inançlar ve yaşamlar

danisman
Yeryüzünün değişik yerlerinde, değişik yaşam ve inançlara sahip, renk,dil, din ve etnik guruptan o kadar çok insan türü var ki... Yaşam bicimlerine yani kültürlerine bakınca hayretle onların bize baktığı gibi, bizler de onlara bakiyoruz. Bizler yaşadığımız coğrafyanın o kadar çok etkisinde kalıyoruz ki, coğrafyamızla butunlesiyoruz resmen. Tabii buna göre de inançlarımız da şekilleniyor, çeşitli oluyor. Mesela sanayi toplumların coğrafyalarında tek dine, Gök Tanrı inancı ya da ruhta derin etki yaratan başka figürlere, felsefelere inanma hakimken; teknolojinin olmadığı, gelişmemiş coğrafyalarda ise, burada yaşama tutunmak için insanlar, adeta doğayla bütünleşmiş oluyor ve hem yaşamlarına hem de inançlarına, bu koşullara göre yön veriyorlar. Dolayısıyla kültürleri de bu yaşam ve inanç biçimine göre şekilleniyor.
heleora
Bütün inançların birbiriyle ortak yönleri vardır. Gelgelelim ki aynı inancın bile farklı coğrafyalarda yaşanış şekli farklı olabilir. Bu nedenle din ve kültür çoğu yerde iç içe geçmiştir. Doğru veya yanlış olması kişinin sadece kendisini bağlar ve her insan kendi yaşamına göre yargılanmalıdır.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun