sonsuz sayfaları ile eski defterler

eski defterler
Online sözlük yelpazesinde farkını ortaya koyan Eski Defterler, kullanıcılarına yepyeni bir sözlük ortamı sunuyor. Bugüne kadar ki en iyi sözlük deneyimini yaşamaya hazır mısınız?

Güncel paylaşımlar ile internetteki arşiv olarak düşünebileceğiniz sözlükler, sizin de geçmişten bir not almanızı sağlıyor. Yıllar sonra dahi girip baktığınızda Eski Defterler sizi o günlere götürmeyi garanti ediyor. Hem yorumlarınızı yapabileceğiniz hem de yeni başlıklar açarak sizin de farklı fikirleri merak ettiğiniz bir ortam yaratılmıştır. Kaliteli paylaşımlar ile öğreticiliğinden ödün vermeden eşsiz bir sözlük hizmeti sunuyor. Yazarlar kısıtlanmadan, olması gereken kurallar çerçevesinde, özgür alanlarına müdahale etmeden yazabiliyor. Üstelik tüm sözlüklerden farklı olarak, en hızlı şeklide yazarlık başvurusu onayı veriliyor.

Eski Defterler Blog Sözlüklere Bakışınızı Değiştiriyor.

Hayal ettiğiniz blog sözlük ortamından bambaşka bir ortamda olacaksınız. Tamamen yazılarınızın özgür şeklide paylaşıldığı, başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığınız ölçüde saygılı ve kaliteli paylaşımlarınız için saatlerce onay beklemediğiniz kriterler ile hizmet verilmesine dikkat ediliyor. Farkını kalitesi ve yöneticilerinin hızı, sorumluluğu ile de yakalayan Eski Defterler yazarları için her zaman en iyisini düşünüyor ve uyguluyor. Paylaşımlarınız için talepleriniz, sözlük içinde olmasını istediğiniz her ne varsa taleplerinize göre şekillenmesi sağlanıyor.

Yazarlarının fikrine her anlamda önem veren sözlük…

Fikriniz her şeyden önemli. Yazarlara gereken değerin verildiği, fikrini sunduğu anda karşıt fikirler için de bir kavga ortamı değil, seviyeli tartışma ortamı yaratan sözlük olarak tanınıyor. Hem platformun kalitesi hem de yazarların kalitesi ilk fırsatta göze çarpıyor. Siz de yazarlar arasına girerek, kaliteli paylaşımlarınızı seviyeli bir ortamda yapabilirsiniz.

Eski Defterler 'En İyi Online Sözlük' Kriterlerine Sahip

Önemli olan en iyi online sözlük olmayı başarmak. Bu başarı, yazar memnuniyeti ile başlıyor. Sözlüğün geçmişten günümüze anı toplayıcıları, geleceğin miras biriktiricileri ne düşünüyor? Yazarların talepleri arasında her kriter, platformda uygulanarak memnuniyet sağlanmıştır. Gerek paylaşımların yapılması, gerekse paylaşımların okunması konusunda her bakış açısı için talepler göz önünde bulundurularak memnuniyet sağlanmıştır. En iyi olma kriterine sahip olan bir sözlük olduğundan, sizin de çekinmeden ve kalitesinde emin olduğunuz bir sözlükte paylaşımlarınızı yapmanız avantaj sağlayacaktır. En iyi online sözlük araması sonunda, Eski Defterler sonucuna ulaşmanızda; yazarlar, yöneticiler, okuyucular ve fayda sağlayan herkesin emeği var.

Argo Kelimelerden Uzak bir ortamda bilgi paylaşımı yapılıyor.

Özgür ortam, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadığınızda aslında layığı ile sağlanmış oluyor. Yazarlar bunu bilerek hareket ettiğinde, her yaş grubundan okuyucu da düşünerek argo kullanmandan da kendisini ifade edebiliyor. Sözlük platformunun kaliteli üslubu olması, aslında yazarların da kalitesini gözler önüne seriyor. Eski Defterler arşivi, argo kullanılmadan oluşturulduğundan hem diğer sözlüklerden farklı hem de okuyucu kitlesinin geniş olduğu bir sözlük.

Bilgi veren içerikler sunuluyor.

İçeriklerin kalitesi, bilgi vermesinden anlaşılır. Gündem olan bir konunun da bilgi vererek paylaşılması sağlanabilir. Bunun için yalan olmayan, doğruluğu kanıtlamış olan şekilde paylaşım yapmak da kalitenin en önemli göstergeleri arasında yer almaktadır. Bunu bilerek siz de paylaşımlarınız için mümkün olduğunca didaktik olmasına dikkat edebilirsiniz. Eski Defterler öğretici paylaşımlar yapıyor. Bu sayede çok sayıda kişinin aynı zamanda diğer paylaşımları da merak ederek giriş yaptığı, sadece yazar yorumunu merak ettiğinden girip okuduğu bir online alan olmaya devam ediyor.

Geleceğin arşivinden sizin de payınız oluyor.

Arşiv olarak yıllar geçtikçe çok daha etkileyici bir alan olacak olan sözlükte, neden sizin de payınız olmasın? Geleceğin arşivi, sizin de paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bir alan olmaya hazır. Anında başvuru işlemlerinin tamamlanması durumunda, siz de güncel konular ya da farklı başlıklar altında yorumlarınızı yapabilirsiniz. Gelecekte bir arşiv oluşturmak açısından online ağların kullanılması, son dönemde oldukça yaygınlaştı. Siz de bu ağın içinde yer aldığınızda kendinizi çok daha değerli hissedeceksiniz.

Görseller ile fikirlerinizi destekleme imkanı veriyor.

Yazarlar klavyesine güveniyor. Ancak bunun yanında yazarların kendisini daha iyi ifade etmesi, konuların çok daha anlaşılır olması açısından sunulan seçenekler de var. Nasıl mı? Eski Defterler görsel paylaşım izni var mı sorusunun yanıtı EVET. Görseler içerikler de platform tarafından destekleniyor olduğundan, kendinizi çok daha rahat ifade edebileceğiniz bir ortam sunulmuş oluyor. Kendinizi ifade edebilir, anında bu ortamda görseller ile açıklanmasını istediğiniz konu için diğer yazarlarında da yorumlarını alabilirsiniz. Seçim sizin.

Güncel Haberleri Yazar Yorumu ile Öğrenmeye Hazır mısınız?

Gündemi takip etmenin en objektif yanı sözlük olacak. Sebebi ise çok sayıda kişinin aynı başlık altında toplanarak, konuya farklı bakış açılarından bakarak yorum yapabiliyor olması. Sözlüğün haber verme özelliği, pek çok kişinin sözlüklerden kopamıyor olmasının en büyük sebebi. Gün içinde çok fazla online süre geçirmek, aslında gündemi takip etmek ve ilginizi çeken her olaya vakıf olmak açısından önemli. Güncel haberler veren Eski Defterler, ilgi duyduğunuz bir konu hakkında sizin de yorumunuzu alıyor. Bu son derece önemli olduğundan, aslında siz de öğrenmeye hazır olduğunuzda sözlük üzerinden başlıkları takip edebilirsiniz. Doğru haber kaygısı güden herkesin, objektif ve farklı bakış açıları ile haber sunma platformu olan Eski Defterler'de yerini alması gerekiyor.

Farklı bakış açıları, objektif ve dikkat çekici yorumları ile her şeyden haberdar olun!

Konu sınırlaması, kategori sınırlaması gibi bir durum yok. Bu sebeple gündeme dair öğrenmek istediklerinize farklı bakış açılarından, objektif ve dikkat çekici olacak şekilde haberdar olma imkanı bulacaksınız. Online olduğunuz süre boyunca aktif şekilde paylaşım da yapabileceğiniz bir ortam. Bir konu hakkında fikriniz varsa susmayı değil, konuşabileceğiniz bir ortamı arıyorsanız Eski Defterler sizin için en doğru seçim.

Paylaşımlarda Sizin de Payınız Olsun. ''Eski Defterler Yazar Başvurusu''

Benzersizliği ve kalitesi ile dikkat çekmeyi başaran sözlükte, neden siz de klavye tutanlardan olmayasınız? Fikriniz varsa ertelemeden söylediğiniz bir platform olduğundan, hiçbir şey için geç kalmamayı da öğreneceksiniz. Kendinizi geliştirmenin yanında, farklı bakış açıları ile farklı olayları da inceleme şansı bulacaksınız. En hızlı şekilde onay veren platform olduğundan, aslında başvuru işlemleriniz ile zaman kaybetmeyeceksiniz. Size değer veren ve görüşlerinizi önemseyen bir sözlükte yer almak için mutlaka üyelik işleminizi tamamlayarak, yazarlar arasında girmeniz önerilir.

Eski Defterler yazar başvurusu için 18+ kriteri yer alıyor.

Belirlenen kriter dışında, başvuru işlemlerinde herhangi bir sorun teşkil edecek husus bulunmuyor. Başvurunuzun hemen onaylanması, anında başlık açmak, anında yorum yapmak gibi nitelikleri kazandırıyor. Yönetici olma yolunda ilerlemek ise yazarlık konusunda elde ettiğiniz deneyimin akabinde olabilir. Sitenin kurallarını bilen yöneticilere ihtiyaç olması durumunda, başvurular aynı şekilde alınarak, objektif şekilde sonuçlanması da sağlanacaktır. Eski Defterler yazarlık başvurusu için bilgileriniz istenir. Genel anlamda kişisel bilgiler olduğundan ve bilgilerinizin saklı tutulacağı garantisi verildiğinden, endişe duymadan siz de yazar olabilirsiniz. Paylaşım yapmakta korkmayan, özgür platformda, istediğiniz konuşan bir yazar olmak için resmi internet sayfasından yazar başvurusu sekmesine girmeniz ile başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aslında biz sonsuz sayfaları olan defterleriz. Herkese açık olan beyaz sayfalarımızı doldurmak ise hep birlikte tüm kullanıcılarımıza aittir.

https://eskidefterler.com'da bu defa farkı siz yaratın…


candan82
Artık günümüzden geçmişi aydınlatmak, geleceğe ışık olmak dijital sözlük ile oluyor. Eski Defterler kaliteli bir dijital sözlüktür.
Kronolojik ansiklopedinin en kolay kullanımı olarak dijital sözlük gösterilir. Sebebi ise geçmişe geleceğe dair bilgilerin, paylaşımların sıralamaya göre oluşturulması. Arama motoru olması sayesinde, en kolay ve hızlı şekilde paylaşımlara erişim de sağlanır. Ayrıca gündemin konusuna göre, tarihine göre o gün yapılan paylaşımları bulmak da kolaydır. Böyle olunca elbette kronolojiye dair dijitalleşme başladı. Eski Defterler bu değişime ayak uydurmuş online sözlüktür. Yüksek kalitede ve her meslekten yazarı ile konu başlıklarına yorumlar yapılır.
Eski Defterler ile siz de geçmişe ve günümüze dair bilgi alabilirsiniz…
Eski Defterler Güncel Konularda Yorumlarınızı Bekliyor
Güncel konularda yorumlarınızı yapmaktan çekinmeyin. Sizin de gelecekten, geçmişe bakıldığında bir iziniz olsun. Peki, nasıl olacak? Elbette güncel konularda yapılan paylaşımlar, sizin farklı bakış açıları ile konuları kavramanızı sağlayacaktır. Yorum yapabilir, farklı başlıklarda dilediğiniz gibi kendinizi ifade etme imkanı bulabilirsiniz. Yorumlarınızı dilediğiniz gibi yapma konusunda online sözlük kuralları özgürlüğünüzü kısıtlamayacak şekilde oluşturulmuştur. Siz de giriş yaptığınızda, farklı yorumlar okuma şansı elde edeceksiniz. Kendinizi geliştirme, farklı bakış açılarını görme olarak da avantaj sağlayacaksınız.
Hemen siz de Eski Defterler ile doğruları öğrenin.
Her konuya açıklık getirme konusunda objektif bir alan olan sözlükler, kalitesi ile ön plana çıkıyor. Eski Defterler kalitesini kısa süre içinde kanıtlamış bir sözlük olduğundan, yazarların paylaşımları dikkat çekiyor. Ön plana çıkan paylaşımlarda olaylara farklı bir bakış açısı ile en doğru şekilde yorumlar geliyor. Siz de yorum yapabilir, merak ettiğiniz konularda bilgi alabilirsiniz. Sözlük yorumlarını inceleyerek, dilediğiniz gibi paylaşımlarınızı yapma hakkı tanınıyor. Online olarak siteye giriş yaparak hemen paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.
Eski Defterler Tarihe Not Düşüyor!
Yazarlar güncel konularda da paylaşımlar yapıyor. Sözlük yazarı olmak aynı zamanda tarihe not düşmektir. Çünkü pek çok konuda yorum yapma imkanı tanınıyor olduğundan, bunları göz önünde bulundurup gelecekte geçmişe dair okuyucular tarafından yazdıklarının okunacağını bilerek paylaşım yaparlar. Kısaca bugünden geleceğe bir not düşmüş olurlar. Farklı konuları yorumlayarak gerçekleri ortaya çıkarma konusunda başarılı olan yazarlar, dilediği gibi paylaşımlarını yapabilir. Özgür bir platformda, siz de istediğiniz konu başlığı ile kendinizi ifade etme şansı bulacaksınız. Kendinizi ifade ederek, aynı zamanda farklı yorumları da alacak olduğunuzdan bakış açınızı geliştirme şansınız olacak.
Sözlük yazarları başlık açarak istediği konuda yazabilir.
Yazarlar, başlık açabilir. Yorum yapabilir. Tüm bunların Eski Defterler sözlük kurallar kapsamında olması önemlidir. Sebebi ise okuyucuların özgürlüklerinin kısıtlanmamasıdır. Argo ya da küfürlü paylaşımlar olmadan, hemen siz de kendinizi ifade edebilirsiniz.
Eski Defterler Görseller ile Paylaşım
Yapılan paylaşımların en önemli tarafı ise geniş bir yelpazede hareket edilebiliyor olması. Sadece yazarak değil, görseller ile de paylaşımların yapılıyor olması büyük bir fırsat. Kendinizi daha rahat ifade etmeniz için iyi bir seçenek. Bunu dilediğiniz zaman kullanma hakkınız var. Açılan başlıklara hem yorum olarak hem de başlıklar için direkt olarak görsel ekleme hakkınız olacak. Bunu değerlendirin ve siz de kendinizi en iyi şekilde ifade edin. Memnun kalacağınız, farklı yorumlar da okuyacağınız kaliteli bir platform ile dilediğiniz gibi paylaşım yapabilirsiniz.
Görsel eklemek;
Yazarlar, görsel ekleme özelliğini kullanabilir. Sözlüklerde yer alan bu özellik, her konuda daha rahat paylaşım yapmak demektir. Sözlük yazarları yaptığı paylaşımlara görsel de ekleyerek, kendinizi daha iyi ifade edebilir.
eski defterler
Neden Yazarsınız?

Yazmak, duygu ve düşüncelerimizi dışarı vurmanın en iyi yollarından biridir. Dilin ucundan gelmeyen şeyler kalemin ucundan kelime kelime dökülür. İnsanların konuşurken ne diyeceğini bulmakta zorlandığı çok olur. Halbuki yazarken her zaman kendini daha rahat hisseder, daha özgüvenli olur. Bu yüzden çoğumuz yazarak kendimizi daha iyi ifade ettiğimizi düşünürüz.

Üstelik 'söz uçar yazı kalır' diye boşuna dememişlerdir. Yazmak, anıları zapt etmenin, bilgileri kayıt altına almanın, hislerimizi somutlaştırmanın en güzel yöntemlerindendir.

Hâl böyle olunca yazmanın insanlar için büyük bir ihtiyaç olduğu meydandadır. Evet, okuma-yazma bilmeyen nice iyi insanlar da vardır. Fakat bu, yazmanın gereksiz olduğunu göstermez. Aslında yazının önemini uzun uzadıya anlatmak bile fuzulidir. Tarihin, kültürün, toplumsal değerlerin nesilden nesile aktarılması yazı ile mümkün olurken; yazı her milletin yaşamsal unsurlarından biriyken 'neden yazarız?' sorusunun cevabını bulmak için düşünmeye bile ihtiyaç yoktur.

Sözlüklerde Yazarlık

Yazmak herkes için gereklidir; gerekli olmasına da, bir de işin 'dijital yazarlık' boyutu vardır. Neredeyse sosyal medya hesabı olmayan kimsenin kalmadığı bu devirde yazmak, hepimiz için nefes almak, su içmek gibi bir zorunluluktur.

Sevincimizi, üzüntümüzü sosyal medyada yazarak paylaşırız. Bilgilerimizi yazarak aktarır, internet üzerinden iletişim kurmak istersek çoğu zaman yazmayı tercih ederiz. Yazmak için kullanabileceğimiz çok sayıda internet sitesi ve başka platformlar vardır. Forumlar, blog'lar, sitelerin yorum bölümleri, sosyal medya hesapları, WhatsApp, Skype bunlardan bazılarıdır.

Bir de sözlükler vardır ki orada yazmak çok başkadır. Tabii bu, sözlükten sözlüğe değişir. Bazı sözlüklerde yazmak kavramı saldırmak, küfür etmek, yerden yere vurmak şeklinde anlaşılır. Bazı sözlükler de vardır ki yazmak orada bir sanat olarak icra edilir. İşte Eski Defterler tam da böyle bir sözlüktür.

Eski Defterler 'de Yazarlık

Yazarlık, Eski Defterler 'de 'boş vakit öldürme aracı' veya 'insanları vurmak için kullanılan bir silah' olarak görülmez. Bu yüzden her yazı seviyeli, bilgi odaklı, fakat samimi ve eğlencelidir.

Burada yazmak bir sanattır dedik ya hani; işte Eski Defterler 'in her bir üyesi de aslında bu sanatla meşgul olan sanatkârlardır. Herkesin eseri kendine özeldir ve kimse birbirinin eserini kötüleme çabasına girmez. Yani birbirini yazdıklarından dolayı kınamaz, yıkıcı bir şekilde eleştirmez.
Doğrusu buraya sözlük değil de yazarlık sergisi demek daha iyi olur. Çünkü her kalem burada kabiliyetini göstermekte, hünerlerini konuşturmaktadır. Her alanda zengin bilgilerin yayınlandığı Eski Defterler; paylaşımı da mizahı da tam kıvamında yapar!

Bundan dolayı herkesin yazdıkları okuyanlara faydalı olur. İşte Eski Defterler yazarlığını diğer sözlük yazarlıklarından ayıran en önemli hususiyet budur.

Burada yazarlar –deyim yerindeyse- işlerine gelmediği zaman kaba kuvvete başvurmaz. Kendi hayat felsefesine, kendi bildiği doğrulara uymayan şeyler yazıldığını görürse onları da saygıyla dinler, iyi yönlerini görmeye ve onlardan da yararlanmaya çalışır. Her fikrin işe yarar bir tarafı olduğuna inandığı için, farklı yazıları 'ayrılık' değil 'çeşitlilik' olarak görür.

Bu yüzden Eski Defterler 'de yazarlık yapmak insanın ufkunu açar, zevk verir, kendini geliştirir. Gündemden de konuşulur, 'o köprünün altından çok sular aktı' denilen ve geçmişte kalan olaylar hakkında da yazılıp çizilir.

Geleceğe yön veren, ilham kaynağı şeyler de yine burada kendine yer bulur. Kısaca Eski Defterler sözlüğünde her şeyin bir karşılığı vardır. İstanbul'da Kapalıçarşı neyse, internette de Eski Defterler odur! Burada her konuda nitelikli içerik bulmak pekâlâ mümkündür.

Ama internetin en büyük sözlük pazarı olmayı hedefleyen Eski Defterler 'de bu değerli ürünlerin hepsi bedavadır. Yapmanız gereken buraya katılarak bilgi yelpazenizi alabildiğine doldurmaktır.

Hadi Sen de Yaz (Şiir)

Doğru ve kaliteli, her türden güzel bilgi,
Aramıza katıl hemen, göster büyük ilgi,
Kalem bize yeter, bırak olmasın silgi,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.

Buradadır çeşit çeşit, parlak süper fikir,
Sanma ki soru sorsam, cevap çok gecikir,
Tam tersine herkes, hep yardıma yetişir,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.


Kalem hiç yorulmaz, çok yazalım yazı,
Bilgiler küçümsenmez, olmaz çoğu azı,
Burada dostluk var, herkes hâlinden razı,
Hadi sen de yaz, hadi sen de yaz.

proboss
İyiki eski defterlerde yazarım demek için tam yeri şu an sanırım. Kendimi burada rahat hissetmek düşüncelerimi yazmak icin bana imkan veriyor. Rahat olamazsak ne özgün olabiliriz ne de ifade edebiliriz diye düşünüyorum.
incio
Aslında arkadaşlar yazarın fikrine önem vermekte çok mühim. Saatlerce onay beklemeden sayfaya girip aktif olmak çok önemli. Yani düşünceni söylüyorsun yada günlük hayattan bahsediyorsun ama sonra yöneticiden kabul bekle. Uzun ve sıkıcı bir iş.
mepola
En iyi sözlük diyebilirim. Yemin edebilirim ama ispatlayamam dermişim. Ama ispatlarım aslında. Bu nasıl anlaşılır eski defterler sayfasına bir baksanız yazarlara ne denli önem verildiğini sizde farkederseniz. Çok değer görür bu sayfada yazarlar benden söylemesi.
ankit
Aynen arkadaşım yahu öyle yazı yazıp ta kimse beklemek istemez onay filan. Birde sayfada kaliteli yazılar olması insanın ufkunu gerçekten açıyor. Birçok konuya hakim oldum eski defterler sayesinde. Bir süre sonra zaten aşina oluyorsunuz kişilere.
helldorado
Kaliteli platform tek kelimeyle. Üslup düzgün bir kere. İnsan okurken duraksamadan devam ediyor. Çirkin yada argo kelimeler yok burada. Efendi gibi derler ya hani öyle yazarlar yazar yazılarını. Düzgün üslup hem yazarın kalitesini hemde sayfa yöneticilerinin kalitesini ortaya koyuyor.
suluman
Benim için özgürce düşünce ifade etmek ve gündemi takip etmekten öte, bir sözlük yazarı olarak geçmişte yaşanmış önemli olayları tartışmak sanki zamanda yolculuk yapmak gibi geliyor. Bu yüzden eski defterler sözlük sitesini çok seviyorum.
tatlimandalina
Bence sözlük yazarları olarak tarihte bugün konulu başlıklara biraz daha ağırlık verebiliriz. Eski defterler sözlük sitesinde konseptine daha uygun olabilir günlük olarak tarihte bugün olan olayları tartışmak.Geçmişin tozlu sayfalarında kalmış olayları sanki bugün yaşanmış gibi tartıştığımız başlıklar çok hoşuma gidiyor bu tarz başlıklar arttırılabilir Buda tüm sözlük yazarlarının katkısıyla olur.
terabap
Bencede güzel bir fikir sitenin zaten zamanda yolculuk yapmayı sağlayan bir sözlük sitesi konseptinde olması ilk ilgimi çeken olmuştu üye olurken. Sözlük yazarları olarak biraz daha tarihte bugün yaşanan hadiselere ait başlıklar açıp birlikte tartışabiliriz.
tesetabi
İyi hoş diyorsunuz da arkadaşlar bugün yaşanan hadiseler de yarının geçmişi değil midir ki? Güzelim sözlük sitesini tek bir alana bağlamayın ne güzel dün de var bugünde hatta 250 milyon yıl sonrasını gösteren bir simülasyon konusu bile görmüştüm. Bence bu çeşitlilik sözlük yazarlarının çok yönlü olmasından geliyor sitedeki ve oldukça güzel birşey. Birlikte öğreniyoruz bu farklı görüş ve tecrübeler ile.
blue raven
(yazar: tesetabi )çok doğru söylüyor. bugünün olayları geleceğin tarihi o yüzden de konuşulması dolayısıyla da tarihe not düşülmesi çok güzel oluyor. eskidefterler.com isim olarak zaten insanı çekiyor. okuyucu olarak, sanki geçmişten kendimize ait birşeyler bulabileceğimiz veya tarihte gerçekleşen olayları kendimizce yeniden yorumlayabileceğimiz bir yer gibi geliyor. bence sırf bu yüzden diğer sözlüklerden bir adım önde. ancak başlık açmak kadar açılan başlıklara da fikir girişlerinin yapılmasının, içerik zenginliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum.
farmasiyen
'Sonsuz sayfalarıyla Eski Defterler'. Evet, Eski Defterler ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi dedirten başlık.

Buradaki her bir başlık, her bir entry apayrı bir sayfa. Hatta apayrı bir kitap. Hani bazen rüya içinde rüya görürsünüz ya, onun gibi. Ya da bir kutunun içinden bir paket çıkar, onun içinden de bir paket. İşte Eski Defterler'deki her yazı böyle kat kat derin anlamlarla sarılmıştır.
Doğru, buradaki başlıkların da bir sayısı var, entryler sınırsız değil sonuçta. Ama onların yaşattığı duygular, hissettirdiği mânâlar sonsuz kılıyor onları.
Eski Defterler'e kayıt olmak, burada yazı yazmak çok kolay. Bu dijital memleketin insanlarıyla kaynaşmak da öyle. Zor olan şu ki Eski Defterler'i bırakamıyorsunuz. Her gün mutlaka buraya girmek, kim ne yazıp çizmiş diye bakmak istiyorsunuz. Hangi başlıkların açıldığını merak ediyorsunuz. Çünkü Eski defterler'in böyle bir atmosferi var.

Hani –benim annem dâhil- birçok ev hanımı her gün dizi izler gibi yemek programı izler, kim kaç puan alacak diye heyecanla takip eder ya. İşte onun gibi. Günlük bir rutin hâline gelmiş eski defterler bizim için ama her gün heyecan verici. yani hem vazgeçemediğimiz bir alışkanlık, hem de monotonluktan uzak.

yaz yaz bitmez!

insanın yazmaya doyamadığı bir yer eski defterler. çünkü karşında, 'nereden ne bulsam da şunu rezile etsem' diye fırsat kollayan bir kitle yok. insanlar yazdıklarını delik deşik etmeye, tadını kaçırmaya çalışmıyor. kimse açık arama derdinde değil. bilakis herkes birbirinden bir şeyler öğrenmenin, birbirine faydalı olmanın peşinde. tabii ki eski defterler'de âdâbıyla mizah da yapılıyor. neticede burası bir akademi değil. eğlenceyi ve bilgiyi ikisinin de büyüsünü bozmadan birleştiriyor eski defterler.

burada mürekkep kurumaz!

eski defterler kalemiyle tarih yazmak isteyenlerin yeri. gönülden inciler mekânı. mürekkebin kurumadığı, tam aksine yazıldıkça daha da yazdıran bir yer. hani tuzlu su içince harareti daha da artarmış ya insanın, bunun gibi. yazıyorsunuz ve daha çok yazmak istiyorsunuz. çünkü rahatlıyorsunuz, pozitif enerjiyle dolduğunuzu hissediyorsunuz. biliyorsunuz ki eski defterler'in binlerce üyyesi olduğu kadar binlerce misafiri de var. yazdıklarınızı başkalarının okuyacak olması, birileriyle bir şeyler paylaşmak sizi mutlu ediyor.

tabii kendiniz de başkalarının yazdıklarını okuyorsunuz. kâh ilham alıyorsunuz, kâh gülüyorsunuz, kafanız dağılıyor. hem eski defterler'de öyle egolu bir moderasyon ekibi de yok. –deyim yerindeyse- tebdil-i kıyafet ile halkın arasına karışan hükümdarlar gibi onlar. sizin gibi yazıyorlar, okuyorlar falan, gerektiğinde eski defterler'in pırıl pırıl aynasını lekeleyebilecek şeyleri uzaklaştırıyorlar buradan. (uygunsuz entryler gibi.)

eski defterler'i bir okyanusa benzetiyorum ben. herkes buradan kovasını dolduruyor her gün ama eski defterler'in suyu azalmıyor. eski defterler her gün büyümeye devam ediyor. buraya gelen üyeler kendileri kazanıyor aslında. çünkü burası sadece bir sözlük değil. sıcak bir yuva gibi bir nevî.

eski defterler'i gereksiz övdüm gibi gelebilir ama nedense içimden bunları yazmak geldi. belki bunda, gerçek bir sözlüğe hasret kalmamın da payı var. çünkü birçok sözlükte takıldım, kimisinin yöneticileri kendini kaf dağında görüyor istediği şeyi siliyor, istediğini banlıyor. kimi sözlükler güncel değil –deyim yerindeyse- in-cin top oynuyor, kimsecikler yok. boş bir odada sesiniz yankılanır ya hani, kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz resmen.

oysa eski defterler öyle değil. dedim ya hem moderasyon ekibi sıcak kanlı insanlar hem de eski defterler gelişmeyi sürdüren, güncel bir platform. öyleyse bize de bu platformun değerini bilmek düşer.
lahza
adı Eski defterler, kendisi bir külliyat gibi bu sözlüğün. hayatımı yazsam roman olur derler ya hani, işte eski defterler o sözün bir bakıma gerçeğe dönüştüğü yer. ben normalde çoğu zaman emojilerle cevap veren, 5-10 satır yazı görsem 'bu ne ya destan mı yazdın?' diyen bir insanım. fakat iş eski defterler'e gelince durum değişiyor. burada uzun başlıkları okumaktan sıkılmıyorum, tam aksine kısa kısa başlıklar görünce bazen sinir oluyorum. 😊
yani istiyorum ki herkes uzun uzun yazsın. çünkü eski defterler'de muhabbet hemen koyulaşıyor. hani yıllar boyu görmediğiniz eski bir dostunuzla bir araya gelirsiniz, konuşmaya doyamazsınız, ne anlatacağınızı şaşırırsınız ya. Eski defterler de bunun gibi. bazen hangi başlığa yazsam diye kararsız kalıyorsunuz. çünkü hepsi birbirinden kaliteli oluyor.
bazen eski defterler, birinin gelip 'bugün ders boş çocuklar, hoca gelmemiş' dediğini duyan sınıf gibi oluyor. cıvıl cıvıl, neşeli.

bazen de hiç beklemedikleri bir anda 'kaldırın kitapları, sözlü yapacağım' lafını duyan bir sınıfa dönüşüyor eski defterler. sessizleşiyor. ama bu hâli de güzel oluyor. çünkü o zaman eski başlıklarda gezintiye çıkıyorum ben mesela. bakıyorum ki yeni başlık pek yok, eskiden kim ne yazmış diye keşfe başlıyorum ve çok güzel şeylerle karşılaşıyorum. size de öneririm.

eski defterler okulundan mezun olmayalım!

madem konu okuldan, sınıftan açıldı. bunlar üzerinden gideyim duygularımı anlatmak için. eski defterler eğlenceli bir okul bana göre, tüm amacı dersi kaynatmak olan öğrenciler yok burada. herkes bir şeyler öğreniyor, birbirine öğretiyor. hani –deyim yerindeyse- eline, bileğinin içine yazdığı kopyayı arkadaşına gösteren kişiler gibi yardımlaşıyorlar burada. (!) hani çaktırmadan arkadaşının kağıdını dolduran, arkadaşının yüksek not almasını sağladığı halde kendisi düşük not alan o iyi kalpli örnek öğrenciler (!) gibi.

bu, işin esprisi ama gerçekten de burada belli bir kültür var. 2000'li yılların forum kültüründen yansımalar görüyorum ben burada, seviyeli bir ortam, herkes birbirine destek oluyor. aman birkaç tane daha fazla beğeni kasayım, yorum alayım diye saçma sapan paylaşımların yapıldığı sosyal medya platformlarıyla kıyaslanamaz bile eski defterler.

işte ben de diyorum ki bu okuldan mezun olmayalım. hep burada kalıp derse devam edelim. hem eğlenceli hem bilgilendirici dersleri bir arada bulmak kolay değil çünkü. mesela matematik çok sıkıcı ama bilgi verici, beden eğitimi eğlenceli ama bilgiden yoksun. :)

hani hababam sınıfı'nda diyor ya, “16 yıldır bu lisede okuyorum böyle bir makarna yemedim” diye. biz de yıllarca eski defterler'de okuyalım, '28 yıldır eski defterler'de okuyorum böyle bir entry görmedim vay anasını' diyelim mesela.
yazdığımız her başlık ders notlarımız olsun. ama kırtasiyeye gidip fotokopi çektirme derdi yok çünkü ne yazdıysak burada kalıyor, silinmiyor zaten. hem eski defterler'deki her şey kamu malı, herkes istediği gibi kopyalayıp paylaşıyor. telif hakkı edebiyatı yapılmıyor burada. çünkü burası bir sosyal içerik platformu. insanlar birileri okusun, paylaşsın diye yazıyor buraya, düşüncelerinden birilerini haberdar etmek için var oluyor burada.

eski defterler için şiir

en güzel edebî sanatlardan biridir şiir. eski defterler ise sözlük sanatını en güzel icrâ eden platform. ben de böyle bir platforma bir şiir yakışır diye düşünerek şöyle bir şey karaladım:

eski defterler bize, çok büyük bir okul,
gel buraya sen de yaz, gel yanımıza sokul,
kibirli değil kimse, herkes âciz bir kul,
buraya üye ol, sen de huzuru bul!
fakeasimo
Kısa bir süre önce girmeye başladığım sayfanızda hareketliliğin çok fazla olmadığını gözlemliyorum,
Bu konuda bu güne kadar insanların ilgisini çekmeye yönelik neler yapıldı,
Neler yapılıyor ,
Ziyaretçi trafiğinin arttırılması için Neler yapmayı planlıyorsunuz ?
eskikalem
Yazmak mesele değil azizim. Onu ilkokul da 2-3 hafta eğitim görmüş normal zekaya sahip her canlı yapabiliyor. Önemli olan yazmak ve okutmak ya da okuyacak ve anlayacak bireyler bulmak. Ben genelde kendi özel sosyal medya hesaplarımda yazarım. Okuyacak bir çok insan da bulurum. En güzel tarafı ben lafı ortaya koyarım, çoğu da acaba bana mı yazmış! bana mı yazmış diye düşünür kimisi hemen kimisi de bir müddet merakla bekledikten sonra arar. Ne oldu kim ne yaptı der? Aslın da demek istedikleri şey yav sen onu nasıl anladın ?
Her neyse başlangıcımız böyle entarisi dım dım la olsun istemezdim ama, aklıma ilk ne gelirse onu yazarım. O yüzden burada da değişik olsun istemedim.
Saygılar ve sevgiler. En güzelle kalın.
farmasiyen
öyleyse hoş geldiniz. eski defterler eskimeyen dostluklara imza atılan, eski hatıraları canlandıran, adı 'eski' olsa da her zaman yeni şeyler paylaşılan, hem dünü hem bugünü hem de geleceği aynı karede buluşturup mükemmel bir manzara oluşturan bir yer.
hepimiz bir eskiciyiz burada. ama birbirimizden hurdaya çıkmış şeyler değil, bilgi ve deneyim satın alıyoruz. herkes birbirinin hayatına değer katıyor, 'paylaşım olsun' diye değil 'işe yarasın' diye yazıyor.
eski defterler'i diğer sözlük platformlarından ayıran en önemli fark bu. bir başlıkta yüzlerce sayfa olup olmaması önemli değil. birkaç entry bile o yüzlerce sayfanın ihtiva edebileceği farklı yorumları, değişik bakış açılarını, envâiçeşit bilgiyi bir arada sunabiliyor.
Çünkü eski defterler kaliteli insanları buluşturuyor ve dolayısıyla yazılan tüm başlık ve entryler nitelikli bir yapıya sahip oluyor.
Hani rüya içinde rüya görürüz ya bazen. Eski defterler'de böyle. Başlık içinde başlık, konu konuyu açıyor. Her sayfa ayrı bir dünyaya kapı aralıyor.
Eski defterler bir sözlükten daha ötesi, bir paylaşım portalından çok daha fazlası. 'aşk deniz suyu içmeye benzer. İçtikçe daha da içesin gelir.' Derler ya. Eski defterler'de yazmak tam da bu. İnsanın daha çok yazası geliyor. yazmaya olan isteğini, -deyim yerindeyse- hararetini artırıyor eski defterler'in samimi, sıcak atmosferi.
Buraya sanırım 2020 yılının sonlarına doğru katılmıştım. O zamandan bu zamana düzenli olarak takip ediyorum ve bundan hiç sıkılmadım. Bu platformda geçirdiğim vakit bana çok şey kazandırdı ve size de kazandıracağından eminim.

hoş geldiniz, bilginizle fikirler ve eleştiriler getirdiniz.


eski defterler ile zamanda yolculuk açılıyor. dün, bugün, yarın ve sonsuza değin el değmemiş konularda deneyim ve düşüncelerinizi açıkça paylaşabildiğimiz kronolojik bilgilik, hayata dair ne varsa aklınızdakilere 7/24 tercüman olacak etik çerçevede bir topluluğuz.
üyemiz olarak, zaman makinesi eski defterler'e siz de özgürce yazılar yazmak ve yönetimine katılmak ister misiniz? iletişim: sozluk@eskidefterler.com / +908503022238

hemen yazar olun