para insanı bozar

farmasiyen
Doğruluğu %100 test edilip onaylanmış bilimsel bir hakikat. Fakat bu sözün 'çok para insanı bozar' şeklinde söylenmesi gerekir. Zira az para ile bozulan kimse olmaz fakat insan ihtiyacından kat kat fazlasını kazanırsa, parayı koyacak yer bulamazsa elbette nereye harcayacağını şaşırıp nevri döner ve bozulur. Bazıları çok paradan sonra arkadaşlarını ve akrabalarını tanımaz olur. Aman bir şey istemesinler diye köşe bucak kaçar. (Haksız da sayılmaz. İnsanlar düşmanının parası olsa ona hemen dost kesilir.) Bazıları çok para bulunca alkol, uyuşturucu vb. her şeye bulaşır. Amacı dünyanın bütün zevklerini (!) tatmaktır. Bazıları da çok parayla daha beter cimrileşir. Kimseye zırnık koklatmamak üzere insanüstü bir çabaya girişir. Kazandıkça kazanma hırsı artar. Ama çok paranın herkesi öyle ya da böyle değiştirdiği kesin bir gerçektir.
mavidis
Bir insanın gerçek yüzünü görmek istiyorsanız ona ya makam vereceksiniz yada çok fazla para vereceksiniz. Gerçekten hiç ben değişmem diyen insan bile bir anda değişiyor insan gözlerine inanamıyor. Birlikte işe girdiğim insanlar var misal. Birlikte derken benden 2-3 yıl önce başlamış ama şuan bizim müdürümüz pozisyonunda kıdemi gereği de bunda bir sıkıntı yok zaten. Adam biranda değişiveriyor nedense makama geçince bambaşka biri oldu. Resmen öküz öldü ortaklık bozuldu hesabı.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun