mustafa kemal atatürk

blue raven
Ey Türk gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti'ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, iç ve dış, düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunma zorunluğuna düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şartlarını düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şartlar, çok elverişsiz bir nitelikte belirebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler. Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şartlardan daha acıklı ve daha korkunç olmak üzere, memleketin içinde, iktidara sahip olanlar dalgınlık ve doğru yoldan ayrılma ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, memleketi ele geçirenlerin siyasî emelleriyle birleştirebilirler. Millet, fakirlik ve yoksulluk içinde harap ve bitkin düşmüş olabilir.
Ey Türk geleceğinin evlâdı! İşte, bu durum ve şartlar içinde de görevin; Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki soylu kanda, mevcuttur!
1927 (Nutuk II, s.897-898)
birsinema
Başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere tüm şahitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Siz olmasaydınız biz olmazdık. Sen rahat uyu atam. Azerbaycan'da zafer ilan etti. Türkleriden toprak almayı nasip etmesin rabbim hiçbir hain düşmana.
btltnc
mustafa kemal Atatürk oysa ne kadar bğyük bir liderdi... adjnı her zaman saygıyla anacağımızdan eminim aynı şekilde Seyit on başının da.iyi günler efendim
erayyy
Her milletin bir hikayesi, tarihinde unutulmaz bir kahramanı vardır. Bu öyle bir kahramandır ki, o milletin bağrında yalnız bir kere yetişir ve bir kere tarih onu yazar. O milletin her bir insanı kalbinin en güzel yerinde onu saklar ve her çocuk büyüyünce onun gibi bir kahraman olmak ister. Benim kalbimde yatan kahramanım ise ülkemin ufuklarında özgürlük güneşini bir meşale gibi yakan Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kendisini Saygı ve Minnetle anıyoruz. Bu ülkeye bi daha onlar gibisi gelmeyecek.
oteero
Mükemmel bir bilgi birikimi olan lider. Türk milletinin kaderini baştan yazmasının yaninda harika eserler ortaya koydu. Nutuk geometri kitabı... Bu bilgi birikimi onun senelerce aldığı kaliteli ve hazmedilmis eğitimin sonucu. Rahmet ve saygıyla.
mepola
Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919 ve 1927 yıllari arasındaki anılarını anlattığı nutuk adlı eseri kaynak kitap özelliği gosterir. Eser çok akıcı ve sade bil Türkçe ile yazılmıştır. Bugün okuduğumus inkılap tarihi kitapları ve birçok kitabın ana kaynağı Nutuk'tur.

hoş geldiniz, bilgiler eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? e-posta: sozluk@eskidefterler.com

yazar olun