kızınıza sahip çıksaydınız

farmasiyen
bir kadın cinsel istismara uğradığında, kaybolduğunda veya öldürüldüğünde, suçluların bulunup cezalandırılmalarını sağlamaya çalışan anne-babaların karşı karşıya kalabildiği aptal cümle. örneğin şule çet dâvâsında sanık, kızın babasına karşı bu ifadeyi kullanmıştır. Tıpkı yaptığı şeyi mârifet olarak gören, adamlığı bırakın hayvan bile olamayacak bazı insanlar gibi. Tıpkı kızların başına gelen kötü olayların kızlar ve anne-babaları yüzünden olduğuna inanan örümcek kafalı insanlar gibi.

böyle düşünen insanlara göre kızlar bir maldır veya bir köpektir. onlar kafese koyulmaz, bir fânus içinde saklanmaz veya tasması bağlı tutulmazsa (!) başlarına bir şey gelir. bu durumda suçlu, onlara zarar veren mahluklar değil; kızın anne-babasıdır. çünkü 'kızlarına sahip çıkmamışlardır.'

işte bunlar 'kızınıza sahipğ çıksaydınız' diye kendini veya suçluları savunan kişilerin psikolojisidir. (TV karşısına kurulup magazin programı izler gibi müge anlı izleyip bir yandan da çekirdek çitlerken 'canım işte o da gızına sahip çıksaydı' diye suçluları müdafaa edenler aynı şey kendi başlarına gelince îdam! diye bağırmay başlar.)

bu tarz bir düşünce mekanizması geliştirmiş, beyni sakatlanmış olan insanlara göre kızların tecâvüze uğramalarının sebebi erkekleri tahrik etmeleridir. açık giyinen bir kız sözlü ve fiziksel tâcize dâvetiye çıkarmış demektir.

anne-babası kızın bilgisayar, telefon kullanmasını yasaklamıyorsa, onun dışarı çıkmasına karışmıyorsa kızlarına sahip çıkmıyorlar demektir. (!)

toplum bir vücut ise işte böyle düşünenler o vücutta kangren olmuş bir el, kanser olmuş bir mide, atardamarı tıkanmış bir kalp gibidir. böyle insanların bir cerrahi operasyonla toplumdan çıkarılması gerekse de tabii ki bu mümkün değildir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol