bu anlamda bir sivil toplum kuruluşu gibi sözlük sitesinin geniş sözlük kitlesi birlik olup kampanyalara dahil olurlar ve aranan kana çare olurlar. Sözlük siteleri herkesin boş konuşup; atıp tuttuğu bir platform değil bir aile gibi birlik içerisinde çalışabilirler. Bu da sözlük yazarları arasında bağı arttırarak sözlük sitesinin daha güçlü bir yapı olmasını da sağlar. Tarihte bazı sözlük sitelerine ithamlarda bulunan ünlülerin filmlerine IMDB gibi sitelerde düşük puan verme kampanyaları da yapılmış ve şok edici sonuçlara ulaşılmıştır. O yüzden sözlük sitelerine laf atmadan önce ince eleyip sık dokumak gerekir. Sözlük yazarları birleşerek sizi hiç ummadığınız yerlerde vezir de edebilir rezil de edebilirler hak ettiyseniz.

Sözlük Sitelerini Yazarlar Nasıl Buluyor ve Yazar Olmaya Nasıl Karar Veriyor?

Sözlük sitelerine genelde merak ettiğiniz bir konuyu Google ve benzeri arama motorlarında arama yaparken denk gelebilirsiniz. Eğer site sizin görüşleriniz ile benzer bir misyonla çalışıyorsa bu sitede bende yazar olmalıyım diye düşünen yazarlar kalıcı oluyor. Sözlük sitesi bir topluluk işidir. Etkinliğin genelde yüzde yetmiş yada seksen oranında entry-girişleri eski üyeler tarafından gün içerisinde yapılmakta kalan kısım ise yeni üyelerin paylaşımları ile olmaktadır. Üye olan yazarlar sözlük gündemini takip ederek bugün neler varmış diye bakmaya ve kendi görüşleri ile açılan başlıklara katkıda bulunmaya başlarlar.

Sözlük Sitesi Nasıl Kullanılır?

Sözlük sitesine girdiğinizde sizi gündem, rastgele içerikler ve keşfet gibi seçenekler karşılar. Gündem de en son yayımlanan ve entry-girişi alan başlıkları görebilirsiniz. Rastgele içerik şansınıza göre sizi farklı bir başlığa yönlendirir. Keşfet kısmında ise sözlük yazarları seçtiği kategorilere göre başlık sonuçlarını listeleyebilir ve ilgilendikleri kategorideki başlıklara ulaşabilirler.

Sözlük alt yapısı sayesinde yazılarına ilgi çekici veya beğendikleri resimleri ekleyebilirler. Facebook yada Twitter gibi sosyal paylaşımları ilgili butonlara tıklayarak sözlüğe taşıyabilirler. Ve tabii ki popüler video izleme sitesi Youtube'da yer alan videoların linklerini ilgili butona tıklayarak sözlükteki yazılarına ekleyebilirler. Sözlük bu sayede düz bir yazı olmaktan ziyade resim ve metin dengesinin sağlandığı daha güzel paylaşımcı bir ortam haline gelir.

Eğer bir film, dizi hakkında 'spoiler' verecekseniz yada benzer bir spoiler söz konusu ise ilgili butona tıklayarak spoiler tag'leri arasında yazacaklarınızı yazabilirsiniz. Bu sayede üyeler bu bölüme yazdıklarınızın spoiler olduğunu bilir ve izlemedikleri bir yapım yada durum karşısında hazırlıklı olurlar. İsteyenler spoiler butonuna tıklayarak metnin tamamina erişebilir.

Yazınız ile ilgili bir kaynak göstermek isterseniz çapa işaretine tıklayarak link paylaşımında bulunabilirsiniz. Bunu isterseniz açık bir şekilde site linki olarak yapabilirken, bir kelimeye link olarak da yapabilirsiniz. Eğer sözlükte yer alan başka bir başlığa atıfta bulunacaksanız gizli bakınız ve bakınız gibi butonları kullanabilirsiniz.

Sözlük sitesinde yeni başlık açmak için ise, en üstte bulunan arama bölümüne başlığınızı öncelikle yazmanız gerekiyor. Eğer daha önce açılan bir başlık ise sizi o sonuca gotürecektir. Daha önce açılmayan bir başlık ise bu yönde size uyarı verecek ve yeni başlığı siz kendiniz açabileceksiniz. Hangi başlığı açacağınız ise tamamen size kalmış. Sözlük yazarı olmanın en güzel yanlarından birisi de bu yani özgürsünüz.

Eski Defterler sizi tarihte bugün olan olayları tartışmaya devam ediyor ama gündemde yer alan son dakika haberlerini paylaşarak bugünün tarihini de yazmış oluyor. Ama siz tamamen farklı bir şey yada o an aklınızdan geçenleri de özgürce paylaşmakta serbestsiniz.

incio
Eski defterler sitesine gün geçtikçe daha çok ısındım ve her gün uğradığım bir mekan gibi oldu benim için. Geçmişini bilmeyenlerin geleceği olmaz. Hem tarihte bugün olanları takip etmek hemde sosyal medya gibi platformlardan farklı olarak karşılıklı tartışma ortamının olduğu bir platforma sahip olmak bir ayrıcalık benim için.
tesetabi
Mobil arayüz kısmına katılıyorum şahsen benim pek masaüstü bilgisayar ile işim olmuyor. Film izlerken bile telefondan televizyona ekran yansıtıyorum. Sözlük sitesine tamamen mobil cihazdan giren bir sözlük yazarı olarak mobil cihaz uyumlu tasarımızını çok beğendim. Kullanımı çok kolay ve işlevsel.
mavidis
Toplumsal misyonları bölümünü beğendim yazının. Umarım eski defterler sözlük sitesi de bu tarz sosyal sorumluluk projelerine yeterli desteği sağlayacak kadar çok sözlük yazarı kitlesine ulaşır en kısa sürede.
ydhdhdh
eski defterler sitesine gün geçtikçe daha çok ısındım ve her gün uğradığım bir mekan gibi oldu benim için. geçmişini bilmeyenlerin geleceği olmaz. hem tarihte bugün olanları takip etmek hemde sosyal medya gibi platformlardan farklı olarak karşılıklı tartışma ortamının olduğu bir platforma sahip olmak bir ayrıcalık benim için.
oteero
Yeni bir sözlük sitesinde ilk nesil yazarlardan olmak gurur verici. Geçmişten günümüze tarihin derinliklerini tartışmak ve tarihin tekerrür ile dolu olduğunu ispatlamak mümkün bu sözlük sitesinde.
mag
öncelikle bu yeni oluşum hayırlı olsun. Bir kaç önerim var.

Birincisi web sitelerin en önemli hedefi her zaman ziyaretçi sayısı olmuştur. Bunun için reklam vermek ve bilinirliği artırmak şart.

İkincisi üye sayısı belli bir orana ulaşana kadar yazar alımı devam etmeli.

Üçüncüsü üye kaydı esnasında isim soyisim istemeniz böyle mecraların en önemli özelliği plan gizlilik konsunda kişileri şüpheye düşürüyor. Bu detayı iptal etmelisiniz diye düşünüyorum. Ben üye olurken acaba dedim açıkçası.

Dördüncüsü çevrimiçi üyeleri görüntüleme seçeneğinin herkesin görüntülemesi çok uygun bir durum değil. Yani ben buraya bir şeyler yazmaya okumaya girdiğimde kimin çevrimiçi olduğunu önemsemem. Bunu önemseyen kişilerin buraya geliş amaçlarını muhtemelen tahmin edersiniz.

Şimdilik bu kadar. 20 yıllık web tasarım sayfası deneyimimle birkaç öneride bulunmak istedim. Dikkate alırsınız almazsınız bilemem.

Hayırlı olsun.
eski defterler
Değerli üyemiz @mag, önerileriniz ilgili teşekkür ederiz. Yönetimde de görev almak isterseniz, girişlerinize devam ederek, sozluk@eskidefterler.com ya da +90 850 302 2238 Whatsapp ile dilerseniz kendinizi kısaca tanıtabilirsiniz. Her üyemiz/yazarımız aynı şekilde eski defterlere rahatça ulaşabilir.
mag
@eski defterler teşekkür ederim ilginiz ve dostane tavrınız için. Çok çok uzun süreler web site tasarımı ve yönetimi yaptım arkadaşlarımla. Gerçekten yorucu ve zaman alıcı bir uğraş. Yönetim ekibine dahil olma isteğim maalesef yok. Malum hem zamanın getirdiği site yönetimi konusundaki yorucu tecrübeler hem de hali hazırda para kazanmak için yaptığım iş bunun önüne engel. Ama siteye girerim. Yazar olarak destek veririm. Önerim/fikrim olursa yazarım, verdiğiniz emeklerin amacına ulaşmasına katkı sağlamaya çalışırım. Teşekkürler.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun