romantizm

farmasiyen
ilişkinin en büyük temel ihtiyaçlarından. nasıl ki insan hiç su içip yemek yemediğinde ölmesi kaçınılmaz ise, romantizm ile beslenmeyen bir aşkın da bir müddet sonra -deyim yerindeyse- nalları dikmesi kaçınılmazdır. romantizm başlığında böyle hafif âmiyâne bir ifadenin kullanılmış olması şaşırtıcı gelebilir fakat sahip olunan değişik romantizm anlayışları da bir o kadar şaşırtıcıdır. örneğin 14 Şubat'ta karısına inek alan adamın haberini yıllar önce duymuşuzdur. herkesin damak zevki farklı olduğu gibi romantizm zevki de farklıdır. kimilerine göre romantizm lüks bir restorantta hesabı kabarık gelen ve neredeyse kuş sütünün bile eksik olmadığı bir akşam yemeği iken; kimilerine göre romantizm evde mum, şarap ve kadının içinden gelerek, sevgisini katarak hazırladığı yemekler eşliğinde baş başa vakit geçirmektir. bazıları romantizmi spot ışıklarının, disko lambalarının altında, kimileri loş bir yatak odasında, kimileri yüzyıllar önce yazılan aşk romanlarında, kimileri yeni yetme
dizilerde veya -gişe rekorları kırsın veya kırmasın fark etmez- çeşitli sinema filmlerinde arar. bazılarına göre hediye, romantizmin olmazsa olmaz bir parçasıdır. üstelik o hediyenin pahalı olması da önemli bir kriterdir. bazıları da hediyenin olmasını gerekli görür fakat pahalı olma şartını koşmaz; alan kişinin samimiyetini yansıtsın, mânevi bir değeri olsun yeterlidir.
romantizm genelde erkeklerden beklenen ve en çok da erkeklerin riayet etmediğinden şikayet edilen bir aşk kuralıdır. oysa kadın da romantik olmalı, her iki taraf birbirine tatlı sürprizler yapmasını bilmelidir. karşısındakinin romantik olmadığından yakınan bir kişi; 'bu zamana kadar ben onun için ne yaptım? romantizme ilk adımı neden ben atmıyor ve onu teşvik etmiyorum?' sorularını kendine sormalıdır. ilişkide heyecanın korunması romantizme bağlı olup bunun eksikliği bazı komplikasyonlara (!) yol açar. aşkınızın hastalanmasını, komaya girip sizlere ömür olmasını istemiyorsanız romantizm hususuna özen göstermeniz önerilir.
oyseon
Romantizm demek bence karşındakinin kalbine dokunmak demektir. Romantik bir ortam tabiki herkes ister. Küçük bir haftasonu kaçamağı rutin işler ve şehrin stresinden uzaklaşmak herkese iyi gelir. Küçük hediyeler de romantik anların anahtarı olabilir. Ama en önemlisi kalbe giden yol dilden geçer bence. Karşındaki insana kendisini değerli hissettirecek güzel sözler söylemek kadar bir kalbe dokunmanın daha etkili bir yolu yoktur. Sevdiğinize onu sevdiğinizi söylemekten kaçınmayın.
cordelia
sevdiğini söylemek, hissettirmek bir ilişkide çok özel ve önemli şeyler tabii ama fazlası çok itici duruyor. sosyal medyada her gün biraz daha abartılı romantik gösteriler görür olduk ve o ilişkilerin ömrü de bir yılı bulmuyor. iki insan birbirini seviyorsa ve bunu birbirlerine hissettirebiliyorsa gösterişe gerek yok bence.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun