kolezyum

blue raven
Kolezyum, İmparator Vespasianus tarafından M.S. 70'li yıllarda yapımına başlanmış, M.S. 80'de Titus döneminde tamamlanmıştır. Kolezyum adını, önünde bulunan İmparator Nero'nun günümüze ulaşamamış “Colossus Neronis” heykelinden aldığı düşünülmektedir. Kolezyum'da gladyatör dövüşlerinin yanı sıra deniz savaşları canlandırmaları, hayvan avlama gösterileri, idam törenleri, klasik mitolojiye dayanan tiyatro gösterileri de gerçekleştirilirmiş.
mepola
Devasa bir yapı gerçekten özellikle spartakus dizisinde yer alan tasviri çok iyi. O dönemlerde yaşamak isterdim sanırım insanlar için yenilikler ne kadar da garip geliyordur. Şuan uçan araba çıksa şaşırmayacağız neredeyse teknolojik gelişmeler o kadar sıradanlaştı hayatımızda.
dorukisrak
İtalya'ya gitmek çocukluktan beri hayalim.Simdi evliyim hala hayalim. Malesef korona ile hepten hayal oldu.Roma kolezyumunda fotoğraf çektirmeyi çok isterdim. Büyük yapılara her zaman ilgim vardı zaten. Belki birgün oğlum ve eşimle gitmek nasip olur.

tatlimandalina
Şahane bir haber. Tarihi kolezyuma güzel bir zemin yapılacağı gündemde. Boylece ziyaretçiler gladyatörler gözüyle kolezyumu görebilecek. Bunun dışında işin en güzel yanı şu ki bu tarihi zenginlikte çeşitli kültürel faaliyetlerde düzenlenecek. Bu İtalya'nın daha cazip bir yer olmasını sağlayabilir.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun