sonsuz sayfaları ile eski defterler

eski defterler
Neden Yazarsınız?

Yazmak, duygu ve düşüncelerimizi dışarı vurmanın en iyi yollarından biridir. Dilin ucundan gelmeyen şeyler kalemin ucundan kelime kelime dökülür. İnsanların konuşurken ne diyeceğini bulmakta zorlandığı çok olur. Halbuki yazarken her zaman kendini daha rahat hisseder, daha özgüvenli olur. Bu yüzden çoğumuz yazarak kendimizi daha iyi ifade ettiğimizi düşünürüz.

Üstelik 'söz uçar yazı kalır' diye boşuna dememişlerdir. Yazmak, anıları zapt etmenin, bilgileri kayıt altına almanın, hislerimizi somutlaştırmanın en güzel yöntemlerindendir.

Hâl böyle olunca yazmanın insanlar için büyük bir ihtiyaç olduğu meydandadır. Evet, okuma-yazma bilmeyen nice iyi insanlar da vardır. Fakat bu, yazmanın gereksiz olduğunu göstermez. Aslında yazının önemini uzun uzadıya anlatmak bile fuzulidir. Tarihin, kültürün, toplumsal değerlerin nesilden nesile aktarılması yazı ile mümkün olurken; yazı her milletin yaşamsal unsurlarından biriyken 'neden yazarız?' sorusunun cevabını bulmak için düşünmeye bile ihtiyaç yoktur.

Sözlüklerde Yazarlık

Yazmak herkes için gereklidir; gerekli olmasına da, bir de işin 'dijital yazarlık' boyutu vardır. Neredeyse sosyal medya hesabı olmayan kimsenin kalmadığı bu devirde yazmak, hepimiz için nefes almak, su içmek gibi bir zorunluluktur.

Sevincimizi, üzüntümüzü sosyal medyada yazarak paylaşırız. Bilgilerimizi yazarak aktarır, internet üzerinden iletişim kurmak istersek çoğu zaman yazmayı tercih ederiz. Yazmak için kullanabileceğimiz çok sayıda internet sitesi ve başka platformlar vardır. Forumlar, blog'lar, sitelerin yorum bölümleri, sosyal medya hesapları, WhatsApp, Skype bunlardan bazılarıdır.

Bir de sözlükler vardır ki orada yazmak çok başkadır. Tabii bu, sözlükten sözlüğe değişir. Bazı sözlüklerde yazmak kavramı saldırmak, küfür etmek, yerden yere vurmak şeklinde anlaşılır. Bazı sözlükler de vardır ki yazmak orada bir sanat olarak icra edilir. İşte Eski Defterler tam da böyle bir sözlüktür.

Eski Defterler 'de Yazarlık

Yazarlık, Eski Defterler 'de 'boş vakit öldürme aracı' veya 'insanları vurmak için kullanılan bir silah' olarak görülmez. Bu yüzden her yazı seviyeli, bilgi odaklı, fakat samimi ve eğlencelidir.

Burada yazmak bir sanattır dedik ya hani; işte Eski Defterler 'in her bir üyesi de aslında bu sanatla meşgul olan sanatkârlardır. Herkesin eseri kendine özeldir ve kimse birbirinin eserini kötüleme çabasına girmez. Yani birbirini yazdıklarından dolayı kınamaz, yıkıcı bir şekilde eleştirmez.
Doğrusu buraya sözlük değil de yazarlık sergisi demek daha iyi olur. Çünkü her kalem burada kabiliyetini göstermekte, hünerlerini konuşturmaktadır. Her alanda zengin bilgilerin yayınlandığı Eski Defterler; paylaşımı da mizahı da tam kıvamında yapar!

Bundan dolayı herkesin yazdıkları okuyanlara faydalı olur. İşte Eski Defterler yazarlığını diğer sözlük yazarlıklarından ayıran en önemli hususiyet budur.

Burada yazarlar –deyim yerindeyse- işlerine gelmediği zaman kaba kuvvete başvurmaz. Kendi hayat felsefesine, kendi bildiği doğrulara uymayan şeyler yazıldığını görürse onları da saygıyla dinler, iyi yönlerini görmeye ve onlardan da yararlanmaya çalışır. Her fikrin işe yarar bir tarafı olduğuna inandığı için, farklı yazıları 'ayrılık' değil 'çeşitlilik' olarak görür.

Bu yüzden Eski Defterler 'de yazarlık yapmak insanın ufkunu açar, zevk verir, kendini geliştirir. Gündemden de konuşulur, 'o köprünün altından çok sular aktı' denilen ve geçmişte kalan olaylar hakkında da yazılıp çizilir.

Geleceğe yön veren, ilham kaynağı şeyler de yine burada kendine yer bulur. Kısaca Eski Defterler sözlüğünde her şeyin bir karşılığı vardır. İstanbul'da Kapalıçarşı neyse, internette de Eski Defterler odur! Burada her konuda nitelikli içerik bulmak pekâlâ mümkündür.

Ama internetin en büyük sözlük pazarı olmayı hedefleyen Eski Defterler 'de bu değerli ürünlerin hepsi bedavadır. Yapmanız gereken buraya katılarak bilgi yelpazenizi alabildiğine doldurmaktır.

Hadi Sen de Yaz (Şiir)

Doğru ve kaliteli, her türden güzel bilgi,
Aramıza katıl hemen, göster büyük ilgi,
Kalem bize yeter, bırak olmasın silgi,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.

Buradadır çeşit çeşit, parlak süper fikir,
Sanma ki soru sorsam, cevap çok gecikir,
Tam tersine herkes, hep yardıma yetişir,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.


Kalem hiç yorulmaz, çok yazalım yazı,
Bilgiler küçümsenmez, olmaz çoğu azı,
Burada dostluk var, herkes hâlinden razı,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.

bu başlıktaki tüm girileri gör

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun