koko'nun ölmeden önceki son mesajı

eski defterler
Koko, (4 Temmuz 1971 - 19 Haziran 2018), Amerikan İşaret Dilinin değiştirilmiş bir versiyonundan birçok el işareti öğrendiği bilinen bir dişi batı ova goriliydi. Koko, bir yavru kediyi evcil hayvan olarak benimseyip, ona bir isim verdiğine dair bir rapor üzerine halkın ve bilim dünyasının dikkatlerini üzerine çekmiştir. Koko'nun, "Goril İşaret Dili" olarak adlandırılan 1.100'den fazla işaretten oluşan aktif bir kelime dağarcığına sahipti. Bu, Koko'nun kelime dağarcığını üç yaşındaki bir insanla aynı seviyede olduğunu gösterir. İnsan olmayan primatlara işaret dili öğretmeye çalışan diğer deneylerin aksine Koko, aynı anda küçük yaşlardan itibaren İngilizce konuşulmasına maruz kaldı. Koko'nun işaretlere ek olarak yaklaşık 2.000 kelime konuşulan İngilizce anladığı biliniyordu. Çeşitli IQ ölçeklerinde 70 ile 90 arasında puan aldı. Koko, 19 Haziran 2018 sabahı Gorilla Vakfı'nın Woodside, California'daki koruma alanında 46 yaşında uykusunda öldü. Koko'nun ölümünün etkisi çok derin oldu ve gorillerin duygusal kapasitesi ve bilişsel yetenekleri hakkında bize öğrettikleri dünyayı şekillendirmeye devam edecek. videoda, Koko'nun gezegenle ilgili çeşitli çevre sorunları hakkında bilgilendirildikten sonra çok sayıda çekimde bir araya getirilen son video mesajını izlemektesiniz. Koko'nun ölmeden önceki son mesajı şöyleydi: “Ben gorilim… Ben çiçeklerim, hayvanlarım. Ben doğayım. Adam Koko aşkı. Dünya Koko aşkı. Ama adam aptal! Koko üzgün. Koko ağlamak. Acele edin! Dünyayı Düzelt! Dünyaya yardım et! Acele! Dünyayı düzelt, Dünyaya yardım et…"

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun