pestisit

blue raven
yaygın bilinen olarak zararlı haşerelere karşı kullanılan ancak bakteri ve virüslere de karşı etkili olan bazı organik bileşenler, maddeler veya yöntemlerin ortak ismi. kendi alt başlıklarında bakterisid (bakterilere karşı) ahicide (kuşlara karşı) insektisid (böceklere karşı) herbisid (yabani otlara karşı) fungusid (mantarlara karşı) gibi türleri vardır.
yaygın olarak tarımda kullanıldıkları için ya yanlış kullanmaktan ya da gereğinden fazla kullanmaktan ötürü üretilen sebze ve meyvelerin yüzeylerinde tutunurlar. kimi çiğ olarak tüketilen gıdalar, kimi de yetersiz arındırma ve yıkama işlemi yapılan gıdalar tüketildiklerinde sindirim sistemi ile insan vücuduna alınır ve ölümle bile sonuçlanacak etkiler gösterebilirler.
pestisid ile zehirlenmelerin genel belirtileri kusma,ishal,soğuk terleme,solunum güçlüğü, kalpte çarpıntı ve istemsiz kas kasılmaları olabilmektedir. böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir çünkü pestisid zehirlenmelerinde zamanında müdahale hayat kurtarıcı olmaktadır.

hoş geldiniz, bilginizle eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com

hemen yazar ol