japonya ilginç sayı geleneği

gundem

Japonya ülkesinde bir çiftin düğününe gittiğiniz zaman takacağınız paraya dikkat etmelisiniz. Eğer ikiye bölünebilen bir para takarsanız bu çiftin boşanma ile evliliğinin sonuçlanacağı bir uğursuzluk işareti olarak görünür. Yani 10 bin yen para takacaksanız gelin ve damada bunu 5'er bin yen olarak 2 parça halinde takabilirsiniz ama 10 bin yen takmaktan kaçınmalısınız. Ülkelerin ilginç adetleri var gerçekten.
blackpanther
Çinlilerde de var mesela sayı olan 4 onların dilinde ölüm kelimesi ile sesteş olduğundan dolayı pek tercih edilmiyor. Sadece söylenişi benziyor diye rakama düşman olmak ilginç geliyor tabi ama dile vakıf olmadan yorum yapmak da olmaz. Kolay bir dilde değil ki 5 yıl sürüyor öğrenmesi :)

neden halen bekliyorsunuz?


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

üye olun