narcissus nergis çiçeğinin hikayesi

heapofhoney
Etkileyici bir efsane ... Narcissus ; güzelliğiyle herkezi büyüleyen , hatta yunan mitolojisinde " gelmiş geçmiş en güzel ölümlü" olarak anılan bir gençtir . Annesi ; kendi güzelliğine vurulmasın diye, hiçbir yerde kendi aksine bakmamasını tembihler ama Narcissus annesinin sözünü dinlemez. Ve günlerden bir gün nehirde kendi aksine bakar, kendisini görür görmez, büyüleyici güzelliğine aşık olur ve ona dokunmak için suya eğilmek ister. fakat dengesini kaybederek nehre düşer ve boğulur. Tanrılar , onun güzelliğinin sonsuza kadar yaşayabilmesi için onu bir çiçeğe dönüştürürler . bu çiçekde ; " Nergistir ". Ayrıca Narsisizm ( Kendini aşırı beğenme )
kavramında Narcissus'tan gelmektedir .

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: [email protected]

hemen yazar olun