kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü

okyanus
25 kasım tarihinde kutlanan (!) özel bir gün. kadınların şiddete uğramasını önleme, şiddet vakalarının bir nebze olsun azaltılmasını sağlama yönünden herhangi bir etkisi olmayan bu günde kadına şiddetin ne kadar alçakça bir şey olduğunu yeniden dile getirmek, bu fiili gerçekleştirenlere kin, nefret, öfke kusmak; şiddete, tecavüze uğrayan, fiziksel veya psikolojik acı çekmek zorunda bırakılan, öldürülen kadınları tekrar hatırlamak ve onlar için bir şey yapamayışımıza hayıflanmak, sadece haberlerde seyretmekle, sosyal medyada birkaç yorum yazmakla yetindiğimiz için üzülmek, bu günde yapılan aktivitelerdendir. (!) 1999'da BM Genel Kurulu'nun ilan ettiği bu gün, taa o zamandan beri idrak edilmektedir. oysa 20 yıldır, hatta ne 20 yılı; asırlardır bu hususta değişen bir şey yoktur. tarih boyunca hep ezilen, zulmedilen, dövülen, insan dışı muamelelere maruz kalan kadınlar olmuş ve olmaya devam etmektedir. bu günde post paylaşmak, tweet atmak falan en azından hangi tarafta olduğumuzu gösterme çabasıdır ama; şiddete uğrayan kadınlar için gerçekten neler yapılabilir, yapılması gerekenler neden yapılmamaktadır; neden mahkemelerden çoğu zaman kadınların aleyhine kararlar çıkmakta, onları hunharca döven ya da vahşice öldürenler serbest bırakılmakta yahut birkaç yıl rahat ortamda devletin vergileriyle istirahat ettirilip af çıkarılarak salınmaktadır? iyi hâl indirimi denen şey ile neden onlara acınmaktadır? oysa onlar kadınlara hiç acımamışlardır. işte mesajlar, güzel sözler paylaşmaktan ziyade bu gibi sorulara yanıt aramak gerekir.
belki türkiye'deki kadınlar, dünyadaki kadınlar için normal vatandaş olarak bizim elimizden bir şey gelmeyecektir ama hiç olmazsa herkes kendi çevresindeki kadınlara saygılı davranamaz, onların haklarını gözetemez midir?
tüm insanlar evinin önünü süpürseydi şehir tertemiz olurdu diye boşuna dememişlerdir.
incio
Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü kutlamak evet önemli olabilir ama daha önemlisi kadınlara değer vermektir. Kadına şiddet sadece onu dövmek değildir ki. Aşağılamak,hakaret etmek yada onu yetersiz görmekte bir şiddettir. Bence herkes bir annenin çocuğu bir kadının evladı olduğunu aklından çıkarmaz ise sorun çözülür.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun