para her kapıyı açar

farmasiyen
parayla her şeyi satın alabileceğine inanan insanların hayat felsefesi. onlara göre parayla mutluluk, aşk, sağlık, huzur; her şey alınır. paranın yapamayacağı hiçbir şey yoktur. parayı mutlak güç olarak gören bu kişiler amansız bir hastalığa düştükleri zaman en lüks hastanelerde bile tedavi görmenin bir işe yaramadığını ve ölümlerini çeklerin, senetlerin, banka hesaplarındaki bakiyelerin geciktiremeyeceğini anladıklarında çok pişman olurlar. paranın her kapıyı açacağı şeklinde bir inanışa sahip olan kişi işlerini rüşvetle, yolsuzlukla yapmayı meslek hâline getirmiştir. 'kıroyum ama para bende' anlayışıyla hareket eden bu kişilere göre parası olmayan bir hiçtir ve ezilmeyi hak ediyordur. gerçi bu sözün günümüz şartları açısından haklılık payı da yok değildir. bugün parasız hiçbir şey yapılamaz durumdadır ve para insan için hava kadar mühim bir ihtiyaçtır. parayla mutluluk satın alınamaz belki fakat parnın mutlu ettiği bir gerçektir. o zaman para her kapıyı açar demek yerine 'neredeyse her kapıyı açar' demek sanırım daha doğru olacaktır. varlığı dert, yokluğu yara olan; zenginlerin nereye koysam, nerede saklasam diye dert ettiği; fakirlerin 'bizde niye yok' diye hayıflandığı para; kullanmasını bilene fayda sağlar. para tutmayı bilmeyenin tuttuğu paralanır, elinde kalır. (!) ak akçe kara gün içindir evet aama; parayı mezara götürecekmiş gibi de saklamamak gerekir.
tatlimandalina
Tabiki de açar. Bır söz var mesela para insanı konuşturuyor diye. Mesela bir mekana girdiğinizde kılık kıyafet sizi nasıl ön plana cıkariyorsa günümüzde para da insanların duruşunda bir o kadar etkili. Uzucü ama gerçek.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun