gına gelmek

farmasiyen
bir şeyden iyice bezme, çok sıkılma durumu. kabak tadı vermek şeklinde de tanımlanabilir. mesela 'bir aile süreki patates kızartması yiyormuş. bir gün kapı çalmış, kim gelmiş? gına gelmiş.' şeklindeki kötü esprilerden gına gelmiştir! Herkesin bir deprem, salgın, kriz ânında klavyelere saldırıp atıp tutmasından gına gelmiştir. dolar zıpladı, tırmandı, uzaya fırladı muhabbetlerinden gına gelmiştir. Herkes rahat bir nefes almak isterken insanların boğazı daha da sıkılmaktadır. Gına gelen çok şey vardır ama insanın elinden bir şey gelmemektedir. monoton, tekdüze yaşamak insana gına getirir. Arada değişiklik yapıp heyecan katmak gerekir. Bu durum aşk için de geçerlidir. (Tabii sevgilinizi değiştirin, biraz başkalarının sokağında dolaşıp hava alın yine dönersiniz. (!) anlamında değil.) :)
tatlimandalina
Gına gelmek bir şeyden oldukça sıkılma durumu. Mesela bence bütün insanlar artık pandemiden gına geldi. Bir de bana bu laftan anlamayan hiçbir şey yokmuş gibi davranan ve hiçbir önlem almayan insanlardan gına geldi ya da pandemiye kullanım bahane olarak gören insanlardan gına geldi. Peki siz hiçbir şeyden çok bıktınız mı?

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun